جستجو
یک شنبه - ۳۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲ حزب تمدن > اخبار > مقام معظم رهبري: تا طرف مقابل برجام را پاره نكند آن را پاره نمي كنيم/ برجام را پاره كنند، ما آن را ريز ريز مي‌كنيم
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
مقام معظم رهبري: تا طرف مقابل برجام را پاره نكند آن را پاره نمي كنيم/ برجام را پاره كنند، ما آن را ريز ريز مي‌كنيم


به گزارش عصرايران به نقل از پايگاه اطلاع رساني مقام معظم رهبري، مقام معظم رهبري صبح امروز در ديدار نخبگان جوان گفتند: عده‌اي از ۱۰۰ سال پيش مي‌گفتند اگر مي‌خواهيد پيشرفت كنيد بايد برويد ذيل غرب و امروز هم تفاله‌هاي آن‌ها همين را ترويج مي‌كنند. ۵۰ سال در دوره‌ي پهلوي ذيل غرب بوديم؛ چه پيشرفتي كرديم؟

آيت‌الله خامنه‌اي افزودند: وابستگي سياسي به بركت انقلاب از بين رفت اما رفع وابستگي‌هاي ديگر سخت است. وابستگي بيچارگي مي‌آورد. يكي از عناصر اصلي نجات از وابستگي همين پيشرفت علمي است.

 رهبر انقلاب گفتند: صنعت كشور دچار آفت مونتاژكاري است و اين باعث عدم تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه مي‌شود. بايد در يك بازه‌ي زماني ۱۰ ساله، رويكرد صنعتي كشور از مونتاژ به نوآوري تغيير پيدا كند.

گزيده سخنان رهبري در اين ديدار را بخوانيد:

*عده‌اي از ۱۰۰ سال پيش مي‌گفتند اگر مي‌خواهيد پيشرفت كنيد بايد برويد ذيل غرب و امروز هم تفاله‌هاي آن‌ها همين را ترويج مي‌كنند. ۵۰ سال در دوره‌ي پهلوي ذيل غرب بوديم؛ چه پيشرفتي كرديم؟/ وابستگي سياسي به بركت انقلاب از بين رفت اما رفع وابستگي‌هاي ديگر سخت است. وابستگي بيچارگي مي‌آورد. يكي از عناصر اصلي نجات از وابستگي همين پيشرفت علمي است./ صنعت كشور دچار آفت مونتاژكاري است و اين باعث عدم تحقق ارتباط صنعت و دانشگاه مي‌شود. بايد در يك بازه‌ي زماني ۱۰ ساله، رويكرد صنعتي كشور از مونتاژ به نوآوري تغيير پيدا كند.

* ما توانستيم سلطه‌ي آمريكا را قطع كنيم و علاوه بر اين، با وجود خصومت‌ورزي آمريكا قدرتمند شويم و پيشرفت كنيم. همه‌ي اين پيشرفت‌ها در دوران تحريم اتفاق افتاده. نمي‌خواهم وقت را صرف پاسخگويي به اباطيل و ياوه‌گويي رئيس‌جمهور بي چاك دهن آمريكا كنم. اين ضايع كردن وقت است كه انسان بخواهد پاسخ او را بدهد./ آمريكا كارگزار صهيونيسم بين‌الملل است؛ آمريكا به‌وجود آورنده‌ي داعش و جريان تكفيري است؛ شما توقع داريد آمريكا از آن نيرويي كه جلوي داعش ايستاده عصباني نباشد؟ عصباني‌اند چون امروز جمهوري اسلامي توانسته نقشه‌هايشان را در لبنان و سوريه و عراق و مصر به هم بزند.

همه يقين داشته باشند كه اين بار هم آمريكا تودهني خواهد خورد و از ملت ايران شكست خواهد خورد.

رئيس‌جمهور آمريكا بلاهت نشان مي‌دهد اما اين موجب نشود از مكر آمريكا غافل شويم.

* دولت‌هاي اروپايي بر مسئله‌ي برجام تأكيد كردند و سخنان رئيس جمهوري آمريكا را محكوم كردند. ما از اين مقدار استقبال مي‌كنيم اما اين كافي نيست كه فقط بگويند او برجام را پاره نكند. برجام به نفع آنهاست. تا طرف مقابل برجام را پاره نكند ما آن را پاره نمي‌كنيم اما اگر او برجام را پاره كرد ما آن را ريزريز مي‌كنيم/ اولاً اروپا بايد در مقابل اقدامات عملي آن‌ها بايستد؛ ثانياً از ورود به مسائل دفاعي ما بايد پرهيز كند؛ اينكه بيايند همان حرف را بزنند كه چرا ايران در منطقه حضور دارد، خب چشمتان كور كه حضور دارد؛ يا بگويند ايران چرا موشك دارد؛ خب شما چرا موشك داريد؟ چرا سلاح اتمي داريد؟ اين را از اروپايي‌ها قبول نمي‌كنيم كه با حرف زور آمريكا هم‌آواز شوند.

*ما توانستيم سلطه‌ي آمريكا را قطع كنيم و علاوه بر اين، با وجود خصومت‌ورزي آمريكا قدرتمند شويم و پيشرفت كنيم.

*همه‌ي اين پيشرفت‌ها در دوران تحريم اتفاق افتاده.

*نمي‌خواهم وقت را صرف پاسخگويي به اباطيل و ياوه‌گويي رئيس‌جمهور بي‌چاك و دهن آمريكا كنم. اين ضايع كردن وقت است كه انسان بخواهد پاسخ او را بدهد.

*آمريكا كارگزار صهيونيسم بين‌الملل است؛ آمريكا به‌وجود آورنده‌ي داعش و جريان تكفيري است؛ شما توقع داريد آمريكا از آن نيرويي كه جلوي داعش ايستاده عصباني نباشد؟

*عصباني‌اند چون امروز جمهوري اسلامي توانسته نقشه‌هايشان را در لبنان و سوريه و عراق و... به هم بزند.

*همه يقين داشته باشند كه اين بار هم آمريكا تودهني خواهد خورد و از ملت ايران شكست خواهد خورد.

متن خبر

حضرت آيت الله خامنه اي رهبر معظم انقلاب اسلامي صبح امروز (چهارشنبه) در ديدار صدها نفر از نخبگان جوان و استعدادهاي برتر علمي، جوانان نخبه ميهن را مايه اميد به آينده درخشان ايران خواندند و با اشاره به ضرورت هوشياري در مقابل مكر و حيله شيطان بزرگ، خطاب به مردم، مسئولان و فعالان سياسي و مطبوعاتي هفت نكته مهم را درباره قضاياي اخير پيرامون برجام مورد تأكيد قرار دادند.

حضرت آيت الله خامنه اي، وابستگي سياسي را بسيار خطرناك و مايه تو سري‌خوري ملتها دانستند و با اشاره به قطع كامل وابستگي ايران به امريكا خاطرنشان كردند: دشمن با رصد تحولات و فعاليتهاي جمهوري اسلامي ايران، از تبديل ايران از «كشوري عقب افتاده و وابسته» به كشوري «اثرگذار، متنفذ و برخوردار از اقتدار روزافزون سياسي، دفاعي و علمي»، كاملاً عصباني و به‌شدت نگران است.

رهبر انقلاب، دشمني رژيم امريكا با ملت ايران را از همان روزهاي اول پيروزي انقلاب يادآور شدند و افزودند: آن روزها نه مسئله انرژي هسته اي مطرح بود و نه موشك و نفوذ منطقه اي، اما امريكايي ها فهميده بودند كه با پيروزي انقلاب، ايران را به‌عنوان كشوري «زيردست، مطيع و بسيار پرمنفعت» از دست داده اند.

حضرت آيت الله خامنه اي، الگو شدن ايران در ذهن ملتها را موجب خشم و نا اميدي بيشتر سلطه گران خواندند و افزودند: ملت ايران در چهل سال اخير به جهانيان ثابت كرده است كه مي‌توان از ابرقدرتها نترسيد، در مقابل آنها ايستادگي كرد و با وجود تحريم ها و فشارها، به رشد و پيشرفت روزافزون نيز دست يافت.

ايشان، پيشرفتهاي نظامي و موشكي ايران در عين تحريم كامل را موجب حيرت و حتي تحسين برخي دشمنان كينه ورز خواندند و افزودند: مقاله چند سال قبل يك ژنرال صهيونيست در اين خصوص، نمونه اي از اين واقعيت است.

حضرت آيت الله خامنه اي با اشاره به اينكه «نمي خواهيم وقت جلسه خوب و مفيد با نخبگان جوان را با پاسخگويي به رئيس جمهور امريكا ضايع كنيم»، افزودند: با وجود اين، همه بايد به يك نكته مهم توجه كنيم و آن، ضرورت شناخت دشمن است زيرا هر ملتي دشمنانش را نشناسد و او را دوست يا بي‌طرف بداند، حتماً مورد تهديد و در معرض خطر قرار خواهد گرفت.

ايشان افزودند: اميرمؤمنان در نهج البلاغه مي فرمايند «خواب نمي روم و مي فهمم كه در اطرافم چه مي گذرد»، و ملت و مسئولان ايران نيز نبايد دچار خواب گرفتگي و غفلت شوند چرا كه در اين صورت به ما شبيخون مي زنند و غارت مي شويم.
رهبر انقلاب اسلامي، با اشاره به پاسخ هاي خوب و درست مسئولان كشور به اباطيل ترامپ، رئيس جمهور و هيأت حاكمه امريكا را به علت درك نكردن تحولات ايران و منطقه، دچار «عقب افتادگي ذهني» خواندند و خاطرنشان كردند: آنها مي خواهند ايرانِ جوان، مؤمن، انقلابي و پيشرفته را به ۵۰ سال قبل برگردانند، البته معلوم است كه اين كار، شدني نيست اما آنها به علت عقب‌ماندگي از درك اين واقعيت عاجزند و به همين علت دچار اشتباه محاسباتي و شكست‌هاي پي در پي از ملت ايران شده و مي شوند.

رهبر انقلاب، رژيم بسيار شرور امريكا را به تعبير حقيقتاً درست امام راحل «شيطان بزرگ» و «شيطان اكبر» خواندند و خاطرنشان كردند: نظام امريكا، كارگزار شبكه خطرناك و خبيث صهيونيزم بين الملل، دشمن ملت‌هاي مستقل و عامل اغلب جنگها در منطقه و جهان است و مانند زالو درصدد مكيدن دار و ندار ملت‌هاست.

ايشان با يادآوري سخنان ترامپ در مبارزات انتخاباتي مبني بر بوجود آمدن داعش به‌دست امريكا افزودند: طبيعي است كه سردمداران امريكا اكنون عليه سپاه پاسداران كه اهداف خطرناك امريكا و داعش را در منطقه سد كرده است، نعره بكشند و سخنراني كنند.

حضرت آيت الله خامنه اي، خنثي شدن نقشه هاي امريكا در منطقه از جمله در سوريه، لبنان و عراق را علت ديگر عصبانيت و خشم مقامات امريكايي برشمردند و افزودند: جمهوري اسلامي نقشه هاي شوم امريكا را برهم زده است.
رهبر انقلاب اسلامي پس از تبيين علل عصبانيت و نااميدي امريكايي ها به بيان هفت توصيه مهم به مردم، مسئولان و فعالان سياسي و مطبوعاتي درباره قضاياي اخير پرداختند.

حضرت آيت الله خامنه اي در اولين نكته تأكيد كردند: همه يقين و مسلم بدانند كه امريكا اين بار هم از ملت انقلابي ايران تودهني و شكست خواهد خورد.

توصيه دوم رهبر انقلاب، «پرهيز از غفلت در مقابل مكر و حيله امريكا» بود.
ايشان خاطرنشان كردند: نبايد بلاهت نشان دادن رئيس جمهور امريكا، موجب شود كه از مكر و توطئه دشمن غافل شويم و آن را حقير بشماريم، بلكه بايد همه با تدبير و هوشياري و آمادگي كامل در صحنه باشيم.
حضرت آيت الله خامنه اي افزودند: البته جنگ نظامي اتفاق نمي افتد اما مسائلي هست كه اهميتش از جنگ كمتر نيست، بنابراين بايد پيش بيني كنيم و مراقب باشيم.
رهبر انقلاب در توصيه سوم، به دشمني امريكا با عناصر قدرت ايران اشاره و تأكيد كردند: برعكسِ دشمن، همه بايد اين عناصر را تقويت كنيم.

ايشان علم و قدرت دفاعي را از جمله عناصر اصلي قدرت ملت ايران خواندند و افزودند: توان موشكي بايد به كوري چشم دشمن هر روز افزايش يابد.

حضرت آيت الله خامنه اي اقتصاد را از ديگر عناصر قدرت ايران برشمردند و تأكيد كردند: بايد به كاهش وابستگي و افزايش قدرت درون زاي اقتصادي اهتمام جدي كرد.

رهبر انقلاب در همين زمينه يادآور شدند: بارها گفته ايم كه با سرمايه گذاري خارجي از جمله غربي ها مشكلي نداريم اما نبايد اقتصاد كشور به ستوني متكي باشد كه با نعره شخصي مثل ترامپ بلرزد.

ايشان افزودند: اقتصاد ايران بايد به «ستونِ توان و ظرفيت داخلي» تكيه كند و سياستهاي اعلام شده اقتصاد مقاومتي، پيگيري و اجرا شود.

«بي اعتنايي به القائات دشمن»، چهارمين توصيه مهم رهبر انقلاب درباره قضاياي اخير است.
حضرت آيت الله خامنه اي گفتند: در برجام دشمن القا مي كرد اگر توافق حاصل شود دشمني ها برطرف مي شود، توافق كرديم اما دشمني ها بيشتر هم شد.

ايشان تأكيد كردند: امروز هم نبايد مطالبي مطرح شود كه اگر مثلاً در فلان قضيه توافق نكرديم چنين و چنان مي شود، اين از القائات مورد نظر دشمن است و ما بايد بي اعتنا به اين القائات، مصالح خودمان را خودمان بفهميم و آن را از دشمن نشنويم.

پنجمين توصيه رهبر انقلاب اسلامي يعني افزايش قدرت دفاعي بر تجربه دفاع مقدس متكي بود.
ايشان خاطرنشان كردند: در آن سالها تهران زير موشكباران صدام و حاميان غربي اش بي دفاع بود، جوانان كشور براي حل اين معضل از صفر شروع كردند و به تدريج به چنان توانايي دست يافتند كه دشمن وقتي توانايي مقابله به مثل ما را ديد، متوقف شد.

حضرت آيت الله خامنه اي تأكيد كردند: اكنون نيز بايد توان دفاعي كشورمان را افزايش دهيم تا دشمنان گستاخ و جَري نشوند و به حمله و دست از پا خطا كردن، تشويق نگردند.

رهبر انقلاب در توصيه بعدي به موضوع رفتار اروپايي ها در مسئله اخير پرداختند.
ايشان گفتند: اروپايي ها با درك اينكه برجام به نفع آنها و امريكايي هاست، با سخنان رئيس‌جمهور امريكا درباره پاره كردن برجام مخالفت كردند كه اين موضعگيري خوب است اما كافي نيست.

رهبر انقلاب گفتند: تا طرف مقابل، برجام را پاره نكند، ما آن را پاره نمي‌كنيم، اما اگر برجام را پاره كنند ما آن را ريز ريز مي كنيم.
حضرت آيت الله خامنه اي تأكيد كردند: اروپايي ها بايد مقابل اقدامات دولت امريكا از جمله نقض برجام همچون تحريم هايي كه انتظار دارند از كنگره بيرون بيايد بايستند و از هم صدايي با امريكايي‌ها در مسائلي نظير قدرت دفاعي ايران و حضور ايران در منطقه بپرهيزند چرا كه ما مطلقاً هم آوازي اروپايي ها با زورگويي هاي امريكا را قبول نمي كنيم.

رهبر انقلاب در همين زمينه افزودند: آنهايي كه موشك و سلاح اتمي دارند ملت ايران را از داشتن موشك ۲ يا ۳ هزار كيلومتري نهي مي كنند، اين موضوع و ديگر مسائل مربوط به ايران به شما چه ربطي دارد؟
آخرين توصيه رهبر انقلاب، «جدي گرفتن اقتصاد مقاومتي و اصول آن» از جمله توليد داخلي، منع واردات غيرضروري، جلوگيري از قاچاق كالا و ايجاد اشتغال بود.

ايشان خاطرنشان كردند: بيش از نيمي از سال، گذشته است و بايد براي تحقق اهداف و جبران عقب‌ماندگي‌هاي ناشي از حرفهاي انتخاباتي، تلاش مضاعف شود تا اقتصاد ايران از اتكاء به نفت، به اقتصادي مبتني بر ارزش افزوده تبديل شود.
رهبر انقلاب اسلامي، در بخش ديگري از سخنانشان، ديدار با نخبگان جوان را جلسه اي شيرين و مطلوب و سرشار از اميد به آينده و افق هاي پيش رو خواندند و با تأكيد بر اينكه نخبگان، نعمت هاي الهي هستند و بايد شكر اين نعمت را بجا آورد، گفتند: من عميقاً و قوياً، نخبه‌باور هستم و مسئولان نيز بايد باور كنند كه نخبه داريم و اين نخبه ها مي توانند سرنوشت كشور را تغيير دهند.

ايشان، پيشرفت علمي را زمينه ساز اقتدار كشور دانستند و خاطرنشان كردند: كشور ما با وجود سابقه درخشان در زمينه علم، متأسفانه در دوران سلطه بيگانگان از قافله علم عقب افتاد كه بايد اين عقب افتادگي جبران شود.
رهبر انقلاب اسلامي، اصلي ترين راه جلوگيري از غرب زدگي كشور را، از بين بردن وابستگي دانستند و با تأكيد بر اينكه از عناصر اصلي رهايي از وابستگي، پيشرفت علمي است، خاطرنشان كردند: در مسير پيشرفت علمي و فناوري نبايد هيچ مانعي از جانب دستگاههاي مختلف بوجود آيد.

حضرت آيت الله خامنه اي با استناد به ظرفيت هاي فوق العاده كشور، بستر پيشرفت علمي و فناوري را مهيا دانستند و با ابراز رضايت از اقدامات بنياد نخبگان و معاونت علمي رياست جمهوري افزودند: البته نبايد به اين حد از پيشرفت قانع بود، زيرا تا رسيدن به نقطه مطلوب فاصله زيادي داريم.
رهبر انقلاب اسلامي در ادامه سخنان خود به يك نكته اساسي اشاره كردند و گفتند: در پيشرفت علمي بايد رويه‌سازي و جريان‌سازي شود تا سلائق و روشهاي مديريتي در دولتهاي مختلف، در اين مسير تأثيرگذار نباشد و پيشرفت علمي كشور متوقف نشود.

حضرت آيت الله خامنه اي چند نكته را نيز درخصوص مسائل مرتبط با علم و فناوري بيان كردند.
«افزايش كيفيت ضوابط شركتهاي دانش بنيان»، «لزوم افزايش بودجه علم و فناوري»، «مديريت صحيح منابع مالي در اين بخش» و «ضرورت ارتقاء كيفيت مقالات علمي»، نكاتي بود كه رهبر انقلاب اسلامي به آنها اشاره كردند.
ايشان، معاونت علمي رياست جمهوري و بنياد نخبگان را به استفاده بيش از پيش از ظرفيت هاي دستگاهها، توصيه مؤكد كردند.

رهبر انقلاب اسلامي همچنين گفتند: بايد براي صنعت كشور، فكري اساسي شود زيرا صنعت گرفتار آفت مونتاژكاري شده است و تا وقتي كه اين آفت وجود دارد، نوآوري مورد توجه قرار نخواهد گرفت و تحرك و كار علمي نيز متوقف خواهد شد و در چنين شرايطي، ميان دانشگاه و صنعت، ارتباطي برقرار نخواهد بود.

ايشان به موضوع لزوم اهميت دادن به فعاليتهاي فرهنگي در معاونت علمي رياست جمهوري و بنياد نخبگان نيز اشاره كردند و افزودند: خطرناك تر و تلخ تر از ترور فيزيكي كه در سالهاي گذشته انجام شد و تعدادي از دانشمندان ما شهيد شدند، اسير فكري و فرهنگي شدنِ دانشمندان است، بنابراين نخبگان بايد با تقوا از خود مراقبت كنند.
رهبر انقلاب در بخش پاياني سخنان خود، شرايط امروز و جهت گيري كشور را بهترين فرصت براي جوانان به منظور افزايش ايمان، تلاش علمي در جهت پيشرفت و برطرف كردن اشكالات دانستند و گفتند: مطمئن هستم كه شما جوانان، ايراني به مراتب بهتر، پيشرفته تر و منظم تر، پيشِ رو خواهيد داشت.

در ابتداي اين ديدار دكتر ستاري معاون علمي و فناوري رئيس‌جمهور و رئيس بنياد ملي نخبگان با اشاره به لزوم تغيير در رويكرد اقتصادي، از اقتصاد نفتي به سمت اقتصاد مبتني بر نيروي انساني خلاق و مؤمن و خودباور، گفت: طراحي مدل موفق آموزشي، تمركز بر توانمندسازي نخبگان، جذب ايرانيان خارج از كشور و ايجاد شبكه نخبگاني از مهمترين فعاليت‌ها و رويكردهاي بنياد ملي نخبگان بوده است.

در ابتداي اين مراسم، شش تن از نخبگان در سخناني دغدغه ها و پيشنهادهاي خود را بيان كردند.
آقايان:
- محمد سالاري نسب – مهندس مكاترونيك و برگزيده جشنواره خوارزمي سال ۹۰
- محمد امين صادقي – دكتراي كامپيوتر و دارنده نشان برنز المپياد جهاني كامپيوتر
- محمد حق شناس – دانشجوي دكتراي مديريت و رتبه يك كنكور سراسري
- سيدرضا كاظمي – كارشناس ارشد فلسفه علم و مديرعامل شركت دانش بنيان
- عيسي زارع پور – دكتراي مهندسي كامپيوتر
و خانم فاطمه خوشنويسان – دانشجوي دكتراي مديريت و برگزيده جايزه بنياد ملي نخبگان
بر محورهاي زير تأكيد كردند:
- ضرورت ايجاد فضاي آرام و به دور از تنش در مراكز علمي و آموزشي
- لزوم بكارگيري نخبگان در صنعت و دستگاه‌هاي تصميم‌ساز
- لزوم تغيير رويكرد دانشگاه‌ها به سمت پژوهش‌هاي كاربردي و بومي
- ضرورت مقابله با واردات در فضاي مجازي از طريق توليد محتواي سالم و داخلي
- لزوم اصلاح قوانين شركت‌هاي دانش‌بنيان و كسب و كارهاي نوين

منبع: khamenei.ir
 
Copyright © 2013 - TAMADDON