جستجو
یک شنبه - ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۲۰:۴۴ حزب تمدن > اخبار > طالبان: به زودي با آمريكا توافقنامه صلح امضا مي‌كنيم
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
عزيز بود ولي همچنان غريبان رفت
شعري در سوك مرحوم دكتر ميرمحمدي؛ دوست ديرين و همراه هميشگي سال‌هاي سال
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.

 
طالبان: به زودي با آمريكا توافقنامه صلح امضا مي‌كنيم


گروه طالبان افغانستان اعلام كرد به زودي با ايالات متحده آمريكا توافقنامه صلح امضا خواهد كرد.

به گزارش عصرايران به نقل از خبرگزاري رويترز، سخنگوي دفتر سياسي طالبان در شهر دوحه قطر امروز (دوشنبه) با اعلام اين خبر  گفت: توافقنامه صلح با آمريكا تا پايان ماه جاري ميلادي (فوريه) امضا خواهد شد.

" سهيل شاهين" سخنگوي دفتر سياسي طالبان در قطر گفته مذاكرات صلح طالبان با آمريكا خاتمه يافته و به زودي سند توافقتنامه و ضمايم آن نهايي و آماده امضا خواهد شد.

توافقنامه صلح طالبان و آمريكا

آمريكا و طالبان بيش از 1 سال است كه 11 دور مذاكره براي رسيدن به يك توافق صلح داشته‌اند. غالب اين مذاكرات در شهر دوحه قطر انجام شده است.

بر اساس توافقنامه صلح قرار است ايالات متحده آمريكا رسما روند خروج نيروهايش از افغانستان را آغاز كرده و به طور متقابل گروه طالبان نيز به حملات خود عليه نيروهاي آمريكايي و ائتلاف تحت رهبري آمريكا در افغانستان خاتمه دهد.

بر اساس اين توافقنامه، طالبان متعهد به توقف يك هفته‌اي خشونت شده و آمريكا هم متقابلا تعهد داده در برابر اين اقدام طالبان خروج نيروهاي خود را از افغانستان آغاز كند.

 در صورت موفقيت روند 1 هفته‌اي دو طرف متعهد شده‌اند مذاكرات صلح با حضور همه طرف‌هاي افغان برگزار شود. در اين مذاكرات جامع همه طرف‌هاي افغان  از جمله نيروهاي مسلح افغانستان حضور خواهند داشت.

طالبان همچنين در توافقنامه صلح به صورت مشروط آماده پذيرش روندهاي سياسي در افغانستان شده است. خروج اشغالگران خارجي از افغانستان از همان ابتداي اشغال افغانستان از سوي آمريكا و متحدان غربي اين كشور در اكتبر 2001 ، يكي از شروط اصلي طالبان براي پايان دادن به جنگ بوده است.

"عبدالله عبدالله " رئيس اجرايي حكومت افغانستان هم امروز (دوشنبه) با استقبال از نهايي شدن توافق صلح آمريكا و طالبان اين توافقنامه را به عنوان فرصتي براي اثبات اراده طرف مقابل براي برقراري صلح در افغانستان توصيف كرد.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON