جستجو
یک شنبه - ۰۶ مهر ۱۳۹۹ - ۱۹:۰۱ حزب تمدن > اخبار > فوربس: احتمال كاهش تحريم نفتي ايران به خاطر نشست گروه 20 در رياض
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
عزيز بود ولي همچنان غريبان رفت
شعري در سوك مرحوم دكتر ميرمحمدي؛ دوست ديرين و همراه هميشگي سال‌هاي سال
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.

 
فوربس: احتمال كاهش تحريم نفتي ايران به خاطر نشست گروه 20 در رياض


 وب سايت نشريه آمريكايي "فوربس" در مطلبي به قلم " جيم كرِين" - محقق مطالعات انرژي در انستيتوي سياست‌گذاري "بِيكر" در دانشگاه رايس در شهر هوستون تگزاس- از نگراني شديد سعودي‌ها از تامين امنيت نشست نوامبر 2020 سران گروه بيست در رياض خبر داده و در عين حال تاكيد كرده اين مساله ممكن است به يك توافق چهارجانبه بين ايالات متحده آمريكا، عربستان سعودي، ايران و حوثي‌هاي يمن بينجامد.

به گزارش عصرايران، نويسنده اين گزارش با توجه به سفر ماه گذشته خود به رياض مي‌نويسد، در جريان آن سفر اطلاع يافته كه مقامات سعودي به شدت از احتمال حملات پهپادي و موشكي حوثي‌ها به محل اجلاس سران گروه بيست در رياض وحشت دارند چون به گفته اين نويسنده در رياض اين مساله شايع بود كه حوثي ها پيشتر توانسته‌اند به جايي در نزديكي محل برگزاري نشست حمله موشكي كنند.

بر اساس اين گزارش، حوثي‌ها پيشتر بارها به رياض و ديگر مناطق و شهرهاي سعودي حمله كرده‌اند. نويسنده گزارش تاكيد كرده دولت سعودي اهميت فوق العاده‌اي براي برگزاري نشست سران گروه بيست در رياض قايل است (اين نشست قرار است در آبان ماه 1299 برگزار شود.) زيرا پس از ماجراي قتل خاشقجي به كسب اعتبار بين‌المللي با برگزاري اين نشست مهم سران جهان نياز مبرمي احساس مي‌كند.

با اين حال جنگ يمن كه تاكنون بيش از 100هزار كشته و 2 ميليون آواره به جاگذاشته هنوز مثل استخوان لاي زخم مانده و دولتمردان رياض پس از حملات سپتامبر پارسال به تاسيسات نفتي سعودي (حوثي‌هاي يمن مسئوليت آن را بر عهده گرفتند اما ايالات متحده آمريكا و دولت سعودي اين حملات را به ايران نسبت داده‌اند.) تلاش دارند از شدت تنش با ايران بكاهند.

تاسيسات نفتي آسيب ديده سعودي پس از حملات موشكي و پهپادي سپتامبر گذشته/ خبرگزاري فرانسه

فوربس: احتمال كاهش تحريم نفتي ايران به خاطر نشست گروه 20 در رياض

به نوشته اين گزارش نگراني سعودي‌ها از امنيت برگزاري نشست سران گروه بيست در رياض با وجود جنگ يمن، ممكن است زمينه يك توافق مهم ديپلماتيك بين ايران، سعودي ، ايالات متحده آمريكا و حوثي‌هاي يمن را ايجاد كند كه منجر به خاتمه دادن جنگ داخلي يمن شود و يا دستكم حوثي‌ها را متقاعد كند كه در زمان برگزاري نشست گروه بيست حملات موشكي و پهپادي نداشته باشند تا آبروي بين‌المللي عربستان به خطر نيفتد.

نويسنده سپس تاكيد كرده اين توافق مي‌تواند يك "توافق قرن" باشد و به جنگ يمن خاتمه دهد اگر طرف‌هاي چهارگانه توافق حاضر شوند اندكي از مواضع اوليه خود كوتاه بيايند.

او سپس پيشنهادي مطرح كرده و مي‌نويسد: در ازاي معافيت اندك تحريم نفتي ايران به ميزان مجاز كردن صادرات 500 هزار بشكه در روز، ايالات متحده و دولت سعودي از ايران بخواهند حوثي‌هاي يمن را تا زمان برگزاري نشست سران گروه بيست در نوامبر 2020 به  ميز گفتگو بياورد.

به نوشته "جيم كرِين" اين معامله‌اي خوب خواهد بود چرا كه هم خيال عربستان سعودي را از برگزاري آبرومند و امن نشست سران گروه بيست و ترميم چهره بين‌المللي‌اش پس از قتل خاشقجي راحت مي‌كند، هم يك تنفسي براي تحريم‌هاي سنگين ايران خواهد بود و از سوي ديگر يك دستاورد ديپلماتيك براي ترامپ در آستانه انتخابات 2020 براي پايان دادن به جنگ يمن خواهد بود در سوي ديگر براي حوثي‌ها نيز اين دستاورد را خواهد داشت كه آنها از سوي دولت سعودي و هم پيمانان رياض به رسميت شناخته مي‌شوند.

ترامپ و پادشاه سعودي در جريان سفر سال 2017 ترامپ به رياض/ آسوشيتدپرس

 نشست گروه 20 در رياض

 
Copyright © 2013 - TAMADDON