جستجو
دوشنبه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۳:۱۷ حزب تمدن > اخبار > آيت الله سيستاني: هيچ جناح، طرف منطقه اي يا بين المللي حق مصادره اراده ملت عراق را ندارد
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
آيت الله سيستاني: هيچ جناح، طرف منطقه اي يا بين المللي حق مصادره اراده ملت عراق را ندارد


به گزارش شفقنا، در مواضع مهم مرجعيت عالي ديني كه امروز توسط حجت الاسلام و المسلمين احمد صافي در خطبه هاي نماز جمعه قرائت شد، آمده است كه حضرت آيت الله سيستاني بر عدم ورود نيروهاي امنيتي به مواجهه با تظاهرات كنندگان مسالمت آميز تاكيد كردند و عنوان داشتند كه هيچ جناح يا طرف منطقه اي يا بين المللي حق مصادره اراده عراقي ها را ندارد.

متن بيانيه مرجعيت عالي ديني به شرح زير است:

بسم الله الرحمن الرحيم

با ادامه اعتراضات مردمي كه خواهان اصلاح در بغداد و شماري ديگر از استان هاي عراق هستند، اين هفته شاهد درگيري هاي جديد دردناك و تاسف باري ميان عزيران تظاهرات كننده، معترضان و نيروهاي امنيتي و ديگر نيروها بوديم در حالي كه به ريختن بيشتر خون هاي بي گناه و مصدوم شدن شمار بيشتري از دو طرف شد و همزمان با آن بسياري از اموال عمومي وخصوصي سوزانده و غارت شد.

خون هاي پاكي كه هفته هاي گذشته جاري شد، براي همه ما گران است و لازم است براي جلوگيري از خونريزي بيشتر و كشيده شدن كشور به سمت جنگ داخلي، هرج و مرج و ويراني اقدام گردد كه اين موضوع در صورت همكاري همگاني براي حل بحران كنوني همراه با اهداف صادقانه، حب عراق و نگراني نسبت به آينده آن امكان پذير است.

مرجعيت ديني بار ديگر بر موضع شناخته شده خود در محكوم كردن حمله به تظاهرات كنندگان مسالمت آميز و هر نوع خشونت غيرموجه و لزوم مجازات عاملان آن تاكيد مي كند و خطاب به جناح هاي ذيربط نسبت به عدم وارد كردن نيروهاي مسلح تحت هر عنواني به امر برخورد با اعتراضات و تظاهرات مسالمت آميز به دليل نگراني نسبت به كشيده شدن آن به خشونت بيشتر تاكيد مي كند.

احترام به اراده عراقي ها در زمينه تعيين نظام سياسي و اداري كشورشان از طريق همه پرسي قانون اساسي و انتخابات دوره اي مجلس نمايندگان، اصلي است كه مرجعيت ديني به آن پايبند بوده و از زمان تغيير رژيم سابق، بر آن تاكيد كرده است و امروز تاكيد مي كند كه اصلاحات گرچه يك ضرورت اجتناب ناپذير است- همانطور كه بارها ذكر شد- اما اصلاحات لازم بايد به انتخاب ملت عراق از همه طيف هاي آن موكول گردد و هيچ فرد، گروه، جناح خاص و يا هيچ طرف منطقه اي و يا بين المللي حق ندارد اراده ملت عراق را در اين زمينه مصادره كند و ديدگاهش را بر آنها تحميل كند.

به اين ترتيب از همه طرف ها مي خواهيم كه به فكر حال و آينده عراق باشند و احساسات زودگذر و منافع خصوصي آنها را از تصميم گيري در اين زمينه كه باعث خير كشور، صلاح وشكوفايي آن است، باز ندارد.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON