جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۴۶ حزب تمدن > اخبار > دانشمند هسته‌اي اسراييل: امروز آرامكو؛ فردا شايد ديمونا
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
دانشمند هسته‌اي اسراييل: امروز آرامكو؛ فردا شايد ديمونا


يك دانشمند هسته اي اسراييل ضمن ابراز نگراني از قدرت فوق العاده نظامي ايران و گروه هاي نيابتي نزديك به تهران در منطقه، با توجه به هدف قرار گرفتن تاسيسات نفتي شركت"آرامكو" سعودي، براي امنيت نيروگاه هسته‌اي "ديمونا" ابراز نگراني كرد.

به گزارش عصرايران "اوزي ايوِن" دانشمند هسته اي و يكي از پايه گذاران نيروگاه هسته اي "ديمونا" اسراييل با نگارش مقاله اي در روزنامه "هاآرتص" اسراييل نسبت به امنيت ديمونا ابراز نگراني كرده است.

با وجودي كه هيچ مدرك قابل قبولي درباره نقش ايران در حمله روز 14 سپتامبر (3 هفته پيش)  به آرامكو ارايه نشده و جمهوري اسلامي ايران هر گونه دست داشتن در اين حادثه را رد كرده و حوثي‌هاي يمن مسئوليت اين حمله را قبول كرده‌اند؛ اما اين دانشمند اسراييلي اين حمله را به صورت مستقيم و غيرمستقيم به ايران نسبت داده است.

با اين حال و صرف نظر از اين ادعاي "اوزي ايوِن"، مطلب او حاوي نكات قابل تاملي از شكنندگي امنيت اسراييل است. او نوشته است:

حمله ايران به پالايشگاه‌هاي عربستان سعودي – چه حمله مستقيم از ايران و چه غير مستقيم از طريق گروه‌هاي نيابتي - تأثيرات مستقيمي بر امنيت ما دارد. اين پيامدها هنوز به طور گسترده مورد بحث قرار نگرفته‌اند، من قصد دارم اين كار را انجام دهم، براي اين كه ما نيازمند تجديد نظر در مورد توانايي‌هاي ايران در برابر اسرائيل هستيم.

1- در مجموع 20 پهپاد و موشك كروز در اين حمله استفاده شدند. چنين عملياتي به سطح بالايي از هماهنگي، ارتباطات همزمان، ناوبري و انتخاب هدف نياز دارد. ايراني‌ها پيشتر در ماه ژوئيه توانايي خود در اجراي عملياتي مشتمل بر تعداد زيادي از پهپاد (حدود ۵۰ فروند) را در يك رزمايش نظامي اثبات كردند. ايراني‌ها همچنين توانايي ارتباطي چشمگير خود را زماني كه كنترل يك پهپاد پيشرفته آمريكايي را به دست گرفته و آن را سالم در سرزمين خود به زمين نشانده و از آن براي نيازهايشان كپي كردند، نشان دادند. لاشه‌هاي پهپادي يافت شده در عربستان سعودي نشان مي‌دهد كه ايراني‌ها در حال ساختن و عملياتي كردن پهپادهايي آنچنان پيشرفته (داراي موتورهاي جت و قابليت‌هاي مخفي‌كاري فوق‌العاده) هستند كه در اين حوزه چيزي كمتر از توانمندي‌هاي اسرائيل ندارند.

2- در اين بمباران هماهنگ، به 17 هدف به طور مستقيم آسيب رسيد. با در نظر گرفتن 20 تكه موشكي كه در محل حادثه پيدا شد، مي‌توان گفت كه نرخ موفقيت اين حمله 85 درصد بود، چيزي كه توانمندي بسيار بالا و قابل اعتماد بودن فناوري استفاده شده را نشان مي‌دهد. اگر بخواهيم مقايسه كنيم، در حمله آمريكا با موشك‌هاي كروز به سوريه، به 60 درصد اهداف صدمه وارد شد. همچنين در حمله موشكي روسيه به مواضع داعش در سوريه، معمولا تعدادي از موشك‌ها منحرف شده و در صحرا فرود مي‌آمد. فناوري ايران قابل اعتماد و پيشرفته است و ايراني‌ها قادر هستند عملياتي را با حضور همزمان تعداد زيادي پهپاد و موشك كروز اجرا كنند.

تاسيسات نفتي آرامكو پس از حمله 14 سپتامبر و در حال بازسازي/عكس: رويترز

دانشمند هسته‌اي اسراييل: امروز آرامكو؛ فردا شايد ديمونا

3- تركيب پهپاد و موشك كروز (براي هدف‌گذاري، هدايت نهايي يا سنجش ميزان آسيب)‌ در زدن اهداف دقيق بسيار موثر عمل كرده و احتمالا براي اهداف غيرثابت نيز چنين باشد. تصاوير منتشر شده، ميزان دقتي كه در اين حمله به كار رفته را نشان مي‌دهد. در يك تصوير مشاهده مي‌شود كه هر كدام از تانكرهاي كروي گاز، از مركز خود هدف اصابت موشك قرار گرفته‌اند. تصاوير همچنين نشان مي‌دهد كه دقت حمله به اهداف تا يك متر بوده كه بسيار بهتر از چيزي است كه با هدايت ماهواره‌اي امكان دارد.

4- ارتش سعودي، هواپيماهاي راداري و شناسايي دارد كه قادر هستند حملات قريب‌الوقوع را تشخيص دهند اما اين اتفاق نيافتاد. حتي ايالات متحده هم نشانه‌اي از حمله پيش‌رو را نيافت (از جمله مبدأ اجراي حمله كه از ايران بوده يا از يمن). اين واقعيت‌ها، يكي از اين دو معني را دارد: يا سامانه پدافندي سعودي موفق نبود يا ارتباط بين موشك‌ها، مخفي شده و غيرقابل كشف بود. در هر دو صورت، اين حمله موفق و موثر بود. در اين حمله علاوه بر مخازن بنزين كه مورد اصابت قرار گرفتند، كه ممكن است به سرعت تعمير شوند، برج‌هاي پالايشگاه نيز تخريب شدند. سعودي‌ها ادعا مي‌كنند فقط چند روز يا دو هفته طول نمي‌كشد تا سايت به تمام ظرفيت بازگردد؛ اما برآوردها حاكي است كار بازسازي نهايي خيلي بيشتر از اين طول خواهد كشيد.

5- چگونه همه اينها روي ما تأثير مي‌گذارد؟ ايراني‌ها يا گروه‌هاي حامي آنها نشان دادند كه مي‌توانند اهداف مشخص را با دقت بالا و مخصوصا از فاصله چند هزار كيلومتري بزنند. ما بايد اين حقيقت را بپذيريم كه در برابر چنين حملاتي آسيب‌پذير هستيم. بله، ما هم مي‌توانيم چنين عملياتي انجام دهيم و احتمالاً صدمات بزرگي به ايران وارد آوريم، اما پس از آن چه؟ آيا بازدارندگي در خاورميانه منطقاً هميشه كار مي‌كند؟ من معتقدم كه بايد تداركاتي متفاوت از بازدارندگي كنوني انجام شود.

 منظورم چيست؟ بسيار خوب است كه مخازن آمونياك در شهر حيفا تخليه شد(اين كار ۲۰ سال طول كشيد.)  بهتر است تمام تانكرهاي گاز و سوخت را زير زمين مخفي كنيم. جايگاه‌هاي سوخت بايد حفاظت بهتري در برابر ضربات مستقيم داشته باشند. ايستگاه‌هاي برق در برابر ضربه مستقيم بايد محافظت شوند. و مهمتر از هر چيز، فعاليت راكتور هسته‌اي "ديمونا" بايد متوقف شود، زيرا مشخص شده كه اين تاسيسات آسيب‌پذير بوده و ضرري كه خواهد داشت از منفعت آن بيشتر است.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON