جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۳ حزب تمدن > اخبار > بلوچ مهمان‌نواز
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
بلوچ مهمان‌نواز


محمد جلالي، عصر ايران

چندي پيش قطاري در سيستان و بلوچستان از ريل خارج شد.

حادثه‌اي كه مثل تمام حوادث تراژيك و غمناك بود؛ اما در اين بين نكته‌اي از «خليل الله بلوچي» فعال بلوچ در شبكه‌هاي مجازي منتشر شد كه نمي‌توان از آن به سادگي گذشت:

او نوشت: وقتي سانحه قطار زاهدان پيش آمد، مردم بلوچ روستاي شورو زاهدان به كمك آسيب‌ديدگان شتافتند، كفش‌ها‌ و لباس‌هاي خود را از تن درآورده و به مسافرين قطار دادند.

زخمي‌ها را با پاي برهنه تا كيلومترها بردند. اين مردم نجيب در يك فاجعه بدون آموزش بهترين عملكرد را داشتند.

شايد در نگاه اول كمي بوي طرفداري از مردم آن خطه به مشام برسد اما كساني كه چند صباحي را با بلوچ‌ها ارتباط داشته‌اند به خوبي مي‌دانند كه آنان افرادي خونگرم، منظم، متين و بسيار مهمان‌نواز هستند.

و اما داستان من...

در سال ۱۳۸۲ براي انجام خدمت سربازي به شهرستان خاش واقع در استان سيستان و بلوچستان رفتم.

هيچ تصور مثبتي از آن منطقه نداشتم فقط مي‌دانستم كه قرار نيست در منطقه‌اي خوش آب و هوا با امكانات ريز و درشت شهري خدمت كنم.

از شيراز سوار بر اتوبوس زاهدان شدم. در همان بدو ورود توجه‌ام به آنها جلب شد. افرادي با لباس‌هاي سفيد و بسيار تميز و يكدست.

از شخصي كه كنار من نشسته بود مسير را پرسيدم و او با بيان اينكه محل خدمتي‌ام از شيراز خيلي خيلي سخت‌تر است با ارائه آدرس و راهنمايي‌هاي متعدد و در پايان شماره‌تلفنش‌ سعي كرد دغدغه من را براي رسيدن به پادگان كم كند.

5 صبح به ترمينال زاهدان رسيديم و او براي اينكه مطمئن شود مسير را درست مي‌روم مرا تا خودروهاي سواري زاهدان كه به طرف خاش مي‌رفتند، راهنمايي كرد و با سفارشات متعدد مرا به راننده خاشي سپرد.

پيش خودم فكر مي‌كردم شايد او فردي خاص بوده و ديگران مثل افرادي كه در شهرها و روستاهاي كوچك و بزرگ زندگي مي‌كنند متفاوت باشند.

راننده مورد اشاره مرا تا پادگان رساند و باز هم همان رفتار محبت‌آميز و شماره تلفن خانه و همراهي كه به من داد و درخواست كرد بدون هيچ تعارفي نيازهايم را به او بگويم.

بعد از يك سال و نيم تازه فهميدم كه بلوچ‌ها يك خاصيت بزرگ دارند و آن اينكه براي تحمل سختي‌ها و كمبود امكانات يك اصل را هيچ وقت فراموش نمي‌كنند و آن اينكه به هم احترام بگذارند و اگر چيزي دارند با هم بخورند تا سفره‌اشان رنگين‌تر از سفره همسايه نباشد.

در بسياري از مشكلات زندگي اجتماعي‌اشان كاري مي‌‌كردند تا آنچه كه رخ داده ختم به خير شود.

در حوادث و شرايط تلخي زندگي هم حضوري حداكثري دارند؛ آنجا ديگر كسي نمي‌گفت كه من از كدام قبيله و تيره هستم و يا اينكه من مهندسم و آن كارگر!

اگر در تصادفي مصدومي وجود داشت هر چه سريع‌تر او را به بيمارستان مي‌فرستادند و اگر كسي فوت مي‌شد با احترام او را حمل مي‌كردند تا به قول خودشان ميت روي زمين نماند.

سرزمين عاشق فيلم‌هاي هندي و پاكستاني داراي امكانات بسيار محدودي است و حوادث تروريستي همچون تاسوكي و افرادي مثل عبدالمالك ريگي اول قلب مردم بلوچ را نشانه مي‌گيرند.

اما حساب خيلي‌ها را نبايد به نام مردم صميمي بلوچ نوشت و اين واقعيتي است كه من ديدم و بدان اعتراف مي‌كنم...

 
Copyright © 2013 - TAMADDON