جستجو
دوشنبه - ۲۸ بهمن ۱۳۹۸ - ۲۲:۱۴ حزب تمدن > اخبار > روايت يك دهه تلاش ناكام نتانياهو براي حمله به ايران
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.

 
روايت يك دهه تلاش ناكام نتانياهو براي حمله به ايران


به گزارش عصرايران به نقل از وب سايت اسراييلي " JTA "، در اين گزارش 10 هزار كلمه‌اي، داستاني از اشتياق نتانياهو براي حمله به ايران و مخالفت دولت‌هاي "جورج دبليو بوش" و "باراك اوباما" با حمله احتمالي اسراييل به تاسيسات هسته‌اي ايران، روايت شده است.

اين داستان همچنين روايتي از چگونگي و دلايل خروج" دونالد ترامپ" از توافق هسته‌اي با ايران (برجام) را شرح داده و تاثير اين اقدام را در آينده مثلث تنفر( آمريكا- ايران- اسراييل) تشريح مي‌كند.

 5 فراز مهم اين گزارش عبارتند از:

 

1-  اسرائيل واقعاً نزديك به حمله به ايران شده بود.

 

از حدود سال 2009 تا 2013 ، احتمال حمله اسراييل به ايران در اوج خود قرار داشت. ايران مظنون به توليد سلاح هسته‌اي مخفيانه بود و به طور آشكار اسراييل را به نابودي تهديد مي‌كرد. "بنيامين نتانياهو" نخست وزير اسرائيل در اين دوره به طور مستمر با پيش كشيدن موضوع تهديدات ناشي از ايران، تهديد مي‌كرد كه در صورت نزديكي ايران به سلاح هسته‌اي، پايگاه‌هاي هسته‌اي ايران را بمباران خواهد كرد. در اين دوره حمله احتمالي به ايران موضوع پوشش خبري روزانه رسانه‌ها در اسرائيل بود.  

بر اساس گزارش نيويورك تايمز، از اوايل سال 2009 ، وقتي اعتراضات بزرگي به نام "جنبش سبز" ايران را تكان داد، نتانياهو به ايالات متحده پيشنهاد حمله نظامي به ايران را داد و تاكيد كرد اين حمله مي‌تواند تاسيسات هسته‌اي ايران را نابود كرده و حكومت ايران را متزلزل كند؛ در حالي كه بر اساس اين گزارش، اسراييل تا اواخر سال 2010 آمادگي (نظامي) براي حمله به ايران را نداشت.  

 

تا سال 2012 ، به نظر مي‌رسيد كه اوضاع  تغيير كرده و اسراييل مهياي حمله به ايران شده است. دستگاه‌هاي اطلاعاتي ايالات متحده آمريكا هواپيماهاي بدون سرنشين اسرائيلي را كه براي جاسوسي از ايران در جمهوري آذربايجان مستقر شده بودند، شناسايي كرده و مجموعه‌اي از هواپيماهاي اسرائيلي را كه در حال آماده شدن براي حمله بودند، رصد كرده بود. در آن سال حتي ، "ايهود باراك" وزير دفاع وقت اسرائيل يك تمرين نظامي مشترك ايالات متحده و اسرائيل را لغو كرد تا با حمله احتمالي منافات نداشته باشد. در همان زمان‌ها بود كه يك شب  "مايكل اورن" سفير وقت اسرائيل در ايالات متحده، گوش به زنگ خوابيده بود تا در صورت حمله احتمالي اسراييل به ايران، فورا موضوع را به كاخ سفيد گزارش دهد.  

2-  بوش به اندازه اوباما با حمله اسرائيل مخالفت بود.

 

پس چرا اسرائيل اين حمله را اجرا نكرد؟

 

يك دليل مي‌تواند مخالفت مداوم آمريكا با اين ايده باشد - اما نه فقط از جانب پرزيدنت اوباما بلكه از سوي پرزيدنت بوش. نتانياهو به طور مكرر اوباما را بابت موضع نرم در قبال ايران مورد نكوهش قرار مي‌داد  و از نظر او اوباما خود "بخشي از مشكل" بود. اما نكته اينكه "جورج دبليو بوش" هم به اندازه اوباما با حمله نظامي اسراييل به ايران مخالفت مي‌‌كرد و حتي در مخالفت با اين ايده لحن صريح‌تري در برابر اسراييلي‌ها داشت.  در سال 2008 ، در جريان ديدار ايهود اولمرت نخست وزير وقت اسراييل به همراه ايهود باراك وزير دفاع او با جورج دبليو بوش، بوش هنگامي كه ايهود باراك مشغول سخن گفتن درباره ايده حمله به ايران بود، سخنان او را قطع كرد.

اولمرت در اين باره به نيويورك تايمز گفته است:" بوش دستانش را روي ميز گذاشت و گفت: ژنرال باراك آيا مي‌دانيد معناي كلمه " نه" چيست؟ نه يعني نه!"

 

ايالات متحده در اين دوره سعي داشت جلوي حمله خودسرانه اسرائيل به ايران را بگيرد- در حالي كه خود در داخل خاكش حمله احتمالي نظامي به ايران را شبيه‌سازي- نظامي مي‌كرد.

3- آمريكا اسراييل را از حمله بازمي داشت و خود تمرين حمله مي كرد

در دوره چهارساله  نخست دولت اوباما (2009 تا 2013) ، به گفته "وندي شرمن" ، مقام وقت  وزارت امور خارجه آمريكا ، ايالات متحده مدام به اسراييل تاكيد مي‌كرد كه با حمله احتمالي، واشنگتن را به دردسر نياندازد.  در اين دوره به موازات افزايش احتمال حمله اسرائيل به ايران، مقامات آمريكا شروع به يك تاكتيك سياسي به نام " بي‌بي سيتينگ" (نشاندن نتانياهو سر جايش= بي‌بي مخفف نام كوچك نتانياهو است) كردند. در چارچوب اين تاكتيك سياسي هر چند هفته يك بار يك مقام ارشد آمريكايي به اسراييل سفر مي‌كرد تا اوضاع و احوال را بررسي كرده و مقامات اسراييل را از حمله احتمالي به ايران بازدارد و اوضاع را از نزديك تحت كنترل داشته باشد تا اسراييل خودسرانه به ايران حمله نكند. 

 

با اين حال آمريكايي‌ها همچنان در اين دوره آمادگي‌هاي خود را براي حمله احتمالي به ايران تقويت مي‌كردند. براي مثال در اين دوره ماكت يك مركز هسته‌اي شبيه به مراكز هسته‌اي در قلب كوه ايران(فردو) در جنوب غربي ايالات متحده آمريكا ساخته شد و با بمب‌هاي 30 هزار پوندي تمرين حمله به آن مركز صورت گرفت.   

عكس آرشيوي: 30 سپتامبر 2016/ حضور اوباما در مراسم تدفين شيمون پرز رييس جمهور پيشين اسراييل در شهر قدس/ گتي ايمجز

روايتي از 1 دهه تلاش ناكام نتانياهو براي حمله به ايران

4- اگر كابينه اسراييل تصويب مي‌كرد نتانياهو به ايران حمله مي‌كرد

طبق گفته نتانياهو به نيويورك تايمز، در نهايت هيچ يك از مخالفت‌ها منجر به انصراف او از حمله به ايران نشده جز اينكه او مواجه با مخالفت‌هاي داخلي (كابينه) در اسراييل بوده است.

 در يك مورد، نتانياهو و ايهود باراك (وزير دفاع او) از حمله به ايران در سال 2012 حمايت كردند، اما مقامات ارشد نظامي و امنيتي اسرائيل و جمعي ديگر از اعضاي كابينه امنيتي اسراييل با اين ايده مخالف بودند و حمله به ايران در كابينه امنيتي اسراييل راي نياورد.

 

نتانياهو در اين باره به نيويورك تايمز گفته است: "اگر  در آن جلسه من اكثريت داشتم، حتما اين كار را مي‌كردم."  

در آن زمان "مير داگان" ، رئيس وقت موساد  از جمله مهم‌ترين مخالفان ايده حمله به ايران بود. " يووال ديسكين "، رئيس آژانس امنيتي اسرائيل ( شين بت)  و "گابي اشكنازي" ، رئيس وقت ستاد كل فرماندهي و عمليات ارتش اسرائيل نيز مخالف حمله بودند. بعدها " بني گانتز" جانشين اشكنازي نيز با ايده حمله به ايران مخالف بود. هم اينك موقعيت "گانتز" در انتخابات  پيش روي اسراييل در برابر نتانياهو در حال تقويت است.  

5- تهديدات نتانياهو يكي از عوامل موثر انعقاد برجام بود

مذاكرات هسته‌اي با ايران براي رسيدن به يك توافق جامع، در دوره دوم دولت اوباما آغاز شد.

در اين دوره نتانياهو محور مخالفت با توافق هسته‌اي با ايران بود و در هر فرصتي نسبت به آن هشدار مي‌داد. او حتي تا به آنجا پيش رفت كه در مارس 2015 با حضور در كنگره آمريكا (به دعوت رييس وقت جمهوريخواه مجلس نمايندگان آمريكا) سخنراني كرد و نسبت به توافق احتمالي با ايران هشدار داد.  

اين تهديدها و هشدارهاي نتانياهو اتفاقا يكي از عواملي بود كه اوباما را درباره حل و فصل بحران هسته‌اي ايران از طريق برجام، مصمم‌تر كرد.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON