جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۱۴ حزب تمدن > اخبار > بلومبرگ: معماي صادرات نفت ايران در زمان تحريم
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
بلومبرگ: معماي صادرات نفت ايران در زمان تحريم


در حالي يكي از نفتكش‌هاي ايراني توجه جامعه جهاني را به خود جلب كرده است كه كارشناسان و ناظران صنعت نفت تحت تأثير راز بزرگتري قرار گرفته‌اند: شكار بقيه ناوگان ايران.

به گزارش عصر ايران، گرنت اسميث در بلومبرگ با بيان اين مطلب نوشت: اين اقدامات منجر به استفاده از روش‌هاي مبتكرانه‌تري براي رديابي كشتي‌ها و ديدگاه‌هاي متفاوتي در مورد مقدار نفت خامي كه مخفيانه وارد بازارهاي جهاني شده است، مي‌شود. يكي از دلايل اين موضوع اين است كه كشتي‌ها از زمان تشديد تحريم‌ها عمدتا وارد دوران «تاريك» خود شده‌اند. آنها نشانگر موقعيت مكاني خود را خاموش مي‌كنند تا مبادا مسير مبادلاتشان لو برود.
 
آدريان دريا۱
بلومبرگ: معماي جهاني صادرات نفت ايران در زمان تحريم

به گزارش "سرزمين انرژي" كه يادداشت بلومبرگ را ترجمه و منتشر كرده، دوين ژوگان، مدير جهاني اطلاعات نفتي در شركت جنس اسكيپ در دنور كلرادو مي‌گويد: «ايران در عين اينكه يك جعبه سياه است، اما يك جعبه سياه نيست» زيرا راه‌هايي براي كشف فعاليت‌هاي مخفيانه وجود دارد. «ايران بر خلاف انتظار سايرين براي رساندن نفت به دست ديگران يا پر كردن بشكه‌هاي انبار شده خود، راه‌هاي ساده بهتري را سراغ دارد.»

رئيس جمهور آمريكا پس از پاره كردن توافق قبلي برنامه هسته‌اي ايران، راه‌هاي معاملات تجاري ايران را تنگ‌تر كرد تا تهران را براي پذيرش يك توافق متفاوت تحت فشار قرار دهد. اين درگيري‌ها ايجاد انواع روابط خصمانه، از تهديد ناوهاي جنگي تا شليك به هواپيماي بدون سرنشين جاسوسي آمريكايي را به دنبال داشته است. اين اتفاقات توجه معامله‌گران نفت خام را به خود جلب كرده است. آنها هميشه تشنه اتفاقاتي هستند كه بر قيمت جهاني نفت اثر مي‌گذارد.

وزارت امور خارجه آمريكا در تلاش است تا صادرات ايران را به «صفر» برساند. با اين حال بيژن زنگنه وزير نفت ايران تأكيد كرده است كه ايران «روز و شب» براي ادامه داشتن فروش نفت در حال فعاليت است و تعدادي گزينه پنهان نيز براي ممكن ساختن اين امر نيز وجود دارد.

اگر يك نكته وجود داشته باشد كه شركت هاي نظارت كننده ايران با آن موافق باشند اين است كه آمريكا هنوز به هدف خود نرسيده است؛ چرا كه معاملات نفت هنوز در جريان است. اما به دليل روش شناسي متفاوت، تحليلگران در مورد ميزان صادرات نظر متفاوتي دارند. صادرات روزانه مي‌تواند به اندازه چند صد هزار بشكه، كم باشد يا بيش از 1 ميليون در روز باشد؛ اين ميزان به اندازه صادرات نفت اين كشور در طول تحريم‌هاي وضع شده توسط باراك اوباما، همتاي سابق ترامپ است.

يك نفتكش ايراني كنار آدريان دريا۱ در نزديكي پالايشگاه بانياس سوريه
بلومبرگ: معماي جهاني صادرات نفت ايران در زمان تحريم
 
مرموز تر از هميشه
دنيل گربر، مدير اجرايي شركت رديابي نفتكش‌هاي مستقر در ژنو با نام پترولاجستيك اس اي مي‌گويد: «ايران در حال حاضر بيش از هر زمان ديگري طي 40 سال گذشته مرموز شده است. برآوردهاي متنوعي از تخمين صادرات آنها در صنعت نفت وجود دارد. اما وجود برخي مشكلات حسابداري باعث شده است تا به اشتباه ارقام و اعداد بسيار بالايي براي رقم صادرات عنوان شود.»

گربر گفت كه ايران اكنون به سختي مي‌تواند يك سوم از ميزان نفت خود را در مقايسه با تحريم‌هاي وضع شده قبلي در يك دهه پيش، جابجا كند. وي گفت در برخي برآوردهاي ديگر به جاي محاسبه نفتي كه به خارج از ايران حمل مي‌شود، نفت بارگيري شده موجود در نفتكش‌ها يا نفت ذخيره شده داخلي نيز در محاسبات لحاظ شده است. به همين دليل ارقام بسيار فراتر از واقعيت عنوان مي‌شود.

وي گفت: «دولت ترامپ به طور بي‌سابقه‌اي در كاهش صادرات نفت ايران موفق عمل كرده است.» به گفته گربر، پترو لاجستيك مي‌تواند جزئيات مربوط به حجم و نوع نفت خامي را كه در محموله‌هاي فردي جابجا مي‌شود و همچنين خريداران آنها را شناسايي كند.

به عقيده برخي از ناظران ايران ، تصاوير ماهواره‌اي تجاري اقدامي مهم به نظر مي‌رسد. كپلر، يك شركت كارشناسي كه در پاريس تأسيس شده است، با ارائه چنين تصاويري در كنار اطلاعات ديگر مانند داده‌هاي گمركي و گزارش‌هاي موسسه‌هاي بندري منبع خوبي در اين زمينه به شمار مي‌رود.

طبق برآورد كپلر، ايران توانسته است محموله‌هاي نفتي محدودي را به چين، بزرگترين مشتري خود ارسال كند. همچنين برخي از آنها را روانه تركيه و سوريه كند.
 
به گزارش آسوشيتدپرس، نفتكش آدريان درياي 1، با استفاده از تصاوير ماهواره‌اي در نزديك بندر تارتوس سوريه شناسايي شد. اين نفتكش كه توجه جامعه جهاني را به خود جلب كرده بود در اوايل ژوئيه توسط ارتش انگليس در نزديكي جبل الطارق توقيف شد.

به گفته سماح احمد، كارشناس كپلر، ايران از تكنيك‌هاي مختلفي براي جلوگيري از رديابي نفتكش‌ها استفاده مي‌كند؛ «انتقال‌هاي متعدد كشتي به كشتي آن هم با رادار خاموش» از جمله اين تكنيك‌هاست.

كسي از حقيقت خبر دارد؟
با اين وجود، كپلر مي‌گويد كه صادرات تا حد زيادي كاهش داشته است. صادرات نفت ايران از زمان خروج ترامپ از توافق هسته‌اي در ماه مه 2018، با كاهش 90 درصدي به تنها 400 هزار بشكه در روز رسيده است.

همايون فلكشاهي ، ديگر كارشناس اين شركت معتقد است: «هرگز هدف ترامپ براي كاهش صادرات ايران به صفر محقق نشده است. با اين وجود دولت ترامپ به وضوح در اعمال فشار حداكثري بسيار موفق عمل كرده است.»

سارا وخشوري، رئيس مشاوران اس وي بي انرژي اينترنشنال در واشنگتن دي سي مي‌گويد كه حجم واقعي فروش نقدي ايران احتمالاً بسيار كمتر است.

برخي از محموله‌ها براي بازپرداخت بدهي‌ها به چين فروخته مي‌شوند. برخي ديگر بدون گذراندن مراحل گمركي به داخل انبارهاي اماني منتقل مي‌شوند، به اين معني كه آنها هنوز متعلق به ايران هستند. به گفته وخشوري به همين دليل فروش كل در ماه ژوئيه ممكن است به اندازه 100 هزار بشكه در روز باشد.

در مقابل، ژئوكگان ژنزكيپ معتقد است كه «مقدار قابل توجهي از توليد فراتر يا كمتر از ارزيابي‌هاي تشخيص داده شده است. او به جاي استفاده از تصاوير ماهواره‌اي ترافيك نفتكش‌ها، از تصاوير ماهواره‌اي گاز‌هاي شعله‌ور در ميادين نفتي استفاده مي‌كند تا سطح فعاليت در آنجا را سنجيده و توليد را محاسبه كند.
 
ژئوكگان مي‌گويد: «ايران با سرعت بسيار بالايي در حال پيشبرد فعاليت‌هاي خود در ميادين جديد واقع در منطقه غرب كارون است.»

بلومبرگ: معماي جهاني صادرات نفت ايران در زمان تحريم
او برآورد مي‌كند كه توليد تركيبي نفت خام و ميعانات در سه ماهه اول 2018 فقط 15 درصد كاهش داشته است. به عقيده او ممكن است اين رقم در حال حاضر به 3.9 ميليون بشكه در روز رسيده و اين كشور صادراتي در حدود 500 هزار تا 1 ميليون در روزداشته باشد.
 
اين توليد اضافي لزوماً فروخته نمي‌شود. به نظر مي رسد توليد مازاد در منابع سرزميني مثل منابع ناشناخته مانده زيرزميني و منابع واقع شده در دريا ذخيره مي‌شود.

در نتيجه، مقاومت شگفت‌انگيز صنعت نفت ايران ممكن است چندان طول نكشد. با پر شدن منابع ذخيره‌سازي ، ممكن است توليد نياز به كاهش داشته باشد.

ژئوكگان مي‌گويد: «همه ما مخازن پر شده را مشاهده كرده‌ايم. همچنان ديده‌ايم كه اين مخازن از نفتي كه تا به حال استفاده نشده است، پر شده‌اند. آنها به سمتي پيش مي‌روند كه ممكن است ديواره منابع آنها از شدت گنجايش نفت ترك بردارد. از اين نقطه توليد آنها وارد سراشيبي سقوط خواهد شد.»
 
Copyright © 2013 - TAMADDON