جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۵۹ حزب تمدن > اخبار > استراتژي رياكارانه ترامپ: خالي كردن پشت كردها و اعزام نيروها به عربستان سعودي
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
استراتژي رياكارانه ترامپ: خالي كردن پشت كردها و اعزام نيروها به عربستان سعودي


وزارت دفاع آمريكا ديروز (جمعه) اعلام كرد 2 هزار نيروي نظامي آمريكايي را به منظور مقابله با آنچه كه" تهديدات ناشي از ايران" خوانده، به عربستان سعودي اعزام مي‌كند.

به گزارش عصرايران، اين اقدام دولت واشنگتن در حالي است كه هفته گذشته ترامپ در تصميمي غيرمنتظره اعلام كرد معدود نيروهاي آمريكايي حاضر در سوريه را به خانه برمي‌گرداند؛ تصميمي كه از نظر بسياري از ناظران و تحليلگران نوعي چراغ سبز به تركيه براي عمليات نظامي عليه كردهاي سوري تعبير و تفسير شد و انتقادات گسترده‌اي را   حتي در داخل محافل محافظه‌كار و جمهوريخواه حامي ترامپ در داخل آمريكا برانگيخت.

وب سايت آمريكايي " واشنگتن اگزماينر" با انتشار مقاله‌اي به قلم " تام روگان" ستون‌نويس بريتانيايي- آمريكايي خود، اين دو تصميم متضاد دولت آمريكا تنها به فاصله چند روز  را به چالش كشيده و آن را "رياكارانه" توصيف كرده است.

روگان در مطلب خود نوشته است:

" پرزيدنت ترامپ بدون هيچ شك و ترديدي اين هفته ثابت كرد كه ديدگاه وي براي استقرار نيروهاي نظامي آمريكا در ديگر نقاط دنيا، با "رياكاري" عجين است.

روز دوشنبه، ترامپ نيروهاي آمريكايي را از شمال سوريه بيرون كشيد. هر چند آن نيروها مشغول عمليات مبارزاتي فعال نبودند. ترامپ مي‌گويد ديگر حاضر نيست آمريكا را به جنگ‌هاي پيچيده خارجي وارد كند. اما چند روز پس از اين اقدام، روز جمعه (ديروز) ، پنتاگون از اعزام 2 هزار پرسنل ارتش آمريكا به عربستان سعودي خبر داد.

من واقعاً در تلاش هستم ببينم كه چگونه اين دو تصميم مي‌توانند در راستاي يك روايت استراتژيك مشترك باشند.

از سويي، ترامپ مي گويد آمريكا نبايد درگير جنگ‌هاي پيچيده خارجي در وراي مرزهاي خود باشد. ترامپ استدلال مي‌كند كه آمريكا نمي‌تواند ريشه سال‌ها خصومت فرقه‌اي (نژادي) تركيه و كردها را برطرف كند.

فرض مي‌كنيم اين گفته ترامپ درست باشد؛ اما بايد ببينيم ترامپ چگونه با همين استدلال اعزام 2 هزار نيروي نظامي آمريكا به عربستان سعودي براي مقابله احتمالي با تهديدات ناشي از ايران را توجيه مي‌كند؟ در حالي كه ريشه‌هاي دشمني عربستان سعودي و ايران نيز از نظر ماهيت، فرقه گرايانه است، و به مراتب قديمي‌تر از دشمني كردها و تركيه است! ريشه اين خصومت حتي نزديك هم نيست: ريشه دشمني عربستان سعودي و ايران به 1339 سال پيش و به نبرد كربلا بر مي‌گردد.

توييت هاي اخير ترامپ در توجيه بيرون كشيدن نيروهاي نظامي آمريكا از خاورميانه

استراتژي رياكارانه ترامپ: خالي كردن پشت كردها و اعزام نيروها به عربستان سعودي

ترامپ مي‌گويد اين كار آمريكا نيست كه با استفاده از نيروي نظامي خود ريشه خصومت چند دهه‌اي دو دشمن (تركيه و كردها) را خنثي كند. اما در همان هفته‌، ترامپ مي‌گويد اين مسئوليت آمريكا است كه هزاران سرباز ديگر آمريكايي را راهي سرزمين حجاز كند تا از متحد خود در برابر يك دشمني با ريشه بيش از هزار ساله (عربستان سعودي و ايران) دفاع كند!

اين يك رياكاري تمام عيار است.

من از روابط نزديك آمريكا و عربستان سعودي حمايت مي‌كنم (لازم است از نسخه جديد و دوم داعش جلوگيري شود) ، اما عربستان سعودي به مراتب كمتر از كردهاي سوري به حمايت نيروهاي آمريكايي نياز دارد. از اين گذشته‌، در جائيكه سعودي‌ها يك ارتش قدرتمند  با قابليت‌هاي موجود در فضاي سايبر، فضا، هوا، زمين و دريا دارند، "يگان‌هاي مدافع خلق" در سوريه (شبه‌نظاميان كرد سوري) تنها داراي چند يگان ساده مسلح با سلاح‌هاي سبك، چند وسيله نقليه زرهي و معدود سلاح‌هاي نيمه سنگين هستند.  

دستكم در سال‌هاي اخير، كردها نسبت به سعودي‌ها، بسيار بيشتر به آمريكا ياري رسانده‌اند. در جايي كه كردها در مبارزه با داعش متحمل هزاران تلفات شدند، سعودي‌ها به صدها جوان خود اجازه دادند كه به مناطق تحت تسلط داعش سفر كرده و به آنها بپيوندند.

هيچ استراتژي فراگيري براي آنچه ترامپ در خاورميانه انجام مي‌دهد وجود ندارد. او به سادگي با يك دست مي‌بخشد و با دست ديگر مي‌گيرد؛ و مبناي همه اين اقدامات او در "هوي و هوس" فردي اوست.

تصميم اخير دولت ترامپ براي اعزام 2 هزار نظامي آمريكايي به عربستان سعودي، براي كردها و ديگر متحدان منطقه‌اي واشنگتن حامل اين پيام است: بله، ايالات متحده به متحدان خود اهميت مي‌دهد؛ اما فقط در صورتي كه آنها مقدار زيادي نفت بفروشند و انبوهي از سلاح‌هاي آمريكايي بخرند.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON