جستجو
چهارشنبه - ۰۱ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۸:۰۳ حزب تمدن > اخبار > سخنگوي انرژي اتمي: آغاز توليد گاز UF6 و UF4 و ساخت "كارخانه روتور" سانتريفيوژ از امروز
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
سخنگوي انرژي اتمي: آغاز توليد گاز UF6 و UF4 و ساخت "كارخانه روتور" سانتريفيوژ از امروز


سخنگوي سازمان انرژي اتمي گفت: در نامه‌اي به آژانس انرژي اتمي كه از سوي نمايندگي ايران در وين تحويل خواهد شد، اعلام شده است كه از روز سه شنبه روند افزايش ظرفيت‌هاي لازم براي توليد گاز UF6 و Uf4 آغاز خواهد شد و ساخت و مونتاژ "كارخانه روتور سانتريفيوژ" را آغاز مي‌كنيم.

بهروز كمالوندي در گفت‌وگو با ايسنا با اشاره به سخنان روز دوشنبه مقام معظم رهبري در مرقد مطهر امام خميني(ره) اظهار كرد: در چارچوب برجام قرار بود در انتهاي برنامه‌ 15 ساله حداقل به 190 هزار سو برسيم كه بر اساس فرمايشات قبلي مقام معظم رهبري بود. ما پيش‌بيني كرده بوديم در پايان 15 سال به حدود 250 هزار سو نيز برسيم و امروز با توجه به فرمايشات رهبري كه فرمودند در چارچوب برجام 190 هزار سو را پيگيري كنيد بايد كارهايي را انجام بدهيم كه اين روند با سرعت بيشتر و در زمان كوتاه‌تري به دست آيد.

اگر ديگران بخواهند از برجام خارج شوند ما ظرفيت لازم براي سرعت‌دادن به روند توليد سانتريفيوژهايمان را داريم

وي ادامه داد: فرمايشات مقام معظم رهبري به اين منظور است كه در ظرفيت‌ها و زمينه‌هايي كه لازم است بايد كارهايي به سرعت انجام شود. مثلا در رابطه با افزايش ظرفيت ساخت و مونتاژ سانتريفيوژ و روتور ما طبق برجام توافق كرديم تعداد سانتريفيوژهاي توليدي عدد مشخصي باشد و توليد ماشين‌هاي جديد با يك شيب مشخص افزايش يابد كه اولين ميزان افزايش ماشين‌هاي جديد در سال هشتم برجام اتفاق مي‌افتاد.

اين مقام سازمان انرژي اتمي در رابطه با فعاليت‌ها در بخش تحقيق و توسعه نيز گفت: ما مي‌توانيم ماشين‌هاي جديد بيشتري در ظرفيت تحقيق و توسعه داشته باشيم و همه نسل‌ها را با هم تست كنيم. البته در دو، سه تا ماشين در نتيجه كاملا به انتها رسيده‌ايم و ماشين‌هاي IR-2m و IR-4 مي‌توانند جايگزين ماشين‌هاي IR-1 شوند. باقي ماشين‌ها در حال تحقيق و توسعه هستند. البته ما مي‌توانيم ماشين‌هايي كه همچنان در روند تحقيق و توسعه هستند را توليد كنيم كه اين خارج از برجام و به مفهوم اضافه كردن ماشين قبل از يك‌سري تست‌ها است؛ يعني ظرفيت غني‌سازي را بالا مي‌بريم بدون اين‌كه خراب شدن ماشين‌ها براي‌مان مهم باشد.

كمالوندي خاطرنشان كرد: به عبارتي اگر قرار بود ما در سال هشتم سانتريفيوژ بيشتري داشته باشيم اين كار را از سال چهارم شروع مي‌كنيم و عملا با گذشت سه سال از برجام ما مي‌توانيم اين كار را از همين امسال شروع كنيم و در صورتي كه ديگران بخواهند از برجام خارج شوند ما ظرفيت لازم براي سرعت دادن به روند توليد سانتريفيوژهاي‌مان داريم. اگر قرار باشد غني‌سازي افزايش يابد ما نياز داريم از نسل‌هاي جديد سانتريفيوژ استفاده كنيم.

سخنگوي سازمان انرژي اتمي با بيان اين‌كه حركت به سمت 190 هزار سو در چارچوب برجام حركت با سرعت زياد براي افزايش ظرفيت توليد سانتريفيوژ و روتور است، افزود: اين افزايش ظرفيت به معناي ايجاد كارگاه و كارخانه و فراهم كردن زيرساخت و آرايش لازم براي حركت با سرعت و ظرفيت بالاست.

وي در پاسخ به اين پرسش كه در رابطه با اين مسائل به آژانس اطلاع داده شده و نياز به نامه‌نگاري‌هاي مختلف با پنج كشور عضو برجام وجود دارد؟، گفت: در ايجاد ظرفيت براي توليد سانتريفيوژ و روتور طبق برجام ما مشكلي نداريم و نياز به نامه‌نگاري و اعلام به آژانس نيست. ممكن است سئوال شود چرا ظرفيت زيادي را براي تعداد محدود سانتريفيوژ ايجاد مي‌كنيد كه جواب اين است، اگر طرف‌هاي مقابل برجام به تعهداتشان عمل نكنند ما نمي‌خواهيم از فعاليت‌هايمان عقب بيفتيم. علاوه بر اين، در حوزه ايجاد زيرساخت و ظرفيت، ما نياز به اعلام به آژانس نداريم اما در زمينه توليد گاز UF6 اين اطلاع‌رساني را آغاز كرديم. بنابراين اطلاع‌رساني براي توليد گاز اورانيوم به دستور رئيس‌جمهور به دفتر نمايندگي ايران در وين براي اطلاع به آژانس داده شده است. اين اقدامات در قالب كد اصلاحي 3.1 است. همچنين در رابطه با توليد UF4 اين اطلاع‌رساني انجام مي‌شود و بعد از شروع كار اطلاع‌رساني لازم به مردم نيز انجام خواهد شد.

اين مقام سازمان انرژي اتمي در پاسخ به اين پرسش كه آيا اروپا با چنين شرايطي در برجام باقي خواهد ماند و موضوع مورد ادعاي آن‌ها يعني فاصله ايران از دستيابي به سلاح هسته‌اي در مدت زمان مشخص باقي مي‌ماند؟، گفت: اول اين‌كه ما در برنامه و اهداف‌مان دستيابي به سلاح هسته‌اي وجود ندارد و خلاف مواضع ديني‌مان است. پيام اقدامات ما اين است كه ما ظرفيت‌مان را براي فعال‌سازي بر ميزان بالا حفظ خواهيم كرد و اگر پذيرفته‌ايم كه اكنون محدوديتي قائل شويم به اين دليل است كه دو طرف توافق بايد به تعهداتشان پايبند باشند.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON