جستجو
یک شنبه - ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲ حزب تمدن > اخبار > اولين واكنش رئيس جمهوري به تجمعات: انتقاد و اعتراض در همه امور حق مردم است/ همه مردم و گروهها بايد در صدا و سيما ديده شوند
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
اولين واكنش رئيس جمهوري به تجمعات: انتقاد و اعتراض در همه امور حق مردم است/ همه مردم و گروهها بايد در صدا و سيما ديده شوند


عصر ايران - حسن روحاني رئيس جمهور در اولين واكنش رسمي به اعتراضات اخير در جلسه هيات دولت گفت:اولين واكنش رئيس جمهوري به تجمعات: انتقاد و اعتراض در همه امور حق مردم است/  نقد با خشونت و تخريب اموال عمومي متفاوت است/ همه مردم و گروهها بايد در صدا و سيما ديده شوند

- طبق قانون اساسي و حقوق شهروندي، مردم در بيان انتقادات و حتي اعتراض‌شان كاملاً آزاد هستند؛ اما در عين حال بايد توجه كنيم كه نحوه انتقاد و اعتراض بايد به گونه‌اي باشد كه پايان آن منتهي به بهتر شدن شرايط كشور و زندگي مردم شود.

- حل برخي از اين‌ مسايل آسان نبوده و زمان‌بر است و دولت و ملت بايد براي حل اين مشكلات دست به دست بدهند'.

 - طبيعي است اگر وضعيت اشتغال براي 2 خانواده در ميان 4 خانواده درست شده باشد، آن 2 خانواده ديگر كه هنوز اشتغال فرزندشان درست نشده، اين احساس رضايت را ندارند.

- درست است كه قدم‌هايي برداشته شده، اما كاهش قدرت خريد مردم از 5 - 6 سال پيش هنوز به طور كامل جبران نشده است؛ مردم مشكلاتي دارند و اين مشكلات بايد حل شود.

- نقد با خشونت و تخريب اموال عمومي متفاوت است

- دولت و مردم با هم مشكلات را حل مي كنند

- كسي كه ملت ايران را تروريست مي نامد، حق دلسوزي براي مردم ما را ندارد

-  مردم علاوه بر حل مشكلات اقتصادي، خواستار شفافيت و ريشه كني فساد هستند

- دولتمردان مشكلات را بدون وقفه با مردم مطرح كنند

- دستگاهها زمينه نقد و اعتراض قانوني را فراهم كنند

- همه مردم و گروهها بايد در صدا و سيما ديده شوند

- مردم و جوانان روي راه حل ها متمركز شوند.

- اگر جنسي در كشور ما به اندازه كافي نيست و بايد واردات انجام بگيرد، قبل از آنكه بازار احساس كمبود كند، مسئول مربوطه بايد احساس كند و آن كمبود را جبران كند.

متن كامل خبر 

به گزارش عصر ايران، حسن روحاني عصر يكشنبه در جلسه هيات دولت با اشاره به اينكه در روزهاي اخير شاهد اعتراض ها در برخي نقاط كشور عزيزمان بوده ايم، گفت: اين نكته بايد براي همه روشن باشد كه ما ملت آزادي هستيم و طبق قانون اساسي و حقوق شهروندي، مردم در بيان انتقادات و حتي اعتراض‌شان كاملاً آزاد هستند؛ اما در عين حال بايد توجه كنيم كه نحوه انتقاد و اعتراض بايد به گونه‌اي باشد كه پايان آن منتهي به بهتر شدن شرايط كشور و زندگي مردم شود.

رييس جمهور تاكيد كرد: 'حل برخي از اين‌ مسايل آسان نبوده و زمان‌بر است و دولت و ملت بايد براي حل اين مشكلات دست به دست بدهند'.

رييس جمهور با بيان اينكه ريشه برخي از مشكلات اقتصادي مردم به سال‌‌هاي قبل برمي‌گردد و برخي‌ ديگر هم به همين ايام مربوط مي شود، گفت: دولت و ملت بايد دست هم را گرفته و يكديگر را ياري كنند؛ اما نقد مردم فقط به اقتصاد نيست، مردم راجع به فساد و شفافيت حرف دارند و مي گويند مسايل بايد شفاف باشد.

روحاني با اشاره به اينكه مردم مي‌خواهند در بخش قانون‌گذاري، اجرايي، قضايي و ديگر بخش‌هاي كشور، مسايل به وضوح براي آنها تبيين شود تا بتوانند قضاوت دقيقي داشته باشند، خاطرنشان كرد: اينكه در رسانه همه نقدهاي مردم را به دستگاه اجرايي برگردانيم، بي‌دقتي است.

رييس جمهور همچنين افزود: مردم نسبت به اينكه بايد با فساد مبارزه جدي‌تر شود و اينكه برخي چرا مسايل به خوبي براي آنان تبيين نمي‌شود، نقد دارند.

روحاني اظهار داشت: انتقاد در همه امور كشور حق مردم است و ما معتقديم حكومت و كشور متعلق به مردم است و مردم بايد آنچه مي‌خواهند را بخوبي بيان كنند.

رييس جمهور با تاكيد بر اينكه نقد با خشونت و تخريب اموال عمومي كاملاً متفاوت است، گفت: در عين حالي كه از نقد استقبال مي‌كنيم و دستگاه‌هاي مسئول كشور بايد زمينه را براي انتقاد و اعتراض قانوني مردم، حتي راهپيمايي و اجتماع قانونمند آنها فراهم كنند و اين حق مردم است؛ اما در عين حال نبايد بگذاريم فضايي ايجاد شود كه در آن فضا دوستداران انقلاب و مردم نگراني براي زندگي‌ و امنيت‌شان، ايجاد شود.

روحاني با بيان اينكه شيوه صحيح و انتخابي براي بيان نقد بايد يك شيوه كاملاً منطقي، دقيق و قانوني بوده و در نهايت منجر به اصلاح شود، اظهار داشت: اگر شيوه‌اي براي بيان نقد انتخاب شود كه بواسطه آن مردم در زندگي، كسب و كار، رفت و آمد و سرمايه گذاري، دچار ترديد و نگراني شوند و دشمنان ما دست‌افشاني و پايكوبي كنند، حتما شيوه اي غلط است.

رييس جمهور با اشاره به ابراز شادماني دشمنان انقلاب، گفت: اين آقايي كه امروز در آمريكا مي‌خواهد با مردم ما همدردي كند، يادش رفته كه چند ماه پيش ملت ايران را تروريست ناميد؛ اين آدمي كه سر تا پايش عليه ملت ايران است؛ حق ندارد براي مردم ايران دلسوزي كند.

روحاني با بيان اينكه اين روزها برخي از كشورهاي عرب منطقه كه هيچ‌وقت با مردم ايران ميانه خوبي نداشتند، پايكوبي مي‌كنند، تصريح كرد: بايد توجه كنيم كه آيا اين شيوه اعتراض، شيوه‌اي دقيق و به نفع مردم است يا به نفع ديگران؟!

رييس جمهوري امنيت ملي، آرامش و انسجام ملي، وحدت و برادري در ايران را بزرگترين سرمايه‌ در منطقه دانست و تاكيد كرد: در كشور ما همه اقوام و مذاهب برادرانه با هم زندگي مي كنند و مردم در انتخابات نشان دادند كه چگونه نسبت به منافع ملي و آينده كشور خودشان حساسيت دارند.

روحاني با اشاره به اينكه اگر مردم در انتخابات آمدند و اكثريت مردم راهي را انتخاب كردند، ما نيز در مقام عمل بايد آن راهي كه اكثريت خواسته را شروع كرده و ادامه دهيم، افزود: توقعات و مطالبات مردم، توقعات و مطالبات درستي است، اما اگر شيوه‌اي انتخاب كرديم كه در بيان مطالبات به حق‌مان، افرادي داخل شدند و سخناني ناصحيح، غلط، ناروا، مشكل‌آفرين، دشمن شاد كن و مردم‌نگران كن مطرح كردند، قابل قبول نيست و همه بايد به اين نكته توجه كنيم.

رييس جمهور ادامه داد: اين دولت هر آنچه كه در حقوق شهروندي و در انتخابات به مردم وعده داده، پاي پيمان خودش ايستاده و مي‌خواهد در اين كشور، جوان‌‌ها، دانشگاه‌ها و زنان و مردان و روستائيان با نشاط باشند و همه تلاش خود را براي حل مشكلات مردم بكار برده است؛ البته معني‌‌اش اين نيست كه مشكلات مردم حل شده و مردم امروز مشكل ندارند، اما همه شاخص‌هاي اجتماعي و اقتصادي نشان مي‌دهد كه وضع كشور ما نسبت به 4 سال پيش چند قدم روبه جلو رفته است.

روحاني اظهار داشت: امروز وضعيت و شرايط ما نسبت به موضوعاتي همانند بهداشت و درمان، آرامش اقتصادي، وضعيت روستاها و كمك به قشرهاي بسيار ضعيف ، نسبت به گذشته بهبود يافته و در مسأله تحريم و حقوق ملي و تأثيرگذاري ايران در ثبات و امنيت منطقه شرايط ما متفاوت شده است اما معني‌ آن اين نيست كه همه مشكلات مردم حل شده است.

رييس جمهوري با اشاره به ضرورت تلاش بيشتر دولت براي اشتغال، گفت: طبيعي است اگر وضعيت اشتغال براي 2 خانواده در ميان 4 خانواده درست شده باشد، آن 2 خانواده ديگر كه هنوز اشتغال فرزندشان درست نشده، اين احساس رضايت را ندارند.

روحاني افزود: درست است كه قدم‌هايي برداشته شده، اما كاهش قدرت خريد مردم از 5 - 6 سال پيش هنوز به طور كامل جبران نشده است؛ مردم مشكلاتي دارند و اين مشكلات بايد حل شود.

رييس جمهوري با بيان اينكه من از جوانان و مردم ايران و از همه خانواده‌ها درخواست مي‌كنم روي راه حل مسايل بيشتر دقت كنيم، گفت: ما در كشور مشكل هوا، ريزگرد، آب، اشتغال و مشكلات اقتصادي، اجتماعي و سياسي گوناگون داريم؛ بايد با فساد مبارزه كنيم و همه مردم بتوانند روي اعمال ما نظارت كنند. اين مسايل وجود دارد و بايد حل و فصل شود. اما چه راهي را بايد انتخاب كنيم؟

وي با بيان اينكه مردم در زمينه مسايل اقتصادي و اجتماعي مشكلاتي دارند، خاطرنشان كرد: امسال در فصل پاييز با يك خشكسالي مواجه بوديم كه باعث شد نسبت به متوسط ده سال گذشته حدود 55 درصد كاهش بارندگي داشته باشيم و از سويي با مشكلات ديگري از قبيل سيل يا زلزله مواجه بوديم و مردم با ريزگردها و هواي بد دست و پنجه نرم مي‌كنند.

روحاني با تاكيد بر اينكه بايد همديگر را ياري و كمك كرده و همه اقشار و جناح‌ها احساس كنند كه صدا و سيماي ملي ما متعلق به خودشان است، اظهار داشت: بايد همه احساس كنند در اين رسانه ملي حضور دارند و بتوانند نظرات‌شان را بيان كنند. مردم بايد احساس كنند كه در رسانه‌ها مي‌توانند حرف‌هايشان را بيان كنند.

وي تاكيد كرد: اما در عين حال دولت گروهي را كه بخواهند اموال عمومي را تخريب كنند يا نظم اجتماعي را بهم بزنند و يا در جامعه اغتشاشي ايجاد كنند، حتماً‌ تحمل نخواهد كرد.
رييس جمهوري با بيان اينكه ' نقد با زبان صريح گفته شود اما بايد توجه داشت كه مردم نيز آرامش و امنيت مي‌خواهند'، خاطرنشان كرد: مردم ما شرايطي مي خواهند كه بهتر بتوانند سرمايه‌گذاري كنند. آيا اگر در جامعه ناآرامي داشته باشيم، اشتغال ما بيشتر شده و وضعيت اقتصادي مردم بهتر مي‌شود؟

روحاني افزود: امروز دولت آمريكا كه در داخل اين كشور با مشكلات فراواني روبرو است، موجب شده مردم آمريكا نسبت به شرايط سياسي و اجتماعي شان در اين كشور نگران باشند.

روحاني با بيان اينكه رييس جمهور آمريكا از روز اولي كه به كاخ سفيد آمده عليه ملت ايران اقدام كرده و براي رفت و آمد به آمريكا، ارائه ويزا و مسايل مالي و بانكي مردم هر روز مشكل درست مي‌كند، گفت: كسي كه روزانه و به طور مداوم عليه ملت ايران تلاش مي‌كند، نمي‌تواند دلسوز ملت ايران باشد؛ همچنين آن يكي دو كشور عرب منطقه نيز كه در طول اين چند سال عليه ملت ايران تلاش كردند هم نمي‌توانند براي ملت ايران دلسوزي بكنند.

رييس جمهوري ادامه داد: از همه مقامات امنيتي و نيروهاي انتظامي كه رفتارشان با مردم، رفتار خشونت‌آميزي نبوده و شكيبايي خودشان را حفظ كرده اند تشكر مي كنم.

رييس جمهور خطاب به وزرا، معاونين و همه مسئولين بخش هاي اجرايي كشور گفت: بايد به طور روزانه با مردم مشكلات را در ميان بگذاريد، و اگر مسأله‌اي پيش مي‌آيد، مردم بايد بدانند؛ اگر آنفلوانزا مي‌آيد و مشكلاتي را براي طيور ايجاد مي‌كند، همان‌ لحظه اول مردم بايد مطلع شوند؛ نه يك هفته بعد از بازار و آثار آن بفهمند؛ اگر جنسي در كشور ما به اندازه كافي نيست و بايد واردات انجام بگيرد، قبل از آنكه بازار احساس كمبود كند، مسئول مربوطه بايد احساس كند و آن كمبود را جبران كند؛ اگر مشكلي در مؤسسات اعتباري غيرقانوني وجود دارد، قبل از هر كس رييس بانك مركزي بايد براي مردم توضيح دهد و اگر با تلاش فراوان اقدام مثبتي انجام داديم بايد براي مردم تبيين شود؛ اگر مشكل زيست محيطي داريم بايد براي مردم توضيح دهيم. ما بايد با مردم حرف بزنيم و صحبت كنيم. هيچ مسئولي نمي‌تواند بدون ارتباط و استمداد و توضيح با مردم در كار خودش موفق باشد.

روحاني اظهار داشت: آنچه امروز از جوانان و مردم عزيزمان مي خواهم اينست كه در اين شرايط حساس منطقه و كشور بايد هوشياري‌مان بيشتر باشد.

رييس جمهور با اشاره به اينكه در هفته‌هاي گذشته گروه‌ها و اقشاري از مردم كه مشكلاتي داشتند، نظرشان را گفتند، افزود: مشكلات و مسايلي كه مربوط به جمع و قشري از كشور است، بايد در چارچوب قانوني تبيين شود، اما انتخاب شيوه‌هاي ديگر مي‌تواند براي كشور، امنيت و آينده ما خطرناك باشد و من مطمئنم كه مردم شيوه قانوني و منطق را مي‌پسندند.

روحاني با اشاره به اينكه نبايد اجازه دهيم شرايطي در كشور بوجود بيايد كه در اين فضا دشمن سوء استفاده كرده و برخي از افراد حركات و اقدامات احساسي انجام دهند، گفت: راه رسيدن به چنين هدفي، كمك، حضور، بيان مردم و توجه به آينده و نتايج است؛ ترديد ندارم دولت ما به عنوان منتخب مردم و ملت ما به عنوان ولي‌نعمت ما ، در كنار هم به راحتي مي‌توانيم بسياري از مشكلات را حل و فصل كنيم و براي برطرف شدن برخي از مشكلاتي كه زمان‌بر است، شكيبايي كنيم.

رييس جمهوري با اشاره به اينكه همه بايد تلاش كنيم تا به مردم در مقام عمل نشان دهيم كه فضاي نقد، انتقاد، اعتراض در چارچوب قانون، كاملاً آزاد است، اما فضاي تخريب و اغتشاش حتماً فضايي نيست كه مردم ما آن را تحمل كنند، ابراز اميدواري كرد كه شاهد تلاش جمعي براي دستيابي به ايراني بهتر در پيش‌رو باشيم و بتوانيم مشكلات‌مان را با ياري همديگر حل و فصل كنيم.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON