جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۲۸ حزب تمدن > اخبار > مقام معظم رهبري: اروپايي‌ها مذاكره مي‌كنند، تماس مي‌گيرند، وعده مي‌دهند پوچ، همه‌اش پوچ
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
مقام معظم رهبري: اروپايي‌ها مذاكره مي‌كنند، تماس مي‌گيرند، وعده مي‌دهند پوچ، همه‌اش پوچ


حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (پنج‌شنبه) در ديدار منتخبان ملت در مجلس خبرگان ضمن ارائه تحليل جامع از شرايط كشور و گسترش شعارها و اقتدار انقلابي و سياسي نظام جمهوري اسلامي و امتداد آن در منطقه، بهره‌گيري از درس‌هاي دوران دفاع مقدس و تعميق آن را در جامعه بسيار ضروري و مهم خواندند و تأكيد كردند: لازمه و اساس استمرار پيشرفت كشور، «توكل بر خدا»، «ايستادگي و مقاومت»، «اميد به آينده»، «اعتماد به جوانان بويژه جوانان انقلابي»، «وحدت و انسجام آحاد مردم بخصوص در ميان نيروهاي انقلاب»، «حمايت واقعي از توليد داخلي» و «قطع اميد كامل از بيگانگان» است.

به گزارش عصرايران به نقل از پايگاه اطلاع رساني دفتر مقام معظم رهبري، رهبر انقلاب اسلامي در ابتداي اين ديدار با گراميداشت هفته دفاع مقدس و با اشاره به درس‌هاي اين دوران درخشان و لزوم گسترش و تعميق اين درسها در جامعه افزودند: توكل امام(ره) به خداوند متعال در زمان آغاز جنگ و در طول هشت سال دفاع مقدس، به‌رغم همه مشكلات و كمبودها و فشارها، يك موضوع شگفت‌آور بود كه بايد اين توكل امروز نيز در همه عرصه‌ها وجود داشته باشد.

ايشان گفتند: برخي اوقات به دليل برخي مشكلات در جامعه، برخي بزرگان و محترمين دچار دستپاچگي مي‌شوند در حالي كه بايد به خدا توكل، و با تلاش آن مشكل را برطرف كرد.

مقام معظم رهبري: اروپايي‌ها مذاكره مي‌كنند، تماس مي‌گيرند، وعده مي‌دهند پوچ، همه‌اش پوچ

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به الطاف الهي در چهل سال گذشته و عبور نظام اسلامي از گردنه‌هاي سخت خاطرنشان كردند: عزت و اقتدار و اعتبار مادي و معنوي كشور در دنيا و خيل عظيم جوانان انقلابي آماده به كار و پيشرفتها و جهش‌هاي كشور غيرقابل مقايسه با ابتداي پيروزي انقلاب اسلامي است و همه اين موفقيت‌ها، مرهون لطف و عنايت الهي است، بنابراين توكل به خدا هيچگاه نبايد فراموش شود.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي «اميد به آينده و اعتماد به جوانان» را از ديگر درس‌هاي دوران دفاع مقدس برشمردند و گفتند: بايد جوانان را وارد ميدان كرد و از نيروي آنان غفلت نكرد، البته به‌كارگيري جوانان به معناي از صحنه خارج شدن افراد غيرجوان نيست زيرا هر فردي به تناسب تجربه و عملكرد خود جايگاهي دارد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه غفلت از نيروي جوان اشتباه است و نيروهاي جوان بايد به كمك نيروهاي غيرجوان بيايند، گفتند: يكي از شاخص‌هاي مهم دوران دفاع مقدس، حضور جوانان در مناصب فرماندهي و در بدنه عظيم بسيج و سپاه و ارتش بود و امروز نيز بايد اين فرصت را مغتنم شمرد و از جوانان در رده‌هاي مديريتي بالا و بويژه مياني استفاده كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي «عزم و اراده ملي» را درس ديگر دفاع مقدس دانستند و تأكيد كردند: دشمن تلاش زيادي را براي سست كردن عزم و اراده مردم و نااميد كردن آنان به‌كار بسته است كه بايد در مقابل، عزم و اراده ملي تقويت شود و اين مهم نيز، با دستور امكان‌پذير نيست بلكه با استدلال‌هاي صحيح و با حضور به موقع صاحبان فكر در ميان مردم محقق مي‌شود.

ايشان با تأكيد بر اينكه اساس همه امور كشور و لازمه موفقيت در عرصه‌هاي مختلف «ايستادگي و مقاومت» است، افزودند: برخي امور نيازمند ايستادگي طولاني مدت است، بنابراين نبايد از گستردگي جبهه دشمنان و قلدري‌ها ترسيد بلكه بايد همانند دوران دفاع مقدس، با مقاومت و ايستادگي، ثابت كرد كه «ما مي توانيم».

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به تلاش دشمن براي تأثيرگذاري بر فهم و ادراك تصميم سازان، تصميم گيران و آحاد مردم به‌منظور القاي «نمي توانيد» و «نمي شود» گفتند: برخلاف تلاش دشمن براي منحرف كردن فهم و اِدراك مردم و مسئولان از واقعيت هاي كشور و تعريف منافع و مصالح ملي براساس اهداف خود، ظرفيتها و توانايي‌هاي كشور به گونه اي است كه همه گره‌هاي اقتصادي و مشكلات معيشتي با تدبير و با پيگيري و مشورت درست، قابل حل شدن هستند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي به سخنان اخير رئيس جمهور امريكا مبني بر اينكه اگر ايران خواسته‌هاي امريكا را انجام دهد وضع مردم بهتر خواهد شد، اشاره كردند و افزودند: مقامات و رسانه‌هاي امريكايي و اروپايي به‌صورت مستمر با تكرار چنين مطالبي در تلاش براي القاي اين موضوع هستند كه «شما نمي توانيد» اما مردم ايران به اين تبليغات و القائات توجهي نمي كنند.

ايشان گفتند: يكي از نكات ديگري كه تلاش مي شود اذهان و اِدراك مردم و مسئولان را از آن منحرف كنند، موضوع پايبندي به شعارهاي انقلاب است و اخيراً نيز برخي مقامات اروپايي گفته بودند كه ايران بايد دست از شعارهاي انقلابي بردارد.
رهبر انقلاب اسلامي علت بيان و القاء چنين مطالبي را ترس و واهمه امريكا و اروپايي‌ها از شعارهاي انقلاب و راه سومي كه انقلاب اسلامي بوجود آورده است، دانستند و تأكيد كردند: علاج مسائل و مشكلات كشور پافشاري بر شعارها و راه انقلابي است.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به جنگ احزاب و آيات مربوط به اين جنگ، صف آرايي دشمنان و شياطين اعم از امريكا و اروپاي خبيث را نشانه حقانيت و قدرت نظام جمهوري اسلامي دانستند و گفتند: كشور علاوه بر حركت رو به جلو، در مواردي جهش نيز داشته است و دشمن از اين موضوع ناراحت و نگران است و علت اصلي تحريم‌ها هم جلوگيري از اين جهش‌ها است اما به لطف خداوند در آينده نه چندان دور، در زمينه هاي مختلف شاهد جهش‌هايي خواهيم بود.
ايشان در ادامه سخنان خود مطالبي را در خصوص اروپا بيان كردند.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه راه تعامل و مذاكره با هيچ كشوري به غير از امريكا و رژيم صهيونيستي بسته نيست، افزودند: اما به هيچ وجه نبايد به كشورهايي كه پرچم دشمني با نظام اسلامي را در دست گرفته اند و در رأس آنها امريكا و اين چند كشور اروپايي، اعتماد شود زيرا آنها صريحاً با ملت ايران دشمني مي كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با تأكيد بر اينكه انگيزه هاي دشمني اروپايي‌ها با جمهوري اسلامي تفاوت اصولي با دشمني امريكا ندارد، گفتند: اروپايي‌ها در ظاهر به عنوان ميانجي وارد مي شوند و حرف هاي طولاني هم مي زنند اما همه آنها پوچ است.

ايشان با اشاره به عملكرد اروپايي‌ها بعد از توافق هسته اي و عمل نكردن به وعده ها و همچنين نحوه عملكرد اروپا بعد از خروج امريكا از برجام و اعمال ظالمانه تحريم‌هاي ثانويه افزودند: اروپايي‌ها به رغم وعده هاي خود، عملاً به تحريم هاي امريكا پايبند ماندند و هيچ اقدامي انجام ندادند و از اين پس هم بعيد است كاري براي جمهوري اسلامي انجام دهند، بنابراين بايد بكلي از اروپايي ها قطع اميد كرد.

رهبر انقلاب اسلامي خاطرنشان كردند: رفت و آمد و بستن قرارداد اشكالي ندارد اما مطلقاً نبايد به آنها اميد داشت و اعتماد كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با اشاره به عمل نكردن اروپايي ها به تعهدات يازدگانه خود افزودند: همان افرادي كه مذاكره كردند، اكنون مي‌گويند اروپاييها به هيچيك از تعهدات خود عمل نكرده‌اند و اين موضوع، قوي‌ترين دليل بر اين است كه در هيچ مسئله‌اي نبايد به آنها اعتماد كرد.

ايشان جريان امور را به‌رغم همه اين دشمني‌ها، به نفع جمهوري اسلامي ارزيابي كردند و گفتند: امروز نظام اسلامي نه تنها قوي‌تر از چهل سال پيش است بلكه از ده سال پيش نيز قوي‌تر شده و اقتدار انقلابي و سياسي آن در منطقه گسترش يافته و ريشه هاي انقلاب عميق تر شده است.

رهبر انقلاب اسلامي با اشاره به پيشرفتهاي نظام اسلامي در عرصه هاي گوناگون خاطرنشان كردند: البته وظايف سنگيني بر عهده همه است زيرا مشكلات مختلفي در عرصه هاي فرهنگي و اقتصادي وجود دارد و دشمن نيز به‌شدت در زمينه نفوذ و اقدامات فرهنگي فعال است، اما اگر مسئولان ملاك كار خود را عدم اعتماد به دشمن قرار دهند، قطعاً مي توان در مقابل توطئه ها ايستاد و آنها را خنثي كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در ادامه به ارزيابي وضعيت اجتماعي، سياسي و اقتصادي امريكا و اروپا پرداختند و گفتند: امريكا كه دشمن اصلي ما است، امروز منفورترين دولت در دنيا است و اروپايي ها نيز خودشان در حال اعتراف به ضعف ها و افول قدرتشان هستند.

ايشان با اشاره به سخنان يكي از سران اروپا در مجمع عمومي سازمان ملل متحد افزودند: اين مقام اروپايي صراحتاً و با استدلال به افول تمدن غرب اذعان كرد، البته در همين شرايط ضعف نيز خوي استكباري خود را فراموش نمي كنند.
رهبر انقلاب اسلامي به آمارهاي مراكز بين المللي درخصوص بدهي هاي كشورهاي معروف اروپايي اشاره كردند و گفتند: مشكلات اقتصادي اين كشورها جدي است و گرفتاريهاي سياسي انگليس و فرانسه نيز در مقابل چشم همگان است، بنابراين بايد از اين موقعيت استفاده كرد.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي در جمع بندي سخنان خود، چند وظيفه مهم را براي تداوم راه پر افتخار انقلاب و غلبه بر دشمني‌ها مورد تأكيد قرار دادند.

«اعتماد و اطمينان به وعده الهي» اولين نكته‌اي بود كه رهبر انقلاب اسلامي به آن اشاره كردند و گفتند: هدف ما تحقق دين خدا و پياده شدن شريعت الهي در جامعه است، بنابراين خداوند طبق وعده خود ما را ياري خواهد كرد، همچنانكه تا كنون نيز به اين وعده عمل كرده و با وجود انبوه مشكلات، جمهوري اسلامي در قله عزت قرار دارد و مايه افتخار و مباهات براي اسلام است.

ايشان همگان بويژه مسئولان و مديران را به «تقوا، صداقت و كار جهادي» توصيه كردند و با اشاره به وظيفه مهم ديگر يعني «مبارزه جدي با فساد» افزودند: البته در مبارزه با فساد، پيشگيري مقدم بر درمان است، يعني بايد زمينه‌هاي فساد را از بين برد، ضمن آنكه مبارزه با فساد مخصوص قوه قضائيه نيست و همه قواي كشور بايد در اين خصوص احساس مسئوليت كنند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي برخي از واگذاري‌‌ها را نمونه‌هايي از كارهاي نسنجيده يا فسادآلود دانستند و گفتند: در حالي‌كه از يك طرف عده‌اي از جوانان در تلاش پرانگيزه براي رونق توليد در كشورند، در طرف ديگر برخي خرابكاري‌هاي ناشي از فساد توليد را نابود مي‌كند كه نبايد اجازه داد اين موارد و مشكلاتي همچون قضاياي كارخانه‌ها در اراك و خوزستان شكل بگيرد.
رهبر انقلاب اسلامي، «كمك به توليد» را وظيفه مسئولان و كليد حل مسائل كشور دانستند و افزودند: اگر توليد رونق بگيرد، بسياري از مشكلات كشور از جمله سقوط ارزش پول ملي، تورم و قدرت خريد مردم حل خواهد شد، البته بايد جلوي واردات بي‌رويه نيز گرفته شود.

«تقويت نيروهاي وفادار به انقلاب» توصيه ديگر حضرت آيت‌الله خامنه‌اي بود.

ايشان نگاه نظام اسلامي به حقوق عمومي آحاد مردم فارغ از مذهب و طايفه آنان را يكسان خواندند و گفتند: فارغ از اينكه يك فرد مسلمان است يا غيرمسلمان، و يا به نظام اسلامي وفادار است يا نيست، حقوق عمومي آن بايد محفوظ باشد، مثلاً نبايد در كشور ناامني وجود داشته باشد، و بايد آزادي و نگاه عادلانه براي همه مردم يكسان باشد.

رهبر انقلاب اسلامي با تأكيد بر اينكه در كنار اين موضوع، «حمايت از نيروهاي وفادار به انقلاب و معتقد به استقلال كشور» ضروري است و نبايد با برچسبهايي همچون تند و افراطي اين نيروهاي پر انگيزه را از ميدان خارج كرد، افزودند: نيروهاي مؤمن و انقلابي كه مجموعه عظيمي از مردم را در برمي‌گيرند، بايد در همه جا و در مقابل تعرض‌ها حمايت شوند و امكان حضور آنها در مراكز حساس فراهم شود، چرا كه آنها همان كساني هستند كه در قضيه ۹ دي ۸۸ و يا در قضاياي سال ۹۶ با آن حركت عظيم وارد ميدان شدند و دشمنان را ناكام گذاشتند.

حضرت آيت‌الله خامنه‌اي توصيه مكرر خود به مسئولان در خصوص استفاده از نيروهاي انقلابي را يادآور شدند و گفتند: بنده به رؤساي جمهور در چند دوره گفته‌ام كه براي پيشرفت كارتان از نيروهاي وفادار به انقلاب استفاده كنيد، زيرا آنها هستند كه در هنگام خطر براي كمك به نظام، به صحنه مي‌آيند.

ايشان اتحاد مردم با يكديگر را مورد تأكيد قرار دادند و افزودند: اتحاد نيروهاي انقلاب نيز بسيار مهم است و اختلاف سلايق افراد با يكديگر نبايد به مخالفت و معارضه منجر شود.

رهبر انقلاب اسلامي در پايان با انتقاد از برخي افراد كه در سخنان خود و يا در فضاي مجازي مردم را مأيوس مي‌كنند، گفتند: پرهيز از نااميد كردن مردم از مهمترين كارها است، چون اگر اميد نباشد هيچ كار بزرگي انجام نمي‌شود، البته اميد به آينده يك اميد كاذب نيست، بلكه آينده كشور واقعاً روشن و اميدواركننده است.

پيش از سخنان رهبر انقلاب اسلامي، آيت‌الله جنتي رئيس مجلس خبرگان گزارشي از فعاليتهاي كارگروههاي هيئت‌هاي انديشه‌ورز اين مجلس بيان كرد.

همچنين آيت‌الله موحدي‌كرماني نايب رئيس مجلس خبرگان گزارشي از مهمترين نكات و دغدغه‌هاي اعضاي خبرگان كه در نطقهاي اجلاس بيان شده بود، ارائه كرد و گفت: نمايندگان مجلس خبرگان بر «اميدآفريني»، «استكبارستيزي و نفي هرگونه مذاكره با آمريكا»، «هدايت نقدينگي انباشته در كشور به سمت توليد»، «حمايت از قوه قضائيه در مبارزه با فساد»، «اجراي كامل قوانين مربوط به حجاب و عفاف»، «اصلاح اشكالات ساختاري در نظام مالياتي، نظام بانكي و خصوصي‌سازي» و «دقت شوراي نگهبان در احراز صلاحيت نامزدهاي انتخابات مجلس» تأكيد كردند.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON