جستجو
جمعه - ۱۵ اسفند ۱۳۹۹ - ۰۷:۰۱ حزب تمدن > اخبار > پيام نوروزي رئيس جمهور
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
عزيز بود ولي همچنان غريبان رفت
شعري در سوك مرحوم دكتر ميرمحمدي؛ دوست ديرين و همراه هميشگي سال‌هاي سال
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.

 
پيام نوروزي رئيس جمهور


رييس جمهور گفت: سال 99 سالِ افتتاح طرح‌هاي بزرگ ، تحول در زندگي مردم و روابط اقتصادي با جهان و تعاملات با همسايگان خواهد بود.

به گزارش عصر ايران، رئيس‌جمهور در پيام نوروزي به مناسبت حلول سال 1399 هجري شمسي، با بيان اينكه "وحدت، اتحاد و اخلاق است كه مي‌تواند آينده خوبي را براي ما بسازد"، تاكيد كرد: سال 99 سالِ افتتاح طرح‌هاي بزرگ، سال رونق با كمك همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگي مردم و روابط اقتصادي ما با جهان و تعاملات ما با همسايگان ما خواهد بود.

حسن روحاني با ارائه فهرستي از حادثه‌ها و حماسه‌هاي سال گذشته و مشكلاتي كه مردم با آن مواجه بودند، اظهارداشت: سال 99 گرچه آغازش همچنان سلامت، مساله اول ما است اما با دو بال از اين مشكل عبور خواهيم كرد بال اول بالِ كادر درماني و پزشكي ماست كه بايد همه تلاش خود را بكار گيرند و بال دوم بخش خصوصي ما است كه در كنار دولت و ساير نهادها بايد به صحنه بيايند تا سال 99 را سالِ سلامت و اشتغال و سال تحرك در مسائل اقتصادي و فرهنگي بسازيم.

متن كامل پيام نوروزي دكتر روحاني به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

الحمدالله والصلوه علي رسوله و آله و صحبه

عيد سعيد نوروز را به محضر همه ايرانيان عزيز در سراسر كشور و خارج از كشور و همچنين آنهايي كه نوروز را در سراسر منطقه گرامي مي‌دارند تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم.

ياد مي‌كنيم از پدر برومند امام هشتم حضرت علي‌بن موسي‌الرضا(ع)، پدر فاطمه معصومه(عليهاالسلام) ، پدر احمدبن موسي شاه چراغ و به آن اسوه ايستادگي و مقاومت احترام مي‌گذاريم و ايام بعثت پيامبر عظيم‌الشأن اسلام و ميلاد سرور آزادگان و پرچمدارش و فرزندش، زينت‌بخش همه عبادت‌كنندگان تبريك و تهنيت عرض مي‌كنم.

به همه پزشكان، پرستاران و كادر پزشكي و درماني كه در اين لحظات تحويل سال نو در كنار بيماران عزيز ما هستند و مخصوصا آنهايي كه به اين ويروس مخرب مبتلا شده‌اند به آنها خسته نباشيد مي‌گويم و براي همه مريضان و بيماران ما در سراسر كشور شفا و عافيت را طلب مي‌كنم.

سالي كه گذشت سالِ حادثه‌ها و حماسه‌ها بود. بزرگ‌ترين حادثه‌ها در تاريخ كشور ما رخ داد و پرافتخارترين حماسه‌ها توسط مردم دلاور ما آفريده شد.

با سيل كم نظير در تاريخ ايران كه در روزهاي اول فروردين، 25 استان كشور ما را درگير كرد و مشكلات فراواني را براي مردم ما به وجود آورد و مردمي كه براي هفته‌ها و ماهها بي‌خانمان شدند، سال 98 آغاز شد اما در كنار اين سيلِ ويران‌كننده، حضور مردم، وحدت و همكاري و كمك مردم و سپس بازسازي از طرف دولت و مسوولين كاري بزرگ و شگفت‌آور بود.

اين سيل 35 هزار ميليارد تومان به ما خسارت زد و بيش از 68 هزار خانه را ويران كرد و 80 هزار خانه نياز به مرمت پيدا كردند. در طول سالي كه گذشت اكثر خانه‌هايي كه نياز به احداث داشتند، احداث شدند و همه خانه‌ها و بناها مرمت شدند و زيربناها ساخته شد.

بار سختي ها و غم بزرگي بر مردم ما تحميل شد اما ملت ما در اين سيل، پايدار و استوار ماند و سپس در ماه بعد شديدترين تحريم تاريخي از سوي تروريست‌هاي جهاني عليه ملت ما آغاز شد.

صنعت نفت در شديدترين تحريم تاريخي قرار گرفت و فشارها از هر سو بر اقتصاد كشور ما وارد شد، فكر مي‌كردند با اين شدت فشارها مردم ما تسليم خواهند شد اما ملت بزرگ ما در برابر اين سختي‌ها مقاومت كرد و حماسه جديدي را آفريد. حماسه اداره اقتصاد كشور بدون نفت كه براي اولين بار در دهه‌هاي اخير تحقق مي‌يافت.

آنها فكر مي‌كردند در تورم و ركود، كشور را به نقطه بحراني برسانند اما همه آمارها به ما مي‌گويد در 9 ماهه سال 98 رشد اقتصادي ما مثبت بوده و تورم در حد ممكن مهار شده است. تعداد مجوزها براي توليد بيش از حد انتظار بوده، سرمايه‌گذاران و همه تجار و ملت قدرتمند ما با صادرات غيرنفتي همه نيازهاي ما را تامين كرد و دولت توانست در اين سال سخت همه نيازمندي‌هاي ضروري كشور را تامين كند و با ارز ترجيحي، كالاهاي اساسي را تامين كند و امروز يعني اولين روز سال 1399 ذخاير استراتژيك كشور ما از هر سال ديگر و از هر نوروز ديگر بهتر است.

اين به معني حماسه ملت بزرگ ايران ، مسوولين اقتصادي كشور، بخش خصوصي، كشاورزان، صنعت‌گران و كارگران ما بود.

در همين سال سخت بزرگ‌ترين طرح‌هاي اقتصادي دهه‌هاي اخير در كشور ما افتتاح شد. از پالايشگاه عظيم و بزرگ گرفته تا سدهاي متنوع تا احياي بخش كشاورزي، تا تحول بزرگ در نفت و گاز و تا افتتاح بزرگ‌ترين شاهراهها ، جاده‌ها و راه‌آهن‌ها و بنادر در يك سال اخير.

پس ما شكست نخورديم، در برابر فشار آمريكا ايستاديم، مقاومت كرديم و در دادگاه بين‌المللي در برابر آمريكا پيروز شديم و اين دادگاه در قدم اول آمريكا را محكوم شناخت و در همه مجامع بين‌المللي از لحاظ سياسي و افكار عمومي پيروز شديم.

چندي نگذشت كه در همين سال مردم ما در تب و تاب احساس يك جنگ ناخواسته قرار گرفتند. از همه سو تهديد بر كشور ما، اما كاري كه رزمندگان بزرگ و نظاميان ما در صحنه ايستادگي و مقاومت و مرزها و دفاع ما آفريدند، كم نظير بود.

آنچه كه مي‌توان به عنوان ثمره تكنولوژي پيشرفته سالهاي اخير خواند توسط موشك پدافند ما در مرز جنوبي ما سرنگون شد و اين نشان داد اين ملت در همه سختي‌ها آفريننده بزرگترين حادثه‌هاي عظيم به نفع كشور است، با موشكي اين پهپاد را سرنگون كرديم كه به دست صنعتگران ايراني ساخته‌ شد. سيستم پدافندي صددرصد ايراني در برابر مدرن‌ترين تكنولوژي آمريكا موفقيت و پيروزي خود را به رخ جهانيان كشيد و چندي نگذشت كه بي‌شرمانه‌ترين و بزدلانه‌ترين ترور تاريخي را آمريكا عليه سردار بزرگ ما، سردار مبارزه با تروريزم انجام داد.

اما آنچنان مردم ما و ملت‌هاي منطقه پاسخ دادند كه آن را تبديل به يك فرصت بزرگ مقاومت در سطح منطقه ساخته‌اند. بدرقه‌اي كه بغداد، كربلا و نجف، اهواز، تهران، مشهد، قم، كرمان و همه ملت ايران انجام داد به جهانيان نشان داد كه ملت ايران ملت قدرشناس است و فداكاران ، مجاهدان و آنهايي كه خون خود را براي كشور و امنيت كشور فدا كردند، هرگز از ياد نخواهند برد.

يك سردار را از ما گرفتند و هزاران سردار در اين بدرقه باشكوه ساخته شد. همه مردم ما توانستند به جهانيان نشان دهند نه تنها ملت ايران كه مردم عراق، سوريه، لبنان و حتي مردم كشمير و برخي از كشورهاي آفريقايي همه نداي مقاومت و ايستادگي را سر دادند و رزمندگان ما با غرش موشك در يكي از بزرگترين پايگاه‌هاي نظامي اين دژ پوشالين را فرو ريختند. آنچنان اين سيلي محكم بود كه هنوز هم آمريكا حاضر نيست تلفات و خسارات خود را در اين حادثه بيان كند.

در كنار اين همه حوادث تلخ و شيرين، خطاي باورنكردني يك فرد را هم شاهد بوديم و 176 عزيز كه عمدتا هموطنان ما بودند از اين حادثه قرباني شدند، حادثه‌اي كه همه مردم ما را متاثر كرد اما غم‌خواري و همنوايي مردم مرهم بزرگي بر دلهاي همه آنهايي كه عزيزان خود را از دست دادند و مرهمي بر دلهاي همه بود و ملت ما به خوبي نشان داد كه همه يكي هستند ، همه عضو يك پيكرند.

در حادثه از دست رفتن عزيزان، در بدرقه سردار بزرگ ما در كرمان و در حوادث ديگري كه در اين سال رخ داد، مردم مقاومت و ايستادگي خود را به خوبي نشان دادند.

پايان سال با يك ميهمان ناخوانده مخرب روبرو شديم، نه ما كه بيش از 150 كشور و ملت، ويروس كرونا و اين ويروس توانست سلامتي مردم و حتي كسب و كار مردم را در معرض خطر قرار دهد اما پزشكان ، پرستاران ما، بيمارستان‌ها و مراكز درماني ما آنچنان شجاعانه به صحنه آمدند كه حتي حاضر شدند برخي از پروتكل‌هاي بهداشتي را براي نجات سريع‌تر بيماران زير پا بگذارند اما نگذارند عزيزان ما بي‌پناه باشند؛ همه مردم و مسوولين در كنار آنها هستند.

در اينجا مي‌خواهم به نكته مهمي اشاره كنم و آن اينكه در طول 6 سال گذشته دولت در دو امر سرمايه‌گذاري ويژه انجام داد، در امر بهداشت و درمان و طرح تحول سلامت و در مساله فضاي مجازي و ارتباطات و شبكه ملي اطلاعات و اين روزها مردم قدر اين دو طرح عظيم و بزرگ را بهتر از هر زمان ديگر لمس مي‌كنند.

امروز روزي، مشكلات بيماري به سراغ مردم آمده كه تخت بيمارستاني ما در طول اين 6 سال دو برابر شده است، تجهيزات بيمارستاني ما از هر زمان ديگر شرايط بهتري دارد.

امروز در شرايطي نيازمند به فضاي مجازي شديم كه در طول اين 6 سال بهترين اقدامات زيربنايي براي شبكه اطلاعات انجام گرفته است.

در اين 6 سال پهناي باند ما سي و چند برابر شده و زيربناهاي اقتصادي كشور، آمادگي مردم، وحدت و اتحاد مردم، بزرگترين عامل براي پيروزي اين ملت در برابر همه مشكلات خواهد بود.

سالِ سختي بر مردم ما بود اما بيش از همه اين سختي‌ها مردم را آبديده كرد، جسم مردم را آزار داد اما روح مردم را مقاوم‌تر كرد. ما با اتكال به خداوند و با سرمايه دعاي نيكان و پاكان از اين مشكلات عبور خواهيم كرد.

اما نكته مهم اين است كه از كرونا خطرناك‌تر، از بيماري جسم سخت‌تر، بيماري روح و روان است كه بايد با آن مقابله كنيم و بجنگيم.

وَ نَزَعْنَا مَا فِي‌ صُدُورِهِمْ‌ مِنْ‌ غِلٍ‌ إِخْوَاناً بايد كينه از دلها زدوده و كنده شود تا فضاي اخوت و فضاي بهشتي پيش روي مردمان ما قرار گيرد.

چه كسي باور مي‌كرد كه در اين فضاي سخت و در اين بيماري عده‌اي با روح و جان و سلامت مردم هم بخواهند بازي كنند، سخناني در فضاي مجازي و حقيقي بگويند كه روح مردم را آزرده كنند.

از كروناي جسمي سريع خواهيم گذشت با وحدت، تلاش، همكاري، با تلاش پزشكان، بايد تلاش كنيم از كروناي روحي هم عبور كنيم. وحدت، اتحاد و اخلاق است كه مي‌تواند آينده خوبي را براي ما بسازد.

سال 99 گرچه آغازش همچنان سلامت، مساله اول ما است اما با دو بال از اين مشكل عبور خواهيم كرد بال اول بالِ كادر درماني و پزشكي ماست كه بايد همه تلاش خود را بكار گيرند و بال دوم بخش خصوصي ما است كه در كنار دولت و ساير نهادها بايد به صحنه بيايند تا سال 99 را سالِ سلامت و اشتغال بسازيم، سال تحرك در مسائل اقتصادي و فرهنگي بسازيم.

آنهايي كه در كسب و كار ضرر ديده‌اند بتوانند در سال جديد با رونق اقتصادي مشكلات خود را جبران كنند. دولت با همه توان هر اقدامي كه توانسته انجام داده و انجام خواهد داد، از بسته‌هاي جديد معيشتي تا تسهيلات جديد بانكي.

به مردم عزيزمان بگويم كه سال 99 سالِ افتتاح طرح‌هاي بزرگ، سال رونق با كمك همه مردم در بخش اقتصاد و سال تحول در زندگي مردم و روابط اقتصادي ما با جهان و تعاملات ما با همسايگان ما خواهد بود.

كما اينكه عليرغم همه فشارها در سال 98 سالي بود كه توانسته‌ايم در يك پيمان مهم اقتصادي منطقه‌اي يعني اوراسيا حضور پيدا كنيم.

لحظات بسيار مبارك براي مردم عزيز و بزرگوار ما هست، سال 99 دعاي‌مان را جانسوزتر خواهيم كرد. دستها را بلندتر به سمت آسمان دراز خواهيم كرد.

او رزاق و شفابخش است، سلامت و رونق و زندگي بهتر را از او مي‌خواهيم كه او خداي رحمان و رحيم است.

والسلام عليكم و رحمت الله و بركاته

 
Copyright © 2013 - TAMADDON