جستجو
یک شنبه - ۲۸ دی ۱۳۹۹ - ۰۶:۵۳ حزب تمدن > اخبار > رئيس‌جمهور: تصميم‌گيري درمورد تعطيلي با ستاد ملي مبارزه با كرونا است/تصميمي براي قرنطينه محل يا شهري نداريم
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
عزيز بود ولي همچنان غريبان رفت
شعري در سوك مرحوم دكتر ميرمحمدي؛ دوست ديرين و همراه هميشگي سال‌هاي سال
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.

 
رئيس‌جمهور: تصميم‌گيري درمورد تعطيلي با ستاد ملي مبارزه با كرونا است/تصميمي براي قرنطينه محل يا شهري نداريم


به گزارش ايسنا، حجت‌الاسلام و المسلمين دكتر حسن روحاني روز چهارشنبه در جلسه هيات دولت ، تاكيد كرد: كرونا نبايد به سلاح دشمنان ما براي به تعطيلي كشاندن كار و توليد در كشور تبديل شود.

متن كامل سخنان رئيس جمهور به اين شرح است:

بسم الله الرحمن الرحيم

مي خواهم خدمت مردم بسيار عزيز كشورمان عرض كنم مثل همه حوادثي كه گاه و بي گاه كشور با آن مواجه شده و ملت و دولت در كنار هم و با همكاري و برخورد هماهنگ از آن عبور كردند، مسأله مواجه شدن با ويروس كرونا هم از همين روال پيروي مي‌كند.

خوشبختانه در عرض يك الي دو هفته اخير، تلاش‌هاي بسيار خوبي در كشور هم در بخش پيشگيري و هم در بخش تشخيص و هم در بخش قرنطينه افراد و هم در بخش درمان، انجام گرفته است.

نيازمند يك برخورد عالمانه با اين مسئله هستيم و بايد رفتار تخصصي و جدي داشته باشيم. به همين دليل هم مسئوليت امر به ستادي واگذار شده كه رئيس اين ستاد وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي است.

بنابراين در همه امور، هم از لحاظ آمار و ارقامي كه بايد به مردم منتقل شود و هم توصيه‌هايي كه مردم بايد گوش كنند و هم مراكزي كه براي تشخيص و درمان وجود دارد بايد به صورت متمركز بدون توجه به شايعات به سخنان اين مركز توجه شود.

البته براي عبور از اين مسأله ممكن است به يك، دو و يا سه هفته زمان نياز داشته باشيم. گزارش‌هايي كه تا ديشب وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در جلسه ستاد ملي مبارزه با كرونا داد، اميدواركننده بودند.

امروز هم گزارشي دريافت كردم كه كيت هاي تشخيص را كه از خارج و از طريق سازمان بهداشت جهاني(WHO ) وارد مي كرديم – كه البته همچنان به روند آن ادامه مي دهيم – توسط متخصصين داخلي ما هم اين كيت توليد شده و درحال آزمايش است، همه مراحل اوليه آن مثبت و قابل قبول بوده است و در نهايت ظرف امروز و فردا كه به تأييد نهايي رسيد مي‌توانيم در ظرف مدت كوتاهي صدها هزار كيت، حتي ميليون‌ها از اين كيت را توليد كنيم و در اختيار همه بيمارستان‌هاي كشور قرار دهيم كه مردم خيالشان راحت باشد اگر موردي، شكي و ترديدي وجود دارد به راحتي پزشكان عزيز ما بتوانند به تشخيص نهايي برسند.

البته كاري كه انجام مي‌گيرد يك كار شبانه‌روزي، دقيق و علمي است. در مجموع روند كاهش مراجعه و پيشرفت در امر درمان را مشاهده مي كنيم. يعني اگر 100 نفر در روزهاي اوليه بستري بودند، از اين 100 نفر ممكن بود 7، 8 نفر از دنيا بروند امروز اين رقم خيلي پايين آمده است. بخاطر اينكه بر اين روند مسلط شديم. هم به روند تشخيص و هم روند درمان مسلط شديم و اين همكاري و هماهنگي را بايد ادامه دهيم. ديشب هم تأكيد كردم اگر قرار است جايي بايد براي يكي، دو روز كمتر و يا بيشتر تعطيل شود، تشخيص‌اش به عهده اين ستاد است. نه استاندار، نه فرماندار و نه وزارتخانه‌اي مرجع اين تشخيص نيست. يعني اگر فردي بيمار است، تب دارد و علايم اوليه را دارد، بايد مراقبت شود و وارد آن آموزشگاه و دانشگاه نشود. اگر كسي را ديدند و علامتي را ديدند بلافاصله آن را به پزشك منتقل كنند و مراقبت‌ها انجام گيرد.

ما در جامعه هستيم و همه در كنار هم يك خانواده هستيم .

البته همانطور كه توصيه شده است، جايي كه واجب نيست براي حضور ما و رفتن در اجتماعاتي كه نياز و ضروري نيست بايد كاهش يابد يا قطع كنيم. همانطور كه برخي از برنامه‌ها و فوق‌برنامه ها را قطع كردند بخاطر اينكه مراقبت بيشتر شود. در مراقبت و در امر بهداشتي نبايد كوتاهي كنيم.

وزارتخانه‌ها و دستگاه‌هاي توليدي ما براي اينكه اقلام لازم را در اختيار مردم بگذارند بايد همه توان خودشان را بكار بگيرند.

خوشبختانه در روزهاي اخير نيروي انتظامي و تعزيرات با احتكاركنندگان برخورد خوبي داشتند باز هم اين برخوردها بايد ادامه پيدا كند و نگذاريم كه عدد كوچكي از مردم بخواهند از اين امور سوء استفاده كنند تا از اين مسأله به خوبي عبور كنيم و مسأله را بتوانيم به پايان برسانيم.

اما مسأله مهم‌تر از مسأله ويروس كرونا، ويروس ترس و اضطراب و ترديد و بي‌اعتمادي در ميان مردم است. اين ويروس بدتر از آن ويروس است و نبايد در مردم ترديد و وحشت و اضطراب ايجاد كنيم اين هم ويروسي است.

ويروس آنفلوآنزا هر سال در دنيا مي‌آيد و هر سال هم كشته مي‌گيرد. در سال‌هاي اخير و در آمريكا، آمار نشان مي‌دهد بين 12 هزار در سال تا سالي بوده 100 هزار كشته آنفلوآنزا بوده است. آنفلوآنزاي مختلف آمده و عده‌اي هم از بين رفتند.

تلفات كرونا بيشتر از آنفلوآنزا نيست. طبق نظر پزشك‌ها و ديشب هم متخصصين همين را مي‌گفتند البته نوع انتشار، سرايت‌اش ممكن است متفاوت باشد اينها همه درست است. متخصصين بايد بيايند و واقعيت را به مردم بگويند و براي مردم توضيح دهند.

اضطراب و ترس مردم در حد لازم باشد و وقتي اضافه مي‌شود، خودش خطرناك است و مي‌تواند مشكلات ديگري را درست كند.

نكته ديگري كه مي‌خواهم تأكيد كنم درباره اين شايعاتي است كه در ميان مردم وجود دارد كه فلان شهر را مي‌خواهند قرنطينه كنند يا فلان شهر را مي‌خواهند يك ماه قرنطينه كنند. آن محله را مي‌خواهند يك هفته قرنطينه كنند. چنين چيزي هايي در تصميمات كشور وجود ندارد. قرنطينه محله و شهر را نداريم. آنچه قرنطينه است، قرنطينه فرد است. يعني اگر فردي علايم اوليه اي داشت اين فرد بايد قرنطينه شود. مراكز زيادي را هم در تهران پيش‌بيني كرديم. ديشب اعلام شد، تخت‌هاي فراواني آماده شده است. در شهرستان‌ها هم آماده شده است و نيروهاي مسلح نيزگفتند كه براي هر گونه كمك آماده هستند.

بنابراين اگر در مواردي، فردي مشكوك بود و علايمي داشت، فوري در آن مراكز بستري شود و بعد هم مشخص مي‌شود كه اين داراي اين ويروس است يا به سرماخوردگي عادي و آنفلوآنزاي ديگري مبتلا شده است و بايد مرخص شود.

بنابراين مردم به اين فكر نباشند كه فروشگاهي يا شهري بسته مي‌شود و يا قرنطينه عمومي ايجاد مي‌شود.

خدمت مردم عزيز و بزرگوار عرض مي‌كنم همه مواد غذايي، مواد اوليه، حتي شوينده‌ها هم كه اين روزها مقداري كم بوده در روزهاي آينده جبران خواهد شد و در انبارها و ذخاير وجود دارد.

مردم هيچ گونه نگراني از اين نظر نداشته باشند البته همه بايد به طور فردي مراقبت كنيم دستورهاي بهداشتي را همانطور كه توصيه مي‌شود، مراعات كنيم. صدا و سيما هم به عنوان مرجعي است كه بايد به مردم آموزش داده و اطلاعات لازم را به مردم دهد.

خدمت مردم اين نكته را هم تأكيد مي‌كنم، به هيچ عنوان آماري كه وجود دارد، نه كم مي‌كنيم نه زياد مي‌كنيم و نه بزرگ‌نمايي و نه كوچك‌نمايي مي‌شود.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON