جستجو
یک شنبه - ۱۵ تیر ۱۳۹۹ - ۱۱:۴۵ حزب تمدن > اخبار > جهان منتظر واكنش ايران به ترور سردار سليماني
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
عزيز بود ولي همچنان غريبان رفت
شعري در سوك مرحوم دكتر ميرمحمدي؛ دوست ديرين و همراه هميشگي سال‌هاي سال
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.

 
جهان منتظر واكنش ايران به ترور سردار سليماني


با ترور سردار شهيد "قاسم سليماني" در نخستين ساعات بامداد روز جمعه (امروز) در بغداد، رسانه‌ها و تحليلگران بين‌المللي از انتظار براي واكنش ايران به اين اقدام خصمانه آمريكا مي‌گويند.

گروهي معتقدند اين اقدام آمريكا يك حمله مستقيم به ايران محسوب مي‌شود و در نتيجه پاسخي درخور از سوي ايران در پي خواهد داشت.

سردار سليماني يكي از شخصيت‌هاي محوري و محبوب نظامي ايران محسوب مي‌شد و ترور او و اعلام رسمي و پذيرش مسئوليت اين اقدام از سوي ايالات متحده آمريكا يك اقدام نامتعارف و در واقع به تعبير بسياري از ناظران و تحليلگران در حكم اعلان جنگ رسمي و كشيدن ضامن يك نارنج دستي در انباري پر از باروت است.

با وجودي كه وزارت دفاع آمريكا در بيانيه‌اي رسمي مسئوليت اين حمله تروريستي را بر عهده گرفته و آن را به دستور ترامپ منتسب كرده اما ترامپ – تا لحظه نگارش اين گزارش- به جز انتشار يك توييت بدون متن حاوي پرچم ايالات متحده آمريكا در صفحه توييتر خود، درباره ترور قاسم سليماني موضع‌گيري نكرده است.

با اين حال بيانيه وزارت دفاع آمريكا ديگر جايي براي حرف باقي نمي‌گذارد كه ايالات متحده آمريكا اقدام به يك ترور كرده و مسئوليت آن را نيز پذيرفته است.

ترور سردار سليماني

آمريكا سال گذشته در اقدامي خصمانه سپاه پاسداران انقلاب اسلامي ايران را در ليست گروه‌هاي تروريستي خود قرار داد و در همان موقع بسياري از ناظران و تحليلگران و حتي برخي شخصيت هاي سياسي در آمريكا و غرب نسبت به اين اقدام ابراز نگراني كردند و آن را باعث تشديد تنش ها در منطقه دانستند.

حالا هم با ترور سليماني ظاهرا آمريكايي ها خود را محق مي دانند كه عليه ليستي كه خود تهيه كرده اند و مشروعيت بين المللي ندارد به صورت يكجانبه دست به اقدام بزنند و ظاهرا از نظر دولت آمريكا اقدام عليه يكي از فرماندهان ارشد سپاه مشروعيت و موضوعيت دارد.

با اين منطق جمهوري اسلامي ايران هم همه نيروهاي وابسته به فرماندهي مركزي آمريكا در منطقه آسياي جنوب غربي و شمال آفريقا (سنتكام) را در ليست تروريستي خود قرار داده و با منطقي كه ظاهرا آمريكا در حذف فيزيكي سليماني در پيش گرفته، اين حق براي جمهوري اسلامي ايران نيز محفوظ است كه عليه تمامي واحدهاي نظامي آمريكا در اين منطقه به خاطر قرار داشتن در ليست تروريستي ملي خود، اقدام نظامي كند.

نقشه 9 پايگاه نظامي آمريكا در عراق/ سي ان ان ترك

جهان منتظر واكنش ايران به ترور سردار سليماني

پس از هضم ابعاد شوكه كننده ساعات اوليه انتشار خبر ترور سردار سليماني حالا همه نگاه‌ها متوجه 2 نكته است:

1- اينكه دونالد ترامپ در نخستين ساعات آغاز روز جمعه (به وقت آمريكا) درباره اين اقدام تروريستي دولت خود چه توضيحي ارايه خواهد كرد؟

2- خروجي تصميم نشست شوراي عالي امنيت ملي ايران چه خواهد بود؟

موضع گيري ترامپ و خروجي نشست جلسه شوراي عالي امنيت ملي ايران تا حدود زيادي مسير ساعات در پيش روي بحران جاري را تعيين خواهد كرد.

چشم جهان هم‌اينك به ايران است و اينكه جمهوري اسلامي ايران به چه ترتيبي به اقدام تروريستي آشكار دولت آمريكا واكنش نشان خواهد داد؟ عده اي معتقدند رويارويي ايران و آمريكا پس از ترور سردار سليماني وارد فاز جديدي خواهد شد چون آمريكا با ترور سردار ايراني پا را از خط قرمزهاي گذشته فراتر گذاشته است.

گروهي نيز معتقدند سابقه صبر استراتژيك و خردمندي راهبردي جمهوري اسلامي ايران در موارد پيشين نشان مي دهد جمهوري اسلامي ايران از حركت به سمت واكنش هاي احساساتي پرهيز دارد و انتقام خون سردار به شيوه اي غيراحساساتي و بر مبناي محاسبات دقيق گرفته خواهد شد.

آمريكا با ترور سليماني توپ را به زمين ايران انداخته و حالا در مسابقه تشديد تنش بين دو كشور، نوبت ضربه ايران است.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON