جستجو
دوشنبه - ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۲۵ حزب تمدن > اخبار > روحاني: تفاوت و تنوع را بايد به رسميت شناخت و پاس داشت
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
روحاني: تفاوت و تنوع را بايد به رسميت شناخت و پاس داشت


به گزارش عصر ايران، پايگاه اطلاع رساني رياست جمهوري نوشت: رييس جمهور با بيان اينكه در دوران حيات پر بركت ثامن الائمه امام علي بن موسي الرضا(ع)، شيعه دوباره متولد شد، افزود: امام رضا(ع)، فخر همه ايرانيان از شيعه تا سني، از فارس تا آذري، از كرد تا لر، از عرب تا بلوچ و تركمن است و همه رو به اين آستان دارند و خاضعانه و عاشقانه مي‌گويند، «السلام عليك يا مولا يا علي بن موسي الرضا(ع)».
روحاني اظهار داشت: آداب زيارت امام هشتم به هيچ قوم و مذهبي محدود نيست و همه در برابر آن حضرت خاضعيم و افتخار خادمي او را داريم كه او هماره ضامن استقلال كشورمان بوده و هست.
رييس جمهور تاكيد كرد: اگر امروز ايران كشوري مستقل در جهان اسلام است و با حفظ هويت ديني و اسلامي خود استقلال ملي و تاريخي دارد، يكي از عوامل برجسته آن، وجود بارگاه شريف آن حضرت، در اين سرزمين است چرا كه مزار آن امام، همچون پرچم برافراشته‌اي از پيوند هويت ملي و ديني ما ايرانيان است.
روحاني ادامه داد: ايران با همه عظمت و شوكت تاريخي‌اش، در برابر اسلام از سر ادب و اعتقاد تسليم شد و به شوق برابر انسان‌ها در برابر خداوند و حكومت قانون پيام وحي را به جان پذيرفت و آنچه ايران را به اسلام آورد نه برق شمشير كه نور نبوت و امامت بود كه اينك هزاران سال پس از ورود اسلام به اين سرزمين آن را چنان با حكمت محمدي(ص) آميخته كه جدايي آنها از هم ناممكن است.
رييس جمهور خاطرنشان كرد: ما ايراني و مسلمان و دوستدار اهل بيت(ع) هستيم؛ ما امامت را از امام علي(ع)، شهادت را از امام حسين(ع) و شريعت را از امام صادق(ع) آموختيم؛ اما امام رضا(ع) به ما سياست را آموخت.
روحاني تصريح كرد: امام رضا (ع) به ما آموخت كه چگونه مي‌توان در سخت‌ترين دوران كه عصر جنگ قدرت است، عظمت شيعه را احياء و چگونه مي‌توان در دوراني كه حريف سرگرم جنگ قدرت است، با يك تصميم درست به آرمان امامت عمل كرد.
رييس جمهور با اشاره به اينكه امام رضا(ع) با اكراه و اجبار نيابت در حكومت را پذيرفت تا شيعه را به عنوان يك مذهب سياسي و اجتماعي احياء كرده و اركان سلطنت عباسي را كه به نام خلافت خود را وارث نبوت مي‌خواندند به لرزه درآورد، گفت: امام رضا(ع) حكيمانه توطئه جباران زمان را با سر انگشت تدبير به فرصتي براي گسترش انديشه و آرمان حق‌جويان بدل كرد، امام مهرباني كه با رفتار عملي خود درس مدارا و محبت را به ما آموخت و امام دانا و دانش‌گستري كه آيين احتجاج و گفتگوي منطقي با پيروان مكاتب و مذاهب ديگر را به ما آموخت و به ما نشان داد كه چگونه بايد با ديگران با منطق و زبان آنها سخن گفت تا عرصه‌اي براي پيروزي اهل علم و ايمان شود.
روحاني افزود: حمد و سپاس خدايي را كه حيات‌مان را در عصر انقلاب اسلامي قرار داد تا شاهد ظهور اراده الهي در اين سرزمين در سقوط طاغوت و صعود حق باشيم؛ انقلابي كه حاصل مجاهدات امام و امت بود، امامي كه پس از سال‌ها تبعيد و مبارزه خود باوري، استقلال، آزادي و عزت را به ملت خود ارزاني داشت و ملتي كه از ميان همه نظام‌هاي حكومتي، جمهوري اسلامي را به عنوان تنها مسير درست براي حراست از استقلال و آزادي و فرهنگ خود برگزيد كه اولين و بزرگترين دستاورد حقوقي آن تصويب قانون اساسي بود تا پشتوانه اصلي استيفاي حقوق ملت و ضامن اسلاميت و جمهوريت نظام باشد.
 رييس جمهور با بيان اينكه قرن شمسي حاضر كه به پايان آن نزديك شده‌ايم، دوران تجربه‌اندوزي براي مواجهه هوشمندانه ايران و اسلام با جهان مدرن بود، گفت: در گذر چهار دهه گذشته درس‌ها و عبرت‌هاي بسياري آموختيم و همه آنها را توشه راهي خواهيم ساخت كه در پيش داريم؛ آموخته‌ايم كه جمهوري اسلامي ايران تركيبي يكپارچه از جمهوريت و اسلاميت است و نبايد هيچ يك از آن دو را ناديده گرفت.
دكتر روحاني افزود: آموخته‌ايم كه جامعه ايراني از لحاظ سبك زندگي داراي تنوع است. زنان، مردان، جوانان، روستائيان و شهرنشينان ما به يك شيوه زندگي نمي‌كنند و همه برداشت يكساني از فرهنگ و هنر ندارند. اين تفاوت و تنوع را بايد به رسميت شناخت و پاس داشت چه اينكه همه اقوام ايراني پاره تن مام وطن هستند و حق دارند كه خواهان توجه و مشاركت بيشتر باشند تا توسعه اقتصادي، اجتماعي و سياسي متوازن و عادلانه در همه كشور محقق شود.
رييس جمهور با بيان اينكه باور كرديم علي‌رغم گام‌هاي بلندمان هنوز تا رسيدن به جايگاه بلند قدرت اقتصادي تأثيرگذار در سطح منطقه و جهان فاصله داريم، اظهار داشت: امروز مي‌دانيم كه تحولات منطقه‌اي، جهاني و ملي‌ مرتبط با زنان و جوانان بر حال و آينده كشور بسيار تأثيرگذار خواهد بود و اذعان داريم كه براي ساختن آينده‌اي كه تجلي آزادي، امنيت، آرامش و پيشرفت باشد، ناگزير از اتكاء بيشتر بر توانمندي‌هاي بي‌پايانشان هستيم.
روحاني تصريح كرد: پس از چهار دهه همه فعالان سياسي به اين باور رسيده‌اند كه فراتر از شعارهاي رنگارنگ، چاره‌اي جز بنا كردن جامعه‌اي عادلانه و با مشي اعتدالي نداريم. هدف عدالت و اعتدال فراهم كردن فرصت‌هاي رشد و حمايت برابر و بدور از فساد براي همگان و بالا بردن آستانه تحمل و مدارا با ديگران، داشتن نظام حمايت اجتماعي قدرتمند براي حفاظت از افراد جامعه در برابر سختي‌هاي زندگي است.
رييس جمهور خاطرنشان كرد: تلاش دولت بر آن است كه مردم به حقوق خود دست يابند. ريشه كن شدن فقر و از بين رفتن فساد حق مردم است؛ مهار تورم، رشد اقتصادي و سربلند شدن ايران در محافل بين‌المللي، دستيابي به بازار منطقه و جهان، رشد فضاي آزاد و معنوي، دسترسي آسان به اطلاعات، برابري در برابر قانون، داشتن آينده‌اي مطمئمن، اظهار نظر و گفتگو، دانستن و در جريان امور كشور قرار گرفتن، همه حق مردم است.
روحاني تاكيد كرد: اين احقاق حقوق مردم، جز با همياري و همدلي، اعتدال و دوري از افراط و تفريط، اصالت دادن به حاكميت قانون و فرهنگ قانون‌گرايي، حاصل نخواهد شد.
رييس جمهور گفت: امروز مفتخريم كه پس از 39 سال از حيات جمهوري اسلامي ايران همه مردم و جريان‌هاي سياسي، اتفاق نظر دارند كه در جمهوري اسلامي، ميزان رأي ملت است و ملت از طريق صندوق رأي نظر خود را در مورد سياست‌ها و شيوه‌هاي اداره كشور، اعلام مي‌كند و نظام امين رأي مردم است و رأي مردم را حق الناس مي‌داند و بر همين اساس، توانسته‌ است اعتماد شهروندان را به صندوق‌هاي رأي جلب كند.
روحاني با بيان اينكه در اين انتخابات مردم با تمام وجود به ميدان آمدند و با زبان رأي، دوباره با نظام، رهبري، دولت و منتخب خود ، تجديد پيمان كردند،اظهار داشت: ملت به زيبايي كار خود را به پايان رساند، خواست خود را به زبان آورد و اكنون بار مسئوليت را بر دوش ما نهاده است اينك ما هم بايد اعلام كنيم دوباره آمده‌ايم براي اعتلاي اسلام، براي سربلندي ايران، براي اقتدار نظام و براي خدمت به همه ايرانيان.صداي مردم را بار ديگر شنيده‌ايم و بايد به اميد و اعتماد آنان با همه وجود توجه كنيم.
 رييس جمهور با اشاره به  بركات بزرگ مردم‌سالاري ديني گفت: نخستين بركت آن است كه مردم مي‌بينند، علايق و خواست‌هايشان از طريق نامزدهاي مختلف، مطرح و نمايندگي مي‌شود و سپس از طريق رأي دادن به نامزد مورد نظر خود احساس مي‌كنند كه در تعيين سرنوشت‌شان مشاركت دارند، اين فرآيند سبب مي‌شود كه دلبستگي مردم به نظام افزايش يابد و نظام جمهوري اسلامي برخلاف نظام‌هاي پيشين در ايران، نظامي عاريتي نباشد. امروز اين نظام در عواطف و قلوب مردم ايران ريشه دارد.
روحاني اضافه كرد: دومين بركت مردم‌سالاري ديني آن است كه چون نظام جمهوري اسلامي متكي بر خواست و آراء مردم است، به انجماد و بن‌بست دچار نمي‌شود. در نظام‌هاي ديكتاتوري چون حكومت خود را فارغ از خواست مردم مي‌داند و اصولاً در پي فهم و اطلاع از آن نيست، امكان انطباق حكومت با تحولات اجتماعي از بين مي‌رود، لذا با يك انقلاب و يا شورش، حاكمان گويا ناگهان از خواب بيدار مي‌شوند و تازه صداي مردم را مي‌شنوند.اما نگاه حكيمانه امام(ره) در پي‌ريزي نظام جمهوري اسلامي سبب شده كه امروز نظام جمهوري اسلامي همراه با تحولات شتابان اجتماعي، خود را بازسازي كند.
روحاني خاطرنشان كرد: سومين بركت مردم‌سالاري ديني آن است كه همه ما پذيرفته‌ايم كه در يك جامعه 80 ميليوني به حكم طبيعت انساني در مورد موضوعات مختلف سياسي، اقتصادي و فرهنگي، طيف گسترده‌اي از مواضع و ديدگاه‌ها وجود دارد و البته پذيرفته‌ايم كه در نهايت براي اداره كشور، اين رأي مردم است كه از بين ديدگاه‌هاي مختلف، راه مورد نظر خود را انتخاب مي‌كند.
رييس جمهور در ادامه گردن نهادن همه به نقش تعيين كننده صندوق آراء را بيانگر بلوغ و رشد جامعه و نيروهاي سياسي كشور دانست و اظهارداشت: بدون شك اين دستاورد بزرگ مردم‌سالاري ديني ما مرهون راهبري امام راحل و مقام معظم رهبري است كه با يك نگاه راهبردي و با مشي‌اي پدرانه و با سعه صدر، بستر رشد و نمو براي فرزندان انقلاب با سلايق سياسي مختلف را فراهم كرده‌اند.
روحاني با بيان اينكه نظام جمهوري اسلامي در كنار دستاوردهاي بزرگ آزادي، استقلال، مردم‌سالاري و امنيت دستاوردهاي مهمي نيز در حوزه رفع فقر داشته است، گفت: عدالت اجتماعي و رفع فقر از جمله آرمان‌هاي انقلاب اسلامي بوده است و از ابتداي انقلاب تاكنون دولت و ديگر نهادهاي نظام خدمات گسترده‌اي را ارايه كرده‌اند تا رفاه عمومي و فرصت‌هاي پيشرفت به صورت عادلانه‌اي در مناطق مختلف كشور، فراهم شود. در نتيجه اين خدمات، نظام جمهوري اسلامي توانسته است نسبت درآمد ده درصد غني به ده درصد فقير جامعه را از حدود 25 برابر در سال 56 به حدود 14 برابر در سال 94 كاهش دهد.
رييس جمهور اضافه كرد: دولت يازدهم نيز از طريق بازگرداندن ثبات اقتصادي و كاهش تورم و افزايش خدمات عمومي از جمله ايجاد بيمه همگاني و انجام طرح تحول نظام سلامت قدم‌هاي مهمي در اين راستا برداشته است با اين حال هنوز هم وضعيت فقر و نابرابري در كشور شايسته ملت بزرگ ايران و زيبنده نظام جمهوري اسلامي نيست.
منبع: dolat.ir

 
Copyright © 2013 - TAMADDON