جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۵۷ حزب تمدن > اخبار > وزير نفت: چيني‌ها دوستانه پارس‌جنوبي را ترك‌ كردند
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
وزير نفت: چيني‌ها دوستانه پارس‌جنوبي را ترك‌ كردند


زنگنه با تاكيد بر اين‌كه توتال و شركت چيني به دليل تحريم از طرح توسعه فاز ۱۱ خارج شدند، اظهار كرد: خروج آن‌ها در يك فضاي كاملا دوستانه صورت گرفت چراكه تحريم‌ها اجازه فعاليت آن‌ها را نمي‌داد.

به گزارش عصرايران به نقل از ايسنا، پنجمين كنگره نفت و نيرو امروز برگزار شد. آينده فضاي كسب و كار با استفاده از ظرفيت بخش خصوصي محور اصلي پنجمين كنگره نفت و نيرو است.

بيژن زنگنه - وزير نفت - در اين كنگره اظهار كرد: فردي كه مي‌خواهد محموله نفتي ببرد، بايد منابع كافي براي آن داشته باشد؛ ما بابك زنجاني سنجي نداريم و حداقل پول مورد نياز براي يك محموله نفتي ۴۰ تا ۵۰ ميليون دلار است.

وي با بيان اين‌كه بايد براي پولي كه در كشور وجود دارد، فكر كرد تا از آن به نحو احسن استفاده شود، اظهار كرد: اكنون در شرايط دشواري قرار داريم بنابراين بايد از ابتكارهاي خود استفاده كنيم.

زنگنه تصريح كرد: وزارت نفت در شرايط سخت اين سال‌ها توانسته است كارهاي بزرگي را در بخش پتروشيمي، نفت و گاز انجام دهد البته نياز كشور بيش از اين است.

وزير نفت با اشاره به اقدامات صورت گرفته، گفت: همه بخش دريايي ۲۷ فاز پارس جنوبي تا پايان امسال به اتمام مي‌رسد و عمليات اجرايي طرح توسعه فاز ۱۱ پارس جنوبي نيز امسال آغاز خواهد شد.

وي با تاكيد بر اين‌كه توتال و شركت چيني به دليل تحريم از طرح توسعه فاز ۱۱ خارج شدند، اظهار كرد: خروج آن‌ها در يك فضاي كاملا دوستانه صورت گرفت چراكه تحريم‌ها اجازه فعاليت آن‌ها را نمي‌داد.

قرارداد ميدان گازي فرزاد B در ماه‌هاي آينده امضا مي‌شود

زنگنه از امضاي قرارداد ميدان گازي فرزاد B به عنوان يك ميدان مشترك در ماه‌هاي آينده خبر داد و گفت:‌ امسال براي اولين‌بار صادركننده بنزين بوديم و بنزين يورو ۴ در كلانشهرهاي كشور توزيع مي‌شود.

وزير نفت ادامه داد: اگر از من سوال شود كه آينده كسب‌وكار را چگونه مي‌بينيد، پاسخ خواهم داد كه در شرايط كنوني ظرفيت‌هاي زيادي براي توسعه وجود دارد و اگرچه در جغرافياي نفت تغييرات مهمي اتفاق افتاده به طوري كه آمريكا كه بزرگترين مصرف‌كننده نفت بود، اكنون به بزرگترين توليدكننده نفت و گاز و ميعانات تبديل شده اما همچنان ظرفيت‌هاي قابل توجهي در ايران براي توسعه وجود دارد.

وي با تاكيد بر اين مساله كه نفت مي‌تواند محرك اقتصاد ايران با توسعه جهشي در بالادست و اتكاي آن به پتروشيمي و پايين‌دست و همچنين تكميل زنجيره ارزش باشد، تصريح كرد: فعال بودن نفت مي‌تواند بخش صنايع و خدمات فني و مهندسي را توسعه دهد، چراكه حجم سرمايه‌گذاري نفت به گونه‌اي است كه مي‌تواند خدمات مهندسي و غيرمهندسي را فعال و در اشتغال نيز نقش ويژه‌اي داشته باشد.

به گفته زنگنه، قطعا در مساله‌اي كه در اراك پيش آمد، نبايد مشكل را در اراك پيگيري كرد، چرا كه اگر نفت فعال باشد، اراك و صنايع ديگر در ديگر شهرها نيز فعال خواهد شد.

وزير نفت با تاكيد به اين مساله كه فعال بودن صنعت نفت، بخش‌هاي ديگر مهندسي را اعم از صنايع برق، ريخته‌گري، دريايي و ... فعال خواهد كرد، تصريح كرد: در سال ۱۳۸۳ چشم‌انداز ۲۰ ساله براي نفت تدوين شد كه اهداف آن واقع‌گرايانه و قابل دسترس است، اكنون با روزآمد كردن آن مي‌توان از آن استفاده كرد.

وي با بيان اين‌كه هرچند سال يكبار ضربات كشنده‌اي بر صنعت نفت كشور وارد مي‌شود، تصريح كرد: با اين وجود ما همچنان زنده‌ مانده‌ايم و مقاومت مي‌كنيم. البته تحريم‌ها ضرباتي را به ما وارد كرده و جايگاه ما را در جهان كاهش داده است، اما مقاومت خواهيم كرد چرا كه تنها در اين شرايط مي‌توانيم عرصه‌هاي پيشرفت را رقم بزنيم.

وزير نفت با اشاره به زمينه‌هاي فعاليت بخش خصوصي در صنعت نفت گفت: اولين و شناخته‌ترين فعاليت بخش خصوصي در حوزه نفت مربوط به فعاليت‌هاي پيمانكاري مي‌شود كه در حال حاضر اي پي سي نقش ويژه‌اي دارد حتي عمليات نگهداشت توليد را نيز يك پيمانكار انجام مي‌دهد و اين در صورتي است كه اين موضوع در گذشته اينگونه نبوده است.

به گفته او هفت فرصت براي حضور بخش خصوصي در صنعت نفت وجود دارد كه مي توان به فعاليت‌هاي پيمانكاري، ساخت تجهيزات، بازرگاني نفت و فراورده هاي نفتي و توسعه استارت آپ ها اشاره كرد.

او با بيان اين‌كه آينده فضاي كسب و كار با استفاده از ظرفيت بخش خصوصي محور اصلي پنجمين كنگره نفت و نيرو است، تاكيد كرد: ايران همچنان ظرفيت فوق‌العاده‌اي براي توسعه در بخش نفت و گاز دارد و نفت مي‌تواند پيشران توسعه و اقتصاد كشور باشد.

زنگنه، سرمايه‌ گذاري بخش خصوصي در حوزه‌هاي مختلف نفت و خوراك‌هاي با ارزش را يكي‌ ديگر از بخش‌هاي قابل حضور بخش خصوصي دانست و افزود: با اين كار زنجيره ارزش تكميل و از خام‌فروشي جلوگيري مي‌شود.

وي سومين مورد را ساخت تجهيزات صنعت نفت دانست و اظهار كرد: در قراردادهاي نفتي تاكيد شده كه بايد برخي از كالاها از داخل تهيه شود و بايد سازوكاري طراحي شود تا بتوان سيستم‌هاي مورد نياز را در داخل كشور توليد كرد.

وزير نفت حضور بخش خصوصي در اكتشاف و استخراج را از موارد مهم فعاليت‌هاي بخش خصوصي در صنعت نفت عنوان و اظهار كرد: در حال حاضر كه با تحريم مواجه هستيم بخش خصوصي مي‌تواند در اين حوزه اقدامات خوبي را انجام دهد.

زنگنه با بيان اين‌كه بخش خصوصي مي‌تواند در حوزه بازرگاني نفت و فرآورده نيز نقش مهمي را در صنعت نفت ايفا كند، گفت: با توجه به ابعاد بزرگ صنعت نفت سه عامل توانمندي و ساختار مناسب، توانمندي تعامل و سرمايه كافي و همچنين توانمندي براي تجهيز منابع مالي از بازارهاي پولي و سرمايه براي حضور بخش خصوصي بسيار لازم است.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON