جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۱۴ حزب تمدن > اخبار > در عراق چه خبر است؟
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
در عراق چه خبر است؟


دليل تظاهرات اعتراضي در عراق چيست؟ دهها نفر در ناآرامي‌هاي 6 روز گذشته در عراق و درگيرهاي بين معترضان و نيروهاي امنيتي كشته شدند.

به گزارش عصر ايران، معترضان خواهان كار، پايان فساد اداري و بهبود خدمات عمومي هستند. در جريان اين اعتراضات هزاران نفر نيز مجروح شده‌اند. سازمان ملل نيز خواستار پايان دادن به اين ناآرامي‌ها شده است. 

رويترز در متني در قالب پرسش و پاسخ، به مهمترين نكات درباره اعتراضات عراق پرداخته است.

معترضان عراق به فقدان شغل، فساد اداري و  نبود خدماتي مانند برق اعتراض دارند/ عكس: رويترز

ناآرامي‌هاي اجتماعي مرگبار/ در عراق چه مي‌گذرد؟

چرا مردم اعتراض مي‌كنند؟

 دو سال پس از شكست "داعش" بيش از 40 ميليون نفر از مردم عراق با وجود ثروت نفتي در كشورشان در شرايط بدتري زندگي مي‌كنند.

امنيت در اين كشور بهتر از سال‌هاي قبل است اما زيرساخت‌هاي ويران شده كشور هنوز ترميم نشده است و شغل وجود ندارد. جوانان مستقيما مقامات فاسد را مقصر مي‌دانند و آنها را نماينده رسمي خود نمي‌دانند.

چرا شرايط تا اين حد بد است؟

پس از دهه‌ها جنگ عليه همسايگان، تحريم‌هاي سازمان ملل، دو تهاجم آمريكا، اشغال خارجي، جنگ داخلي فرقه‌اي، شكست داعش در سال 2017 سرانجام عراق در شرايط بهتري قرار گرفته است. عراق پس از سال‌هاي 1970 در صلح و تجارت آزاد قرار دارد. ميزان توليد نفت نيز در در اين مقطع ركورددار است.

اما زيرساخت‌هاي عراق تضعيف شده و رو به زوال است. شهرهاي تخريب شده از جنگ‌هاي عراق در حال بازسازي است و گروه‌هاي مسلح همچنان در خيابان‌ها قدرت دارند.

فرهنگ فساد از دوره ديكتاتوري صدام حسين ادامه يافته و تحت حاكميت احزاب سياسي و فرقه‌اي قرار دارد كه پس از سقوط وي ظهور پيدا كرده است.

 اعتراضات از كجا جرقه زد؟ چه كسي اين اعتراضات را سازماندهي مي‌كند؟

به نظر مي‌رسد اين اعتراضات از سوي گروه سياسي خاصي سازمان‌دهي نشده باشد اما فراخوان براي پيوستن به تظاهرات در شبكه هاي اجتماعي سرعت گرفت و گستره اين اعتراضات را افزايش داد. ظهور اين اعتراضات نيروهاي امنيتي عراق را غافلگير كرده است.

 كافي نبودن خدمات دولتي و فقدان شغل دليل اصلي خشم عمومي عنوان شده است. مجموعه اقدامات سياسي دولت به ويژه عزل يك افسر نظامي محبوب دوره جنگ از ديگر دلايل عصبانيت مردم عنوان شده است. برخي از معترضان نسبت به عزل اين فرمانده محبوب سخن گفته‌اند.

 آيا تظاهرات عمومي و گسترده در عراق يك اتفاق نادر است؟

در ماه سپتامبر سال گذشته اعتراضات گسترده‌اي در جنوب بصره اتفاق افتاد. در اين اعتراضات بيش از 30 نفر كشته شدند.

از آن زمان تا كنون، اعتراضات پراكنده‌اي -نه در مقياس تظاهرات هفته گذشته- عليه دولت صورت گرفته است.  تظاهرات هفته گذشته نخستين اعتراض گسترده عليه دولت نخست‌وزير "عادل عبدل مهدي" است كه در اكتبر سال گذشته دولت را در دست گرفت.

 آيا تظاهرات گسترده خواهد شد؟ چه ريسك‌هايي دارد؟

اين موضوع به نحوه عملكرد دولت و سرويس‌هاي امنيتي عراق بستگي دارد. كشته شدگان اين اعتراضات كه تا كنون بيش از 80 نفر گزارش شده‌اند عصبانيت معترضان را افزايش داده است اما سركوب شديد معترضان نيز مي‌تواند موجب ترس و ماندن آنها در خانه شود.

 درگيري قبيله‌اي يا جناحي باعث وخامت اين درگيري‌ها مي‌شود. در اين هفته درگيري‌هاي مسلحانه بين پليس و مردان ناشناس در شهرهاي جنوبي آغاز شده است.

 آيا دولت عراق با خواسته‌هاي معترضين  موافقت خواهد كرد؟

دولت وعده فرصت‌هاي شغلي بيشتر و بهتري به عراقي‌ها داده است.

در اين هفته "عادل مهدي" نخست وزير عراق وعده شغل به فارغ‌التحصيلان را داد و از وزارت نفت و ديگر ارگان‌هاي دولتي خواست سهميه 50 درصدي براي كار نيروهاي بومي با شركت‌هاي خارجي را لحاظ كنند.

دولت قبلي نيز در سال گذشته وعده‌هاي مشابهي را در خصوص خدمات بهداشتي و برق داد.

 آيا ناآرامي‌ها فرقه‌اي و قومي است؟

خير. اكثر عراقي‌ها به دليل تجربه‌هاي تند و افراطي قبل، از درگيري فرقه‌اي اجتناب مي‌كنند. اگرچه هنوز تنش فرقه‌اي در اين كشور وجود دارد. اين تظاهرات، بيشتر به وخيم‌تر شدن اوضاع اقتصادي و زندگي در بغداد و بخش‌هاي جنوبي عراق برمي‌گردد. اين بخش بيشتر مناطق زندگي مسلمان شيعه در اين كشور محسوب مي‌شود. در حال حاضر،  خشم مردم متوجه بخش‌هاي سياسي عراق است نه قوم و فرقه‌هاي مختلف.

اين تظاهرات براي دولت چه معنايي دارد؟

از آنجايي كه هيچ حزب يا گروهي در اين تظاهرات درگير نيستند دولت تمام تلاش خود را براي كنترل معترضان انجام خواهد داد.

اگر تظاهرات گسترش يابد مشخص نيست دولت چه گزينه‌هايي را رو كند. در حال حاضر هيچ صحبتي از استعفا يا اصلاحات نيز به ميان نيامده است.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON