جستجو
دوشنبه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۲۱ حزب تمدن > اخبار > روحاني: با وجود همه نقص‌ها، بهترين كار صندوق راي است
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
روحاني: با وجود همه نقص‌ها، بهترين كار صندوق راي است


رييس جمهور گفت: بي ترديد دانشگاه‌هاي ما مسئوليت بسيار سنگيني را امروز بر دوش دارند و متقابلا دولت و جامعه هم در برابر دانشگاه مسئول است.

به گزارش عصرايران به تقل از  ايسنا، حسن روحاني در مراسم آغاز سال تحصيلي دانشگاه‌ها و مراكز پژوهشي و فناوري كشور، اظهار كرد: من خودم را فرزند حوزه و دانشگاه مي‌دانم. خوشحالم درس‌هاي حوزوي‌ام در حوزه علميه قم كه بالاترين مركز ديني حال حاضر است و درس علمي‌ام در دانشگاه تهران كه همواره يك مركز علمي با اعتبار است را در كنار اساتيد دانشگاهي ممتاز خوانده‌ام.

وي تاكيد كرد: مجموعه دانشگاه و حوزه اداره آينده جامعه را بر عهده دارند.

روحاني گفت: بي ترديد دانشگاه‌هاي ما مسئوليت بسيار سنگيني را امروز بر دوش دارند و متقابلا دولت و جامعه هم در برابر دانشگاه مسئول است. اينكه خدمات دولت كافي هست يا نيست، اينكه از لحاظ علمي و ورزشي و رفاهي به اندازه كافي امكانات را فراهم كرديم يا نه بايد اعتراف كنم نقص‌هايي هست و بايد براي رفع آن تلاش كنيم.

وي ادامه داد: زمين ورزشي فوتبالي كه ما مي‌آمديم ورزش مي‌كرديم، الان به محل نماز تبديل شده است؛ الحمدالله براي نماز يك مصلي خوب درست شده است. البته تاكيد مي‌كنم به وزراي مربوطه به همان اندازه كه براي علم جوان‌ها وقت مي‌گذاريم براي ورزش آن‌ها هم بايد وقت بگذاريم. بايد همه اين موارد براي دانشجو در كنار هم قرار بگيرد تا ما هم بتوانيم بگوييم به وظيفه خود به خوبي عمل كرديم.

رئيس جمهور گفت: گسترش فضاي دانشگاه بدون كيفيت، مطلوب ما نيست. فضاي كمي و كيفي بايد در كنار هم قرار بگيرد. دانشگاه در رشته‌هاي مختلف به وظايف و رسالت خودش به خوبي عمل كرده است. نسبت به دنيا خيلي عقب نيستيم و حركت‌هاي خوبي داشتيم.

روحاني يادآور شد: چند نمونه ديدم كه فردي كه پزشك متخصص است و در كشور پيشرفته آلمان بخشي از مسئوليت را بر عهده دارد وقتي يكي از اقوامش به جراحي نياز دارد به تهران براي عمل مي‌آورد. من پرسيدم چرا اينجا؟ وقتي هر دوي شما آلمان هستيد. گفت كه ايران به لحاظ درمان و رسيدگي كمتر نيست. او گفت كه از لحاظ بهداشتي مراكز درماني ما بهتر است. حالا اين جمله را هم فراموش كنيم؛ مهم اين است كه آن فرد ترجيح مي‌دهد به ايران بيايد. نشان مي‌دهد كشور ما يك كشور پيشرفته است و براي ما جاي افتخار است.

روحاني با بيان اينكه دانشگاه ما بايد به دانشگاه مهارت‌محور تبديل شود، گفت: علم پايه مهارت و پيشرفت است در تمام امور، اما علم بايد در كنار مهارت و نيازمندي‌هاي جامعه براي به دوش گرفتن بار مسئوليت و اشتغال باشد.

وي ادامه داد: شما ممكن است بگوييد شغل كافي براي فرد تحصيل كرده نيست، در جاي خود درست است؛ اما يك فارغ‌التحصيلي كه مهارت دارد زودتر به شغل مي‌رشد تا عالمي كه علم را خوب مي‌داند و در مغزش مطالب علمي انباشته شده است.

روحاني گفت: در سال ۱۳۵۱ به روستا‌ها براي كارآموزي امور قضايي مي‌رفتيم. وقتي رفتم در دادگاه ديدم چيزي بلد نيستيم. در حالي كه رئيس دفتر يك دادگاه از يك ليسانسه بهتر مي‌دانست بايد چه كرد. در كارآموزي قضايي بود كه ما ياد گرفتيم. ما بيست دانشجو بوديم كه وارد پزشك قانوني شديم، چند نفر كه غش كردند، جنازه‌ها آنجا بود و كار سخت و دشواري بود. آن روز‌ها فهميديم پزشكي قانوني چه اندازه سخت است.

وي تاكيد كرد: اين نكته‌اي كه فرمودند علم در گذشته هر چند سال دو برابر مي‌شد و امروز با گذشت هر چند روز دوبرابر مي‌شود درست است. پيشرفت علم سرعت دارد. در دانشگاه كه كتاب همين امروز را درس نمي‌دهيم. حداقل براي سال قبل است. استادي هم كه داريم دانشش به نسبت امروز عقب است. دانشجو را براي كي مي‌خواهيم تربيت كنيم؟ همين امروز؟ دانشجو را براي آينده مي‌خواهيم تربيت كنيم. كارمان مشكل است كه دانشجو چند سال بعد نه تنها مشغول كار باشد، بلكه مدير خوبي هم باشد.

رئيس جمهور گفت: بايد دانشجويان مان را براي فردايي كه بسيار متفاوت است آماده كنيم. در گذشته با اسب و شتر مسافرت مي‌كريدم الان ماشين داريم. جاي اسب تندرو را ماشين گرفته كه خوراكش هم ينجه نيست، بنزين مي‌خواهد. جاي كارگر‌ها را ربات‌ها مي‌گيرد. من در ژاپن يك كارخانه مهم ديدم همه كارگرانش ربات بودند. مهندسان هم در يك اطاق با كامپيوترهايشان كار مي‌كردند. تحولات بسيار سريع است و بار مسئوليت ما بسيار سنگين شده است.

روحاني خاطرنشان كرد: در برخي دانشگاه‌هاي اروپا مهارت استفاده از فضاي مجازي را اولين اولويت گرفتن دانشجو مي‌دادند. ز گهواره تا گور دانش بجوي شعري است كه امروز بيش از ديروز به درد ما مي‌خورد. اينكه ده سال پيش چه ياد گرفتيم كافي نيست. آن‌ها يك پلت فرم است كه ما را پيش مي‌برد.

وي ادامه داد: دانشگاه جايي است كه براي ادامه و تنظيم فعاليت پژوهشي و دانشي بايد فعال باشد. علم فروشي نكنيد، اما پژوهش‌ها را بفروشيد. كاري كنيد كه با ارزش بالا و والا در جامعه خودمان و دنيا عرضه شود.

رئيس‌جمهور با اشاره به موضوع خودكفايي دانشگاه‌ها گفت: در آينده مي‌شود دانشگاه به خودكفايي برسد. دانشگاه را بايد به بخش خصوصي وصل كرد. بخش خصوصي آن كسي است كه نيمه شب هم براي كسب درآمد بيرون مي‌رود، منتظر صف و مشتري است، اما كارمند ساعت كاري دارد و منتظر تمام شدن مشتري است. كار خصوصي و دولتي فرق دارد و ما بايد دانشگاه را به بخش خصوصي نزديك كنيم.

وي با بيان اينكه به انتخابات مجلس شوراي اسلامي نزديك مي‌شويم، افزود: فضاي دانشگاه هست كه انتخابات را گرم مي‌كند. عمدتا در زمان انقلاب هم دانشگاه و حوزه فضا را گرم مي‌كردند. سرنوشت آينده كشور ما را انتخابات‌ها روشن مي‌كند. با همه نقص و اشكال بهترين كار صندوق است.
 
براي اصلاح، شايسته سالاري و حاكم شدن افكار به‌حق مردم به صندوق نياز داريم. ما راه ديگري جز فضاي پرشكوه انتخابات نداريم ولو اينكه بگوييد اشكال و ايرادي هست. علي رغم همه آن‌ها تنها راه آينده كشور انتخابات است. هر كسي عاقل‌تر و فهيم‌تر است و براي كشور آماده فداكاري است مرد يا زن، برگزينيم. هر كسي كه خودش را شايسته مي‌داند خودش را كانديدا كند، چه انتخاب شود و چه نشود، چه بگويند تو صالحي و چه بگويند صالح نيستي.

وي تصريح كرد: اگر يك انتخابات باشكوه و پر رونق با حضور اكثريت مردم را شاهد باشيم قدرت سياسي ما بالا مي‌رود. دشمنان مي‌فهمند مردم به كشور و نظام و آينده اميد دارند. همه چيز ما با اميد درست مي‌شود.

رئيس جمهور در بخش ديگري از اين سخنراني گفت: در كشور مسائلي داريم كه خيلي حل و فصل اش طول نمي‌كشد. مشكل آب، محيط زيست، راه و امثال آن‌ها با چند سال تلاش برطرف مي‌شود، اما يكسري مسائل داريم بلند مدت است و اساتيد و دانشگاه‌ها در آن نقش بيش‌تري دارند و آن استراتژي پيشرفت كشور است.

وي افزود: پيشرفت و آينده كشور در سايه تقابل با دنيا است يا تعامل؟ اين مسئله راهبردي اساسي است. ۴۱ سال است به جواب اين سوال نرسيديم. يك عده مي‌گويند تعامل سازنده يك عده مي‌گويند تقابل. يك عده مي‌گويند دشمن ما خبيث است و اينجا دوئل است و بايد آن را بشكنيم. عده‌اي هم مي‌گويند اكثر مشكلات را با تعامل مي‌شود حل كرد.

روحاني گفت: اين موضوع با دعوا و ايجاد دو صف براي تقابل حل نمي‌شود. اگر رسانه ملي به طور مساوي براي همه قرار بگيرد كار بزرگي انجام مي‌شود. دانشگاه‌ها و رسانه‌ها بايد جواب سوال طرح شده به افكار عمومي را بدهند. الان همه دعوا‌ها سر اين موضوع است. يكي مي‌گويد برجام خيلي خوب بود، يكي مي‌گويد خيلي بد بود. دعوا بر سر برجام نيست. عده‌اي مي‌گويند عمر را با تعامل هدر مي‌كنيد، بايد ايستادگي كنيم مقابل غرب و غرب خودش بعدا متوجه مي‌شود.

رييس جمهور افزود: عده‌اي به ما مي‌گفتند با آژانس بين المللي اتمي وقت تلف مي‌كنيد، آژانس دست آمريكا است. خيلي وقت گرفت، ما به نقطه‌ا‌ي رسيديم كه پي ام دي را با همين آژانس حل كرديم و اعلام كردند تمام شد. خيلي ناراحت شدند. عده‌اي هم خوشحال شدند و گفتند ما كه از اول گفتيم. با ۱+۵ مذاكره مي‌كنيم مي‌گفتند چرا اين كار را مي‌كنيد. براي خيلي‌ها گران تمام شد. حقوقدان و سياستمدار مي‌فهمد؛ يعني چه شش قطعنامه به اتفاق آرا عليه ما صادر شد را پس گرفتند. بعد هم گفتند شما در فعاليت هسته‌اي حق داريد. تنها كشوري كه در قطعنامه آمده حق دارد فعاليت صلح آميز هسته‌اي كند ايران بوده است.

وي ادامه داد: سران يكي از كشور‌ها در سفر اخير نيويورك گفت كه ما حيرت كرديم همه شركت‌هاي اقتصادي دنيا به ايران آمدند. بعد از برجام در سال ۹۱ رشد ما در دنيا اول شد. وقتي تورم را تك رقمي كرديم و رشدمان شد ۱۲.۵ درصد دنيا را به تعجب وا داشتيم. مي‌گويند مديريت ضعيف است؟ اين هم مديريت است. تورم ما سه سال تك رقمي بود. در بنزين و گندم خودكفا شديم.

روحاني گفت: از آن توافق با فشار اسرائيل، عربستان و تندرو‌هاي آمريكا خارج شدند. برجام كه بد بود. بياييد مقايسه كنيد قبل و بعد برجام را.

وي ادامه داد: به ما مي‌گفتند مگر عقلتان را از دست داديد كه به دادگاه لاهه رفتيد. ما رفتيم و سه نوبت هم پيروز شديم. كسي فكر نمي‌كرد لاهه قبول كند در موضوع برجام صلاحيت رسيدگي دارد. پيروزي ديگر راي موقت عدم اجراي تحريم آمريكا بود.

رئيس جمهور گفت: مي‌گويند در اقتصاد روي پاي خود بياستيم، درست است. اما مي‌شود بدون تعامل با دنيا اقتصاد را پيش برد؟ رشد و توسعه بدون تعامل با دنيا با قفل بودن بانك‌ها و واردات و صادرات قفل مي‌شود. همين الان هم كه داريم اداره كنيم بايد از برخي كشور‌هاي همسايه و دوستانمان در دنيا تشكر كنيم كه به تحريم آمريكا بي توجه بودند. در همين شرايط داريم با اوراسيا مشاركت مي‌كنيم.

وي ادامه داد: دانشگاه بايد به مسائل استراتژيك وارد شود. ما كه نمي‌توانيم با هم دعوا كنيم، چهل سال است داريم دعوا مي‌كنيم. بايد راه را انتخاب كنيم؛ بنابراين از دانشگاه‌ها تقاضا مي‌كنم ما را در بخش‌هاي علمي اقتصادي و استراتژيك كمك كنند.

روحاني با اشاره به موفقيت‌هاي پدافند‌هاي هوايي كشور كفت: هفت سال فرمانده پدافند هوايي بودم. اين پيشرفت حاصل هماهنگي نخبگان و اساتيد ما است.
 
در شرايط اقتصادي سختي هستيم، همه بايد يكديگر را ياري كنيم. از مشكلات عبور خواهيم كرد. امسال ما به نسبت پارسال يك قدم بهتر است. تورم، رشد و بورس ما بهتر شده است. در كنار هم باشيم، دولت در خدمت شماست.
 
Copyright © 2013 - TAMADDON