جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۱ حزب تمدن > اخبار > چراغ سبز ترامپ به اردوغان براي حمله به كردهاي سوريه/ سازمان ملل براي "بدترين وضعيت" آماده مي‌شود
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
چراغ سبز ترامپ به اردوغان براي حمله به كردهاي سوريه/ سازمان ملل براي "بدترين وضعيت" آماده مي‌شود


در حالي تركيه اعلام كرده به زودي از زمين و هوا به مواضع كردها در شمال شرقي سوريه حمله مي‌كند، هماهنگ كننده امور بشردوستانه سازمان ملل مي‌گويد اين نهاد براي "بدترين وضعيت" در منطقه آماده مي‌شود.

به گزارش عصر ايران، پانوس مومتسيس، هماهنگ كننده امور بشردوستانه سازمان ملل مي‌گويد سوالات بي‌پاسخ زيادي درباره عمليات قريب‌الوقوع تركيه در شمال شرقي سوريه وجود دارد.

او مي‌گويد سازمان ملل يك برنامه احتمالي براي تهيه مواد غذايي و تجهيزات بهداشتي تدارك ديده تا در صورت آوارگي و جابه‌‎جايي گسترده جمعيت آن را به اجرا در آورد.
 
چراغ سبز ترامپ به اردوغان براي حمله به كردهاي سوريه/ سازمان ملل براي
 
به گزارش بي بي سي، ساعاتي پيش رجب طيب‌ اردوغان، رئيس جمهور تركيه تاييد كرد كه نيروهاي آمريكايي در حال تخليه مواضع خود از شمال شرقي سوريه هستند.

تخليه نيروهاي نظامي ايالات متحده از شمال سوريه پس از آن صورت مي‌گيرد كه روز يكشنبه - 14 مهر - رؤساي جمهور تركيه و آمريكا با هم تلفني گفت‌وگو كرده بودند.

اعلام اين خبر از سوي اردوغان در حالي است كه يك گروه شبه‌نظامي كرد فعال در منطقه نيز گفته است كه نيروهاي نظامي آمريكا، شب گذشته مواضع در اختيارشان در شمال شرقي سوريه را تخليه كرده‌اند.

گروه موسوم به نيروهاي دموكراتيك سوريه كه ائتلافي از گروه‌‌هاي شبه نظامي به محوريت نيروهاي كرد بوده و يكي از متحدان ايالات متحده در منطقه در جنگ با داعش است، به عدم انجام تعهدات خود متهم شده است.

تركيه اعلام كرده است كه هدف عمليات نظامي نيروهايش اين است كه مي‌خواهد يك "منطقه حائل" در مناطق جنوبي اين كشور در همسايگي با شمال شرق سوريه ايجاد كند.

اردوغان همچنين گفته است كه در نيمه اول ماه نوامبر (نيمه دوم آبان) به آمريكا سفر خواهد كرد و سعي مي‌كند مسئله مناقشه برانگيز خريد هواپيماهاي جنگي اف-۳۵ را با دونالد ترامپ حل و فصل نمايد.

كاخ سفيد نيز با صدور بيانيه‌اي اعلام كرده بود كه تركيه به زودي عمليات خود را در شمال سوريه آغاز مي كند و ارتش آمريكا در اين عمليات حضور نخواهند داشت و از آن حمايت نمي كند.

در پي مكالمه تلفني روز يكشنبه رجب طيب اردوغان و دونالد ترامپ، روساي جمهوري تركيه و ايالات متحده، كاخ سفيد اعلام كرد آمريكا خلافت داعش را در منطقه شكست داده و نيروهايش در نزديكي محل عمليات ارتش تركيه نخواهند بود.

اردوغان از عمليات قريب الوقوع زميني و هوايي ارتش تركيه خبر داده بود
چراغ سبز ترامپ به اردوغان براي حمله به كردهاي سوريه/ سازمان ملل براي
كاخ سفيد همچنين با اشاره به درخواست آمريكا از كشورهاي اروپايي براي تحويل گرفتن جنگجويان اروپايي داعش كه در زندان هاي شبه نظاميان كرد سوريه اسير هستند، تاكيد كرده در صورت استقرار ارتش تركيه در مناطقي كه هم اكنون در اختيار كردهاست، مسووليت نگهداري از زندانيان داعش با اين كشور خواهد بود.

بر اين اساس آمريكا نمي خواهد اين زندانيان را به خاطر هزينه بالاي نگهداري از آنها در بازداشت خود نگه دارد.

پيش از انتشار اين بيانيه، رياست جمهوري تركيه با اعلام گفت و گوي تلفني روساي جمهوري دو كشور، از سفر ماه آينده اردوغان به واشنگتن براي مذاكره در اين باره خبر داده بود.

اين تماس تلفني پس از آن صورت گرفت كه رجب طيب اردوغان شنبه 13 مهر در سخناني از احتمال حمله ارتش اين كشور به مناطقي از شمال شرقي سوريه خبر داده بود.

اردوغان در سخنان روز شنبه خود آمريكا را متهم كرد كه به توافق دو كشور براي ايجاد "منطقه حائل" در شمال سوريه بي توجه است.

اردوغان با استقرار شبه نظاميان كرد در نزديكي مرز تركيه و سوريه مخالف است و مي خواهد با برقراري يك "منطقه حائل"، دو ميليون جنگ زده سوري را در آن اسكان دهد.

كردهاي سوري در واكنش به اظهارات اردوغان اعلام كرده اند كه براي جنگ با تركيه آمادگي دارند.

شبه نظاميان يگان هاي مدافع خلق از متحدان آمريكا در سوريه در جنگ با داعش بوده اند.

آمريكا و تركيه دو ماه پيش براي ايجاد يك منطقه حائل در شمال شرقي سوريه به توافق رسيدند ولي دو كشور بر سر عمق اين منطقه و نحوه اداره آن اختلاف دارند.

در ماه هاي گذشته روابط آنكارا و واشنگتن بر سر خريد سامانه دفاع هوايي اس-۴۰۰ روسيه به وسيله تركيه دچار تنش بوده است.
 
Copyright © 2013 - TAMADDON