جستجو
دوشنبه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۳ حزب تمدن > اخبار > زندگي‌ما خاورميانه‌اي‌ها را «خون» برداشته
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
زندگي‌ما خاورميانه‌اي‌ها را «خون» برداشته


عصرايران؛ مصطفي داننده- در سينمايي «مسخره باز» شاپور با بازي (بابك حميديان) در يك سلماني كار مي‌‎كند و هر روز هم تن ماهي مي‌خورد. او وقتي تن را باز مي‌كند در آن مو پيدا مي‌كند و به كارخانه سازنده زنگ مي‌زند. كاظم خان با بازي (علي نصيريان) كه صاحب مغازه است هم هر روز خطاب به شاگردش مي‌گويد:« مو از خودمونه شاپووووور! دست از سر اين كارخونه بدبخت وردار! زندگيمونو مو ورداشته!»

حال روز اين روزهاي خاورميانه هم حال روز همان مغازه سلماني فيلم مسخره باز است. خاورميانه را خون برداشته و ما صداي خود را بلند مي‌كنيم و به اين و آن اعتراض مي‌كنيم، در حالي كه خون از خودمونه.

زندگي‌ما خاورميانه‌اي‌ها را «خون» برداشته

ما مردم خاورميانه هنوز درگير بازي‌هاي قوميتي و ديني هستيم. هنوز سر سر شيعه و سني مي‌جنگيم. هنوز كُرد، ترك، عرب و فارس مي‌كنيم.

نكته جالب اين است كه اگر مثلا يك كرد يا يك عرب اگر آن سو تَرك به دنيا مي‌آمد شايد هم نژادش فرق مي‌كرد و هم دينش.

واقعا چرا به خاطر پديده‌اي كه دست خودمان نبوده است به جان هم افتاديم و همديگر را به خاك و خون مي‌كشيم.

در همين ايران خودمان هم اين برتري قومي و نژادي وجود دارد. تهراني و شهرستاني، چه بازي مسخره‌اي است كه به راه انداخته‌ايم؟ چرا افعانستاني‌ها را به خاطر اينكه در سرزميني كه هيچگاه ستاره‌اش مطابق نيفتاده است به دنيا آمده‌اند، مسخره مي‌كنيم.

برتري هر آدمي نسبت به ديگري، تنها در انسانيت است. ما مردم خاورميانه خيلي خيلي بعضي مسائل را جدي گرفته‌ايم و وارد «خون بازي» شده‎‌ايم.

تصاوير دردناك اين روزهاي سوريه را ببيند تا متوجه عمق فاجعه شويد. داعش آدم‌ها را براي چه سر مي‌بريد؟ تنها به خاطر نژاد و اعتقاد آنها. چون فكر مي‌كرد هركسي له آنها نيست عليه آنهاست.

خاورميانه رنگ آرامش به خود نمي‌بيند چون مردمش هنوز فكر مي‌كنند نژاد عامل برتري آنهاست. اين نشان مي‌دهد چقدر جغرافياني خاورميانه، فقير آموزش است. شايد اين كشورها مملو از نفت و ثروت باشند اما به شدت محتاج آموزش هستند.

ما بايد ياد بگيريم تهراني بودن، ترك بودن و يا شيعه و سني بودن، دليل برتري نيست. اگر مي‌خواهيم برتر باشيم بايد از خود اثر توليد كنيم. اين اثر مي‌تواند در ادبيات، هنر و يا تكونولوژي باشد. كشورهاي توسعه يافته را ببيند. برتري خود نسبت به ديگر كشورها را با تسخير بازارهاي َآنها نشان مي‌دهند.

ايران ما با تاريخ‌اش خود نمايي مي‌كند. با تاريخي پر از شعر، فلسفه و ادبيات.

همه آنهايي كه مي‌خواهند به واسطه نژادشان و مذهب‎شان نسبت به ديگران برتري داشته باشند، قطعا دست‌شان به خون آلوده خواهد شد. وقتي منطق نيست قطعا شمشير به صحنه خواهد آمد. تعصب‌هاي نژادي و قومي نشانه بزرگ جهل است و همانگونه كه در تذكرة الأوليا «عطار» آمده است، هيچ معصيت عظيم تر از جهل نيست...

در كتاب «جهل مقدس» آيت‌الله محقق داماد آورده است:«مهمترين و يا لااقل يكـــي از اهم آفتهاي اجتماعي نه تنها در منطقه اسلامي بلكه شايد بتوان گفت در سراسرجهان، جوامع ديني ازآن رنج مي برد، جهل مقدس است. جهل مقدس جهلي است كه بُعد قدسي دارد. در چنين جهلي، شخص جاهل در جهل مي سوزد.»

 
Copyright © 2013 - TAMADDON