جستجو
یک شنبه - ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ - ۰۷:۳۰ حزب تمدن > اخبار > هشدار اتحاديه اروپا به ايران: در صورت اجراي گام چهارم، از برجام خارج مي‌شويم
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
هشدار اتحاديه اروپا به ايران: در صورت اجراي گام چهارم، از برجام خارج مي‌شويم


سه كشور اروپايي امضاء‌كننده برجام اعلام كرده‌اند در صورت اجراي گام چهارم ايران در كاهش تعهدات هسته‌اي، از برجام خارج خواهند شد.

به گزارش عصر ايران، روزنامه كيهان در ستون اخبار ويژه به نقل از گاردين نوشت: «اتحاديه اروپا به‌صورت خصوصي به ايران هشدار داده كه در صورت ادامه كاهش تعهدات از سوي ايران تا ماه نوامبر (آبان) از توافق هسته‌اي خارج خواهد شد».

اتحاديه اروپا تصريح كرده است اگر گام بعدي ايران «به شكل چشمگيري» تعهدات ايران را كاهش داد، مسئله عدم پايبندي ايران به سازوكار رسمي حل اختلاف ارجاع خواهد شد.
 
گام هاي كاهش تعهدات برجامي چيست؟
در سال جاري ايران در اقداماتي كه به گام‌هاي اول، دوم و سوم مشهور شد بخش از تعهدات برجامي خود را كاهش داد تا اروپا را به اجراي تعهدات خود در توافق هسته اي ملزم كند.

هشدار اتحاديه اروپا به ايران: در صورت اجراي گام چهارم، از برجام خارج مي‌شويم
با برداشتن گام سوم در 15 شهريور، ايران به طور قابل ملاحظه‌اي از مرز تعهدات برجامي عبور كرده است.
 
به عبارتي ايران با سه گام، سه سقف برجامي را ديگر به رسميت نمي‌شناسد.
 
سقف اول مربوط به ذخاير است كه ذخاير اورانيوم غني شده و آب سنگين را شامل مي‌شود. ايران با برداشتن گام اول، اين سقف را رد كرد.
 
سقف دوم مربوط به درصد غني‌سازي است كه در گام دوم رد شد.
 
سقف سوم هم در زمينه زمانبندي تحقيق و توسعه بود، كه با اعلام دستور رياست جمهوري، از روز جمعه 15 شهريور اين سقف هم وجود نخواهد داشت.
 
 آنچه در ادامه مسير و براي گام‌هاي آتي از جمله گام چهارم باقي مانده سقف مربوط به تعداد سانتريفيوژهاست. البته موارد ديگري مانند بحث پروتكل الحاقي و بازرسي‌ها، از سرگيري غني‌سازي در سايت‌هاي ديگر هم وجود دارد. اين موارد احتمالا در هشدار اتحاديه اروپا مدنظر بوده است.
 
Copyright © 2013 - TAMADDON