جستجو
دوشنبه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۵ حزب تمدن > اخبار > بانك جهاني: اقتصاد ايران سال آينده از ركود خارج مي‌شود/ كاهش تورم
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
بانك جهاني: اقتصاد ايران سال آينده از ركود خارج مي‌شود/ كاهش تورم


بانك جهاني اعلام كرد روند رو به رشد اقتصاد ايران از سال آينده از سر گرفته مي‌شود.

به گزارش ايسنا، شوك‌هاي خارجي ناشي از كاهش توليدات نفت و گاز ايران در نتيجه خروج آمريكا از برجام و اعمال تحريم‌ها باعث كاهش شديد رشد اقتصادي ايران شده است، اما به نظر مي‌رسد كه اقتصاد به تدريج در حال بازيابي خود و حركت مجدد به سمت رشد است.
 
آن طور كه بانك جهاني در گزارش جديد خود از اقتصاد ايران اعلام كرده است، در صورتي كه اين كشور بتواند ميانگين صادرات روزانه نيم ميليون بشكه در روز فعلي خود را حفظ كند، در سال آينده از ركود خارج خواهد شد و به رشد ۰.۵ درصدي دست خواهد يافت.
 
انتظار مي‌رود با وجود باقي ماندن چالش‌هاي اقتصاد ايران، رشد اقتصادي در سال ۲۰۲۰ و ۲۰۲۱ در مدار صعودي باقي بماند.

از سوي ديگر آن طور كه بانك جهاني اعلام كرده است، انتظار مي‌رود كه نرخ تورم پس از صعود كم سابقه سال گذشته مجددا به روند كاهشي برگردد و در محدوده ۲۰ درصد نوسان كند. هر چند كه اين نرخ تورم هنوز فاصله زيادي با تورم تك رقمي سال‌هاي ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ و متوسط كشور‌هاي منطقه دارد.

به گفته بانك جهاني، پيش‌بيني مي‌شود كه رشد اقتصادي ايران براي سال مالي ۲۰۱۹ به منفي ۸.۶ درصد برسد كه در صورت تحقق، اندازه اقتصاد ايران را ۱۰ درصد كوچك‌تر از اندازه آن در سال ۲۰۱۷ خواهد كرد، اما اين رشد منفي احتمالا آخرين رشد منفي ثبت شده خواهد بود و از سال آينده شيب رشد مجددا مثبت خواهد شد.

بانك جهاني هم چنين با اشاره به نوسانات اخير در بازار ارز، اين مساله را يك فرصت براي صادر كنندگان ايراني دانسته و آن را يك مزيت رقابتي براي آنان در برابر همتايان منطقه‌اي و كمكي به پر كردن كسري حساب جاري دولت دانسته است.
 
Copyright © 2013 - TAMADDON