جستجو
چهارشنبه - ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۰ حزب تمدن > اخبار > از شايعه تا حقيقت «كاخ هاشمي»/ بازديد رايگان از تاريخ مصور يك انقلاب
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
از شايعه تا حقيقت «كاخ هاشمي»/ بازديد رايگان از تاريخ مصور يك انقلاب


خانه -موزه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در منطقه جماران، جنب حسينيه امام خميني(ره) قرار دارد؛يعني همان محل زندگي او و خانواده‌اش طي حدود 4 دهه بعد از انقلاب اسلامي سال 1357.

حالا بعد از 3/5 ماهي كه از بازگشايي اين خانه براي بازديد عموم گذشته است به‌طور متوسط در هر هفته حدود 400 ايراني و خارجي بدون تشريفات وارد خانه ‌يكي از پايه گذاران اصلي انقلاب اسلامي سال 57 و تمام سال‌هاي پس از آن مي‌شوند و بعد از بازديد با مجسمه تمام قد آيت‌الله هاشمي كه لبخندي بر لب دارد عكسي به يادگار مي‌گيرند و در دفتر يادبود مجموعه،دلنوشته‌هاي خود را مي‌نويسند.

نگاهي كوتاه به اين دفتر يادبود نشان دهنده‌ علاقه‌ بازديدكنندگان به شخصيت هاشمي رفسنجاني، تعجب از حجم شايعات درباره زندگي تجملاتي و مشاهده محيط زندگي ساده خانه و اندوه بابت مرگ ناگهاني او است.مردي كه از نظر بازديدكنندگان دلش براي توسعه‌ي ايران مي‌تپيد. برخي هم به‌واسطه آنكه شنونده يا گوينده اتهاماتي همچون «زندگي هاشمي در كاخ» و ثروت‌اندوزي او بودند،براي اين سياستمدار شناخته‌شده ايران در جهان متن عذرخواهي نوشته بودند.

عصر ايران در ارتباط با چگونگي تبديل «خانه»‌ي مورداستفاده‌ي هاشمي رفسنجاني به «موزه» با الهه سادات ذوقي حسيني طراح اين خانه-موزه به گفت‌وگو نشسته است.

اين دانش‌آموخته‌ي دكتري معماري و معمار پايه يك نظام‌مهندسي تجربه‌ي طراحي فضاهاي درماني، اقامتي، مسكوني، تجاري فرهنگي و مذهبي ديگر را هم در كارنامه دارد و مولف چند كتاب‌ و مقاله تقدير شده درباره معماري است.

اين طراح جوان از چگونگي آغاز كار و طرح‌هاي در دست اجرا براي خانه-موزه سخن گفت و به عصر ايران توضيح داد او هم مانند اكثر بينندگان در بدو ورود به اين محيط تحت تاثير سادگي فضاي خانه يكي از پايه گذاران اصلي نظام جمهوري اسلامي قرار گرفته بود.

زمان 7 ماهه براي طراحي خانه-موزه هاشمي

ذوقي حسيني در گفت‌وگو با عصر ايران گفت؛چند ماه بعد از فوت آيت‌الله هاشمي رفسنجاني مسابقه محدود توسط دفتر نشر معارف انقلاب برگزار شد كه طراحاني از شهرها و ارگان‌هاي مختلف دعوت شدند و پس از ارائه طرح‌ها و داوري ايده‌هاي اوليه، طرح اين‌جانب به‌عنوان برگزيده انتخاب شد.

اين طراح افزود؛بعد از انتخاب طرحم، وارد پروسه طراحي معماريان شدم و با اتمام جزييات داخلي و تابلوها طراحي شد و به‌مرور مراحل اجرا از دي‌ماه ۹۶ شروع و تا آخرين روز قبل از افتتاح يعني دوم شهريورماه 97 به طول انجاميد.

او به ذكر اين نكته كه ارائه ايده‌هاي اوليه از فروردين ۹۶ شروع شد گفت؛ آغاز رسمي پروسه طراحي، خرداد ۹۶ و اجرا دي‌ماه ۹۶ تا شهريور ۹۷ به طول انجاميد.

از شايعه تا حقيقت «كاخ هاشمي»/ بازديد رايگان از تاريخ مصور يك انقلاب

 

طراح خانه-موزه آيت‌الله هاشمي رفسنجاني در گفت‌وگو با عصر ايران با اشاره به طراحي خانه-موزه آيت‌الله هاشمي گفت؛بيشترين تلاش من در طراحي اين خانه كمترين دخل و تصرف در فضاي زندگي بوده و جز جابجايي سه چهار تابلو روي ديوار هيچ‌گونه تغييري در فضا ايجاد نكردم.

الهه ذوقي حسيني طراح خانه - موزه هاشمي و فاطمه هاشمي دختر آيت‌الله هاشمي

از شايعه تا حقيقت «كاخ هاشمي»/ بازديد رايگان از تاريخ مصور يك انقلاب

 

وقتي مبل‌هاي خانه هاشمي مندرس شد

ذوقي حسيني توضيح داد؛ البته به‌واسطه رفت‌وآمد بيشتر به منزل آيت‌الله هاشمي بعد از فوت ايشان بعضي از وسايل خانه مانند ‌مبل‌هاي نشيمن ورودي به‌واسطه قديمي بودن طي يك سالي كه طرح در حال اجرا بود، مندرس شد .

 به گفته اين طراح، بعضي از فضاهاي بلااستفاده در داخل منزل آيت‌الله هم كه قبلا به‌صورت انباري استفاده مي‌شد تخليه و در آن قسمت‌ها ويترين نصب شد.

طراح خانه-موزه هاشمي با ذكر اين نكته كه در حال حاضر نظر جمع اين است كه بعضي از آثار و هدايايي كه در موزه رياست جمهوري رفسنجان نگهداري مي‌شود به‌صورت دوره‌اي در محل خانه -موزه جماران به نمايش دربيايد گفت؛براي روز افتتاح برخي اشيايي كه در محل دفتر نشر معارف انقلاب نگهداري مي‌شد هم به نمايش درآمد كه بعد از آن جمع‌آوري شد.

او توضيح داد؛برخي اشيا مانند سلاح‌هاي ترور هم بعد از افتتاح جمع‌آوري شد و همچنين طبق نظر آقاي مهندس محسن هاشمي بعضي از اسناد به مركز اسناد ملي اهدا مي‌شود.

از شايعه تا حقيقت «كاخ هاشمي»/ بازديد رايگان از تاريخ مصور يك انقلاب

زيرزمين خانه هاشمي؛محل گعده‌هاي كوچك

ذوقي در ادامه توضيح داد؛ فضايي هم در زيرزمين خانه آيت‌الله هاشمي براي گعده‌هاي كوچك در نظر گرفته‌شده و با برنامه‌هاي دوره‌اي فعال خواهد شد.

طراح خانه-موزه هاشمي درباره سرنوشت برخي از وسايل متعلق به رئيس اسبق مجمع تشخيص مصلحت نظام به عصر ايران گفت؛بعضي از وسايل مانند تابوت مراسم وداع و ماشين شخصي آيت‌الله هاشمي كه به علت كمبود فضا‌ قابليت نگهداري در خانه-موزه جماران آيت‌الله هاشمي را ندارد به موزه رياست جمهوري رفسنجان منتقل‌شده و در موزه رفسنجان نگهداري مي‌شود  .

ذوقي با ذكر اين نكته كه تفاوت اصلي خانه-موزه آيت‌الله هاشمي با ساير خانه - موزه‌ها محتواي سنگين آن در طراحي بود گفت؛براي طراحي،تمام سال‌هاي زندگي آيت‌الله هاشمي بايد موردبررسي قرار مي‌گرفت و چكيده‌اي از آن در معرض نمايش مي‌آمد.

او توضيح داد؛در همين راستا زندگي آيت‌الله هاشمي به ۱۳ گام اصلي تقسيم شد كه در هر گام تصاوير اسناد كتاب‌هاي خاطرات و اتفاقات آن دوران بررسي و طراحي شد .

از شايعه تا حقيقت «كاخ هاشمي»/ بازديد رايگان از تاريخ مصور يك انقلاب

راهكارهايي براي حفظ فضاي خانه

ذوقي با اشاره به تمهيداتش براي طراحي خانه-موزه هاشمي افزود؛براي آنكه كمترين تخريب در اين خانه صورت بگيرد و عناصر الحاقي همچون تابلوهاي تصاوير كمترين صدمه را به ديوارها وارد كند به‌جاي نصب تعداد زيادي تابلو روي يك ديوار تمام تصاوير را روي يك صفحه شيشه‌اي چاپ كرديم و آن را به ديوار نصب كرديم كه كار نو و تازه‌اي بود.

طراح خانه رئيس‌جمهوري اسبق ايران توضيح داد؛ روي هر صفحه شيشه‌اي يك تصوير بزرگ به‌عنوان مهم‌ترين اتفاق آن گام از زندگي آيت‌الله نقش گرفت و سپس ساير تصاوير چيده شد و روي هر تابلو ديواركدي نصب‌شده كه ساير تصاوير را مي‌توان از طريق آن دريافت كرد.

او اضافه كرد؛ پروسه زندگي آيت‌الله نيز به نظم درآمده كه روي هر تابلو مي‌توان آن را دريافت كرد و كتاب «ياقوت سرخ» هم كه شامل اشعار آن است و در محل موزه ارائه مي‌شود‌ از تكنيك واقعيت افزوده هم به‌صورت محدود استفاده شده و همچنين بخش‌هاي از زندگي آيت‌الله در قسمت‌هاي مختلف خانه روي همان تلويزيون‌هاي قديمي پخش مي‌شود.

از شايعه تا حقيقت «كاخ هاشمي»/ بازديد رايگان از تاريخ مصور يك انقلاب

 

تاريخ مصور يك انقلاب

ذوقي حسيني با ذكر اين نكته كه به علت ارتباط تنگاتنگ زندگي آيت‌الله هاشمي و انقلاب اسلامي خانه-موزه آيت‌الله را مي‌توان به‌نوعي بخشي از تاريخ مصور انقلاب هم دانست گفت؛ تمام سعي‌ام براين بود كه امانت‌دار باشم؛ چون به‌عنوان يك معمار اعتقاد دارم امانت‌داري اصل اوليه هر كاري است و نبايد نظرات شخصي احساسي و يا سياسي در طراحي تاثيرگذار باشد، و همچون پزشكي كه تمام هم و غم خود را مي‌بايست بر درمان بيمار بگذارد و وظيفه‌اش نجات جان انسان در هر سمت و رده و موقعيت اجتماعي و جناح سياسي است معمار نيز مي‌بايست در طراحي فضا و خصوصا اين‌چنين فضاهاي خاصي امانت‌دار باشد.

اين طراح اضافه كرد؛كانسپت اصلي خانه-موزه توسط آقاي مهندس هاشمي شكل گرفت و راهنمايي و مشاوره ايشان در تمام پروسه طراحي براي جمع‌آوري اطلاعات،دقت در كيفيت و هزينه‌هاي كم اجرا وجود داشت.

ذوقي با ذكر اين نكته كه به‌عنوان مخاطب تحت تاثير سادگي و صميميت فضاي زندگي آيت‌الله هاشمي قرار گرفتم به عصر ايران گفت؛تمام سعي‌ام را كردم كه الحاقات در روحيه فضا تاثير نگذارد ولي به‌واسطه تعميرات و افزودن ويترين‌هاي شيشه‌اي و نورپردازي‌هاي جديد وضع موجود از زمان استفاده خانواده از خانه، شكيل‌تر شده است.

او در پايان گفت؛طراحي خانه-موزه آيت‌الله هاشمي برايم فرصتي شد كه تاريخ انقلاب را مطالعه كنم؛موضوعي كه برايم جذابيت و دانسته‌هاي فراواني را به ارمغان آورد؛همچنين شناخت بيشتر شخصيت خاص و تاثير گذار آيت‌الله هاشمي از مواهب اين پروژه بود.

از شايعه تا حقيقت «كاخ هاشمي»/ بازديد رايگان از تاريخ مصور يك انقلاب

 

از شايعه تا حقيقت «كاخ هاشمي»/ بازديد رايگان از تاريخ مصور يك انقلاب

 
Copyright © 2013 - TAMADDON