جستجو
چهارشنبه - ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۲ حزب تمدن > اخبار > مقام معظم رهبري: مذاكره با آمريكا هيچ فايده اي ندارد/ مذاكرات با اروپا را قطع نكنيد
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
مقام معظم رهبري: مذاكره با آمريكا هيچ فايده اي ندارد/ مذاكرات با اروپا را قطع نكنيد


به گزارش عصرايران به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر رهبري، حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (شنبه) در ديدار سفيران، كارداران و مسئولان وزارت امور خارجه، تأمين و حفظ منافع ملي به معناي حقيقي را هدف اصلي سياست خارجي خواندند و با بيان بايدها و نبايدهاي ديپلماسي در نظام اسلامي افزودند: مي توان با روحيه صحيح انقلابي و ديپلماسي هوشمندانه و هدفمند، روابط خارجي را گسترش داد و عناصر قدرت نظام را به پشتوانه اي براي دستاوردهاي سياسي و ديپلماسي تبديل كرد.

مقام معظم رهبري: مذاكره با آمريكا هيچ فايده اي ندارد/ مذاكرات با اروپا را قطع نكنيدرهبر انقلاب اسلامي در ابتداي سخنان خود با اشاره به شرايط كنوني و جبهه گسترده اي كه ضد اسلام و جمهوري اسلامي ايران شكل گرفته، تلاش ديپلماسي را در بر دارنده اجر الهي و افتخاري تاريخي و ملي در دفاع از حقانيت ملت ايران دانستند و گفتند: در چالش‌ها، انسان غيرتمند و صبور و خردمند، بر تلاش‌ها و حجم و كيفيت كار مي افزايد، بنابراين بايد روحيه‌ي تازه‌سازي فعاليت‌ها در دستگاه ديپلماسي گسترش يابد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: حفظ سلامت ديني و طهارت روحي و معنوي خود و خانواده و پايبندي رفتاري و گفتاري به مسائل شرعي از مهمترين وظايف مسئولان و كاركنان وزارت امور خارجه به‌ويژه سفرا و اعضاي نمايندگي‌هاي ايران در خارج است.

ايشان با تأكيد بر اينكه دستگاه ديپلماسي بخش اصلي سياست خارجي كشور و نماي بيروني نظام جمهوري اسلامي است، خاطرنشان كردند: وزارت امور خارجه و به‌ويژه سفرا بايد عميقاً به ارزشهاي اسلام و انقلاب پايبند باشند و رفتار و گفتار آنان، منعكس كننده اين ارزشها باشد.

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه تبيين بايدها و نبايدهاي ديپلماسيِ نظام اسلامي، شرط لازم براي نمايندگان ديپلماسي را برخورداري از روحيه قوي و مستحكم، اميد به آينده و بهره مندي از احساس حقانيت برشمردند و با اشاره به موضوع مهم منافع ملي، گفتند: هدف اصلي و واقعي ديپلماسي، حفظ منافع ملي است و تعامل يا تقابل، تنها روشهايي براي تأمين منافع ملي هستند.

حضرت آيت الله خامنه اي، منافع ملي را برگرفته از سياست‌هاي اصلي و ارزشهاي نظام دانستند و تأكيد كردند: دستگاه ديپلماسي بايد منافع ملي را حفظ و تأمين كند.

ايشان، سخنان رئيس جمهور را در سفر اخير به اروپا مبني بر اينكه «اگر نفت ايران صادر نشود، نفت هيچ كشوري در منطقه صادر نخواهد شد» سخناني مهم و حاكي از سياست و رويكرد نظام برشمردند و افزودند: وظيفه وزارت امور خارجه پيگيري جدي اينگونه مواضع رئيس جمهور است.

مقام معظم رهبري: مذاكره با آمريكا هيچ فايده اي ندارد/ مذاكرات با اروپا را قطع نكنيد

رهبر انقلاب اسلامي در ادامه به موضوع «ديپلماسي ايدئولوژيك» اشاره و خاطرنشان كردند: برخي به غلط، سخن از لزوم جدايي ديپلماسي از ايدئولوژي به ميان مي آوردند، در حالي‌كه ديپلماسي ايدئولوژيك هيچ اشكالي ندارد و القاء تقابل ميان ايدئولوژي و منافع ملي، صحيح و منطقي نيست.

حضرت آيت الله خامنه اي با تأكيد بر اينكه هدف از تشكيل جمهوري اسلامي حفظ منافع ملي، استقلال، آزادي، عدالت اجتماعي، قدرت و امنيت ملي است، افزودند: ايدئولوژي به دنبال تأمين و حفظ منافع ملي است و هويت يك ملت محسوب مي شود.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به وجود ايدئولوژي در رفتار و سياست‌هاي دولتهاي غربي، گفتند: امريكايي‌ها در سخنان خود بارها از عبارت «ارزشهاي امريكايي» استفاده مي كنند كه همان ايدئولوژيِ آنها و برگرفته از اعلاميه استقلال امريكا است و در كشورهاي اروپايي نيز تفكرات ايدئولوژيك بر رفتار و فعاليت‌هاي سياسي آنها حاكم است.

ايشان ارتباط خردمندانه، هوشمندانه، هدفمند و منطقي با جهان را برخاسته از نگاه اسلامي نظام و كاملاً منطبق با ديپلماسي ايدئولوژيك خواندند.

رهبر انقلاب اسلامي تحقق و بروز روحيه انقلابي را در تعاملات و رويكردهاي ديپلماتيك ضروري دانستند و افزودند: ديپلمات ايراني بايد به انقلاب افتخار كند و در تعاملات كاري او، «عزت، احساس اقتدار و اعتماد به نفس» به روشني مشاهده شود كه البته اين رفتار و منش انقلابي با بيان حرفهاي نامعقول و ايجاد هياهو كاملاً متفاوت است.

حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين ضرورت برخورداري سفيران و ديپلماتهاي ايراني از احساس حقانيت، به موضوع جنگ رواني بي‌وقفه دشمنان اشاره كردند و افزودند: بايد با احساس حقانيت و با آگاهي و تسلط در مباحث چالشي، پاسخهاي قاطع و منطقي به اتهامات بيگانگان داد.

مقام معظم رهبري: مذاكره با آمريكا هيچ فايده اي ندارد/ مذاكرات با اروپا را قطع نكنيد

ايشان، متهم كردن دائم ايران به يك مسئله منفي را دستور كار اصلي جنگ رواني مستمر دشمنان خواندند و افزودند: براي تحقق اين هدف، «ايران هراسي، ايران ستيزي، ايران گريزي، اتهام نقض دموكراسي، نبود آزادي و نقض حقوق بشر» مدام در تبليغات بيگانگان تكرار مي شود.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به جنايات اروپايي‌ها و غربي‌ها در مستعمرات گذشته، محدود بودن دموكراسي در غرب به مقررات و يا نظر مراكز خاص، وجود ديكتاتوري حزبي در امريكا و برخي كشورهاي اروپايي و نيز جنايات فعلي غربي‌ها از جمله همدستي با سعودي‌ها در كشتار مردم يمن افزودند: غربي‌ها مظهر نقض حقوق بشر هستند اما با وقاحتِ تمام، ايران را متهم مي كنند به‌گونه اي كه گاه انسان از شدت وقاحت آنها حيرت مي كند.

رهبر انقلاب اسلامي تصور حل مشكلات كشور با مذاكره يا رابطه با امريكا را خطايي واضح خواندند و افزودند: امريكا با اصل نظام اسلامي مشكل اساسي و مبنايي دارد، ضمن اينكه كشورهاي فراواني در افريقا، آسيا و امريكاي لاتين هستند كه با امريكا رابطه دارند اما همچنان با مشكلات فراوان دست به گريبانند.

حضرت آيت الله خامنه اي در تبيين دشمني عميق امريكا با جمهوري اسلامي خاطرنشان كردند: امريكايي‌ها به دنبال بازگشت به موقعيت و جايگاه خود در ايران قبل از انقلاب هستند و به كمتر از اين هم راضي نخواهند شد.
ايشان مخالفت امريكا با «توان هسته اي و قدرت غني سازي بالا و نيز حضور ايران در منطقه» را ناشي از خصومت عميق آنها با عناصر اقتدار نظام اسلامي برشمردند و افزودند: حضور منطقه‌اي جزو عناصر قدرت و امنيت ايران است و عقبه راهبردي كشور محسوب مي شود، به همين علت دشمنان با آن مخالفند.

رهبر انقلاب با اشاره به بيان مكرر غيرقابل اعتماد بودن امريكا از زبان مسئولان كشور افزودند: بنده از قديم اين نكته را خاطرنشان مي كردم كه روي حرف و حتي امضاي امريكايي‌ها نمي توان حساب كرد، بنابراين مذاكره با امريكا هيچ فايده اي ندارد.

ايشان فعال كردن ظرفيت‌هاي استفاده‌نشده يا كم استفاده شده در كشور را مهم دانستند و افزودند: مذاكرات با اروپايي‌ها قطع نشود اما نبايد معطل بسته اروپايي ماند بلكه بايد كارهاي فراوان لازم در داخل كشور را دنبال كرد.
رهبر انقلاب اسلامي، گسترش ارتباطات چند جانبه و به‌ويژه دو جانبه و توجه خاص به تشكلهاي منطقه اي را ضروري خواندند و افزودند: سفرا و نمايندگان ايران در خارج بايد به ظرفيت‌ها و توانايي‌هاي ملت و كشور كاملاً واقف باشند.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اذعان اخير مقامات امريكايي درباره استعداد ملت ايران افزودند: از چندين سال قبل تأكيد مي كردم كه استعداد ايراني از متوسط استعداد دنيا بالاتر است، اين واقعيت يك ظرفيت مهم داخلي است، همچنانكه ايمان، شجاعت، ايثار و افتخار ملت به ارزشها از ديگر عناصر توانايي‌هاي ايران است.
ايشان ارتباط با دانشمندان، رجال سياسي غير دولتي و فعالان اقتصادي ديگر كشورها را جزو روشهاي رايج ديپلماسي در جهان برشمردند و افزودند: با اين روشها مي توان گستره فعاليت‌هاي دستگاه سياست خارجي را گسترش داد.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين قدرت ميداني را پشتوانه ديپلماسي خواندند و افزودند: مهم اين است كه هر گونه عنصر اقتدار به نوعي دستاورد سياسي و اقتصادي تبديل شود.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، وزير امور خارجه با اشاره به رويكردهاي دستگاه ديپلماسي به‌ويژه در ارتباط با همسايگان و تمركز بر ديپلماسي اقتصادي، گفت: تلاش كرده‌ايم با خودباوري به استقبال چالش‌ها برويم و از منافع ملي با صلابت دفاع كنيم.

آقاي ظريف با بيان اينكه با همين رويكرد و با حمايت‌ها و هدايت‌هاي رهبر انقلاب اسلامي توانستيم پروژه ايران‌هراسي صهيونيست‌ها را شكست دهيم، خاطرنشان كرد: ترامپ و نتانياهو تلاش مي‌كنند با نمايش‌هاي سخيف، پروژه ايران‌هراسي را تكرار كنند اما امروز حتي در ميان متحدان خود نيز تنها و منزوي هستند.

وزير امور خارجه با اشاره به تشكيل اتاق جنگ و تلاش گسترده آمريكا براي فشار و زورگويي عليه ملت ايران، گفت: همواره به كشورهاي ديگر از جمله متحدين امريكا اعلام كرده‌ايم كه مقابله با زورگويي امريكا بايد از تعهدات سياسي فراتر رفته و به اقدامات عملي زمان‌دار منجر شود.

آقاي ظريف افزود: ما شرايط سخت‌تري را تجربه كرده‌ايم و اطمينان دارم در پرتو همدلي و وفاق مي‌توانيم بر مشكلات فائق شويم و شرايط پيش‌رو را با عنايت الهي و با هدايت‌هاي رهبري و حمايت مردم به خوبي و با افتخار و سربلندي و با كمترين آسيب مديريت كنيم.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON