جستجو
یک شنبه - ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲ حزب تمدن > اخبار > گل به خودي «بن سلمان» به عربستان و آمريكا/ خون خاشقجي كمكي از غيب به ايران
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
گل به خودي «بن سلمان» به عربستان و آمريكا/ خون خاشقجي كمكي از غيب به ايران


عصر ايران؛ مصطفي داننده- عربستان روزهاي سختي را سپري مي‌كند. آنها تصور مي‌كردند با دلارهاي نفتي كه به جيب ترامپ ريخته‌اند و اصلاحات اجتماعي كه براي دل اروپايي‌ها انجام دادند، مي‌توانند اسب خود را بتازند و كسي هم به اسب‌شان نمي‌گويد يابو!

همين تصور باعث شد آنها به فكر حذف مخالفان حكومت سعودي بيفتند. قتل « جمال خاشقجي» روزنامه نگار مشهور عربستاني آنها در كنسول گري سعودي در تركيه، نمونه بارز اين معناست.

آنها دل خوش به اين مثل قديمي بودند كه همه چيز را با پول مي‌شود خريد حتي خون يك روزنامه نگار را. اين تصور باعث شد تا عربستاني در رقابتي‌ترين دوران خاورميانه،يك گل به خودي بزرگ به خود بزند.

گل خودي « بن سلمان» به عربستان و آمريكا/ خون خاشقجي كمكي از غيب به ايران

ماجراي خاشقجي، باعث شد تمام تلاش‌هاي عربستان براي تحريم ايران و نگه داشتن جمهوري اسلامي در گوشه رينگ، ناكام بماند و حالا خود طعم ماندن در گوشه رينگ را مي‌چشد.

عربستاني‌ها به دنبال برگزاري كنفرانس بزرگ اقتصادي را با حضور قدرت‌هاي جهان بودند اما حالا كشورها، نهادها، سازمان‌ها و شركت‌هاي بزرگ اقتصادي، حضور در اين كنفرانس را لغو كرده‌اند. نمونه آخر آن، آمريكا شريك بزرگ اقتصادي و سياسي عربستان.

خيلي از ناظران بين المللي عامل اين گل به خودي بزرگ  را «بن سلمان» وليعهد پادشاه عربستان مي‌دانند و بر اين باور هستند اين جوان تازه به دوران رسيده با تندروي‌هاي خود در حال نابودي تمام دستاوردهاي آل سعود در اين سال‌هاي براي عربستان است.

عرببستاني‌ها انتظار، برخورد تلخ آمريكا در اين ماجرا را نداشتند. آنها فكر مي‌كردند دلارهايي نفتي، مي‌تواند همچون چشم بندي براي چشمان آمريكا باشد. فشارهاي كنگره و جامعه مدني ايالات متحده باعث شد تا ترامپ تسليم خواسته آنها شود و رسما بگويد:« عواقب قتل خاشقجي بايد شديد باشد»

آمريكا به اين دل خوش بود كه با كمك عربستان، قيمت نفت را پايين بياورد و صادرات نفت ايران را به پايين حد خود در 40 سال گذشته برساند اما حالا اخم ايالات متحده به سعودي‌ها مي‌تواند تمام برنامه ترامپ براي مقابله با ايران را برهم بزند. بالا رفتن قيمت نفت، بزرگ‌ترين كمك به ايران در دوران سخت خروج آمريكا از برجام است. هرچه قيمت نفت بالاتر برود، كاهش صادارات نفت ايران جبران مي‌شود.

به نظر مي‌رسد عربستاني‌ها فهميده‌اند چه گل به خودي بزرگي زده‌اند و حالا به دنبال ماست مالي كردن ماجراي جمال خاشقجي هستند. آنها دليل قتل اين روزنامه نگار را دعوا در كنسول‌گري دانسته‌اند. حضور نزديكان بن سلمان در كنسول‌گري عربستان و در زمان حضور خاشقچي باعث شده است تقريبا همه به اين نتيجه برسند كه دست وليعهد سعودي به خون روزنامه نگار عربستان آلوده است.

فشار آمريكا و اروپا به عربستان، لطف بزرگ خاندان سعود به ايران بود. آنهم درست در آستانه 13 آبان و تحريم نفتي. گاهي يك حركت اشتباه در شطرنج سياسي مي‌تواند تمام معادلات را برهم بزند. ايران بدون اينكه هيچ نقشي در اين مناقشه داشته باشد، در حال گرفتن ماهي خود از اين آب گل آلود شده است.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON