جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۸:۰۶ حزب تمدن > اخبار > روحاني: گام مهمي براي تبديل ۱+۴ به ۱+۵ برداشته شد
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
روحاني: گام مهمي براي تبديل ۱+۴ به ۱+۵ برداشته شد


رئيس جمهوري با بيان اينكه الحاق به اوراسيا اتصال به اقتصاد جهاني را هموار مي‌كند، گفت:‌ پيشرفت و قدرت اقتصاد كشور زماني است كه در عرصه جهاني رقابت پذير باشد

به گزارش عصرايران به نقل از ايرنا، حجت الاسلام و المسلمين حسن روحاني رئيس جمهوري عصر امروز دوشنبه پيش از عزيمت به ايروان پايتخت جمهوري ارمنستان در فرودگاه مهرآباد اظهار داشت: اين سفر بنا به دعوت نخست وزير ارمنستان براي شركت در اجلاس سران كشورهاي عضو اتحاديه اقتصادي اورآسيا انجام مي‌شود.

رئيس جمهوري افزود: از آبان ماه اولين مرحله الحاق به اتحاديه اوراسيا انجام مي‌شود و در واقع روابط تجاري منطقه آزاد ما با منطقه اوراسيا نسبت به كالاهايي كه مشخص شده است، برقرار مي‌شود كه قدم‌هاي بعدي را بايد برداريم.

چهارچوب‌هاي نشست۱+۵ مورد توافق همه طرف‌ها قرار گرفته بود

رئيس جمهوري اجلاس اورآسيا را حائز اهميت دانست و افزود: سفر به ارمنستان عمدتا اقتصادي است در حالي كه سفر قبلي به نيويورك عمدتا سياسي و منطقه‌اي بود.

وي با بيان اينكه در نيويورك هم طرحي را براي امنيت منطقه هرمز ارايه كرديم و هم در زمينه مسايل جهاني بحث داشتيم، اظهارداشت: با گروه ۱+۴ در سطح وزيران جلساتي برگزار و موضوعاتي بررسي شد. آمادگي‌هايي هم براي برگزاري ۱+۵ به وجود آمده كه چهارچوب‌هاي آن مورد توافق همه طرف‌ها قرار گرفته بود.

يعني چهارچوب آن مورد توافق هفت كشور بودكه در جلسه چهارشنبه بيشتر درباره آن توضيح مي دهم. به اعتقاد من يك گام و قدم مهمي برداشته شد كه اين گام مي‌تواند به شكل‌هاي ديگر ادامه پيدا كند.

روحاني يادآورشد: مسئله بسيار مهمي است كه ما بتوانيم مسئله هسته‌اي را در روال قانوني و بين المللي خود قرار دهيم و ديگران را به توبه تشويق كنيم كه زمينه آن آماده بود و مي‌شود در شرايط بهتري آماده كرد.

رئيس جمهوري اوراسيا را اجلاسي اقتصادي و تجاري عنوان كرد و گفت: پيشرفت اقتصاد و قدرت اقتصادي يك كشور زماني است كه بتواند با اقتصاد جهاني رقابت كند. اگر ما قدرت رقابت نداشته باشيم بقيه ديگر حرف است. ما بايد تواني پيدا كنيم كه قدرت اقتصادي داشته باشيم و اين قدرت ما بتواند قابل رقابت باشد كه تمرين آن در منطقه است.

روحاني خاطرنشان كرد: اگر ما در سطح منطقه اي تمرين اقتصادي كنيم تمرين بسيار مهمي براي رقابت بسيار بالاتر و مهم‌تر در سطح اقتصاد جهاني است.

توافق ايران با اتحاديه اورآسيا از آبان ماه عملياتي مي‌شود

رئيس جمهوري گفت: قرقيزستان، قزاقستان، روسيه، بلاروس و ارمنستان پنج عضو اين اتحاديه هستند و كشورهاي ايران، سنگاپور، مولداوي و ويتنام هم در مسير الحاق قرار دارند كه البته از ۵ آبان ۹۸ توافق ما با اتحاديه اوراسيا اجرايي و عملياتي مي‌شود و ۵۰۲ قلم كالاي ما از شرايط خاص ترجيحي يعني با تعرفه تقريبا صفر مي‌توانند استفاده كنند.

وي اضافه كرد: اين اقلام مي‌تواند به كشورهاي اتحاديه اورآسيا صادر شود، البته اين گام اول است و گام‌هاي بعدي هم در اين زمينه بايد برداشته شود.

الحاق به اوراسيا اتصال به اقتصاد جهاني را هموار مي‌كند

روحاني افزود: الحاق به اوراسيا فرصت خوبي براي تجار و بازرگانان و بخش اقتصاد دولتي، عمومي و غيردولتي است كه از اين فرصت براي رابطه تجاري با اين ۵ كشور استفاده كنند؛ البته اتصال به اين ۵ كشور مسير را براي اتصال به اقتصاد مناطق ديگر هموار مي كند زيرا آنها به اقتصاد كشورهاي مناطق ديگر متصل هستند.

رئيس جمهوري با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران اولين بار است كه وارد يك اتحاديه اقتصادي منطقه‌اي مي شود،اظهارداشت: البته عضويت در سازمان اكو قبل از انقلاب اسلامي انجام شد و پس از انقلاب هم به شكل ديگري تغيير كرد، اما اين اتحاديه، اولين اتحاديه‌اي است كه ما وارد آن مي‌شويم.

موقعيت جغرافيايي ايران براي منطقه يك نعمت است

رئيس جمهوري با اشاره به اعمال تحريم هاي ظالمانه آمريكا بر ضد ملت ايران گفت: الحاق به اتحاديه اوراسيا از نظر اقتصادي به خصوص در شرايطي كه آمريكايي‌ها ظالمانه دنبال فشار و تحريم بر مردم ايران و تجارت جهاني ايران هستند، قدم بسيار مهمي است كه برداشته مي‌شود.

روحاني گفت: منطقه اورآسيا ۱۸۰ ميليون جمعيت دارد و كه با ۸۰ ميليون جمعيت ايران، اين ارتباط مي تواند ارتباط بسيار مهمي باشد.

وي با بيان اين كه موقعيت جغرافيايي ايران نعمت بزرگي است كه خداوند به ما داده و همسايگان ما داده است، گفت: موقعيت جغرافيايي ايران و بنادري كه در شمال و جنوب كشور داريم، شرايط خاصي را براي ترانزيت از خليج فارس تا درياي سياه، از خليج فارس تا مديترانه آماده كرده است.
روحاني افزود: در شمال ايران هم بنادر بسيار خوب و مهمي مانند بندر انزلي و اميرآباد وجود دارد، شرايط ايران و شرايط منطقه اي و ترانزيتي ايران بسيار اهميت دارد و اميدوارم اين قدم اقتصادي مهمي كه برداشته مي شود آثار پربركتي براي زندگي مردم، كارآفرينان و بخش هاي دولتي و غيردولتي داشته باشد.

ديدار و گفت‌وگوهاي دوجانبه با كشورهاي عضو اوراسيا

رئيس جمهوري در رابطه با ديدارهاي دوجانبه در ارمنستان هم گفت: در اين سفر غير از شركت در اين اجلاس با اكثر كشورهايي كه در اين اجلاس حضور دارند گفت و گوي دوجانبه خواهيم داشت.امشب با رئيس جمهوري ارمنستان و فردا هم با نخست وزير ارمنستان ديدار و گفت و گو داريم.

روحاني به برنامه ديدار با مقامات قزاقستان، روسيه و سنگاپور هم در اجلاس اورآسيا در ايروان اشاره كرد: اين اجلاس فرصتي است براي اين كه با كشورهاي عضو، چه آنهايي كه عضو رسمي هستند و چه كشورهايي مانند سنگاپور كه بعدا ملحق مي‌شوند، ديدار و گفت و گو انجام دهيم.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON