جستجو
سه شنبه - ۲۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۵:۴۳ حزب تمدن > اخبار > نكته درباره مسكن مهر؛ از پروژه مهم دولت احمدي نژاد تا مسؤوليت امروز دولت روحاني
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
نكته درباره مسكن مهر؛ از پروژه مهم دولت احمدي نژاد تا مسؤوليت امروز دولت روحاني


عصر ايران - اين روزها ، بحث مسكن مهر بار ديگر داغ شده است. علتش نيز زلزله استان كرمانشاه است و آسيب هايي كه در اين زمين لرزه، به مسكن مهر وارد شد.
در اين باره  چند نكته قابل ذكر است:

1 - اصل عزم دولت نهم و دهم براي حل مشكل مسكن مردم، قابل تحسين بود. دولت وقت، براي حل مشكل مسكن مردم كم درآمد رأساً وارد گود شد و ساخت مسكن را عملياتي كرد. بدين ترتيب، بسياري از ايرانيان كه حتي فكرش را هم نمي كردند كه روزي خانه دار شوند، صاحب خانه شدند؛ اين، كاري بزرگ و ستودني بود.

2 - اين كار خوب اما، با چند اشكال همراه بود كه باعث شد يكي از كارهايي كه مي توانست به عنوان شاهكاري از دولت احمدي نژاد باشد، به پاشنه آشيل دولت وي تبديل شد:
 الف- تخصيص منابع به مسكن مهر، به طور غيراصولي صورت گرفت و نتيجه اين شد كه تورم بسيار بالا رفت و در نهايت، قدرت خريد همه مردم ايران، از جمله خريداران مسكن هاي مهر به طرز ملموسي سقوط كرد.

5 نكته درباره مسكن مهر؛ از پروژه مهم دولت احمدي نژاد تا مسؤوليت امروز دولت روحاني

ب- تبديل مسكن مهر از يك خدمت عمومي به يك پروژه شعاري و سياسي باعث شد دولتمردان وقت، براي بالا بردن آمار و تحويل سريع تر مسكن هاي مهر، از كيفيت ساخت و سازها بكاهند و بسياري از پروژه ها بدون مطالعات زمين شناسي ، بدون نظارت هاي مهندسي و با مصالح بي كيفيت ساخته شدند.
ج- جانمايي مسكن هاي مهر، در برخي شهرها، غير اصولي بود. بردن مسكن مهر به وسط بيابان ها يا يالاي كوه ها از جمله انتقادات وارده، به اين طرح است.
د- بي توجهي به جامعه شناسي مناطق مختلف و ايجاد تركيب هاي ناهمگون جمعيتي در برخي مسكن هاي مهر، زمينه ساز بروز برخي آسيب هاي اجتماعي در آينده خواهد بود.
ه- در بسياري از مسكن هاي مهر، زيرساخت هايي مانند مدرسه، مراكز درماني، كلانتري و ... ديده نشده است.

3 - برغم انتقادات وارده به  مسكن مهر كه در بند فوق بدان اشاره شد، بايد منصفانه گفت كه برخي از پروژه هاي مسكن مهر، خالي از معايب پيش گفته هستند. علت نيز به تعدد پيمانكاران و قدرت مديريتي مديران استاني بر مي گردد كه هر جا، مدير قوي استاني و پيمانكار مجرب باوجدان وجود داشته است، مسكن هاي مهر، با كيفيت بهتري ساخته و تحويل مردم شده اند.

4 - اما درباره مسكن مهر سرپل ذهاب؛ از همان اول كه موضوع ريزش مسكن هاي مهر سرپل ذهاب مطرح شد، دعوا بر سر اين است كه 2 نفر كشته شده اند يا 250 نفر؟ عده اي با استناد به حرف هاي مدير روابط عمومي اداره راه و شهرسازي كرمانشاه مي گويند فقط دو نفر كشته شده اند و بنا براين مسكن مهر مشكلي نداشته است و گروهي با اشاره به سخنان نماينده مردم كرمانشاه در مجلس شوراي اسلامي كه مدعي كشته شدن 250 نفر در مسكن هاي مهر است، اين پروژه را تخطئه مي كنند.

در اين باره بايد گفت كه حتي مرگ يك نفر هم زياد است و نبايد به استناد كم بودن تلفات، وجود مشكل را منكر شد. اما در كنار اين موضوع مهم و انساني، آنچه مغفول مانده اين است كه هر چند مسكن مهر سرپل ذهاب، كاملاً فرو نريخته، اما بخش اعظم بلوك هاي آسيب ديده عملاً قابل استفاده نيستند چرا كه ستون هاي ساختمان ها دچار پيچش شده و ديگر نمي توان آن بناها را تعمير كرد و دوباره مورد استفاده قرار داد.
اين بدان معناست كه ساكنان اين مسكن ها كه از اقشار آسيب پذير هستند، بعد از سال ها صبر كردن و پرداخت هزينه هاي زياد و دادن اقساط متعدد، خانه هاي خود را از دست داده اند و به نقطه قبل از صفر برگشته اند چون هم پول شان را از دست داده اند، هم خانه و كاشانه شان ويران شده، هم وسايل خانه شان از بين رفته است و از همه مهم تر، برخي نيز عزيزان شان را از دست داده اند.

5 نكته درباره مسكن مهر؛ از پروژه مهم دولت احمدي نژاد تا مسؤوليت امروز دولت روحاني

اين در حالي است كه خانه هاي ديگري كه در همسايگي مسكن هاي مهر واقع بوده اند، كاملاً سالم مانده اند.

5 - هم اكنون ميليون ها نفر در سراسر كشور در مسكن هاي مهر سراسر كشور ساكن هستند و قطعاً از وقتي وضعيت مسكن مهر سرپل ذهاب را ديده اند، در يك نگراني دائمي به سر مي برند.
جا دارد رئيس جمهور، كميته اي فرا دولتي و تخصصي را مأمور بررسي استحكام مسكن هاي مهر سراسر كشور كند تا اين خانه ها از نظر مقاومت در برابر زلزله، بررسي شوند و بر اساس نتايج به دست آمده، تصميماتي درباره ادامه اسكان، مقاوم سازي، نوسازي و عنداللزوم برخورد قانوني با متخلفان اتخاذ و عملياتي شود.
يادمان نرود كه مسكن مهر را دولت ساخته است و در كنار وظيفه عمومي كه در قبال همه شهروندان دارد، در اين پروژه به عنوان كارفرما، مسؤوليت مضاعف بر عهده دارد.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON