جستجو
دوشنبه - ۰۴ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۰ حزب تمدن > اخبار > تحريم‌هاي سعودي براي قطر چقدر هزينه دارد؟
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
تحريم‌هاي سعودي براي قطر چقدر هزينه دارد؟


عربستان سعودي، مصر، بحرين و امارات 4 كشوري هستند كه صبح دوشنبه 15 خرداد اعلام كردند كليه روابط خود را با قطر قطع مي‌كنند. اين تحريم‌ها براي كشور كوچكي مانند قطر مي‌تواند بسيار هزينه بر باشد.

به گزارش عصرايران به نقل از خبرگزاري‌ها، همه كشورهاي همسايه كه مرز مشترك با قطر  دارند مرزهاي خود با اين كشور را بسته‌اند البته اكنون ايران تنها پنجره اين كشور به جهان است.

اين تحريم‌ها كه صبح دوشنبه از سوي عربستان سعودي، مصر، بحرين و امارات عليه قطر اعلام شد مي‌تواند اقتصاد قطر را فلج كند و روابط آن با جهان را با مشكل جدي روبرو سازد.

مهمترين خسارت‌هاي مادي قطر به شرح زير است:

اول: قطر يك كشور كوچك در شرق شبه جزيره عربستان است و تنها مرز زميني را با عربستان دارد. ساير مرزهاي قطر از طريق دريا با بحرين، امارات و ايران است. عربستان، بحرين و امارات مرزهاي آبي و هوايي خود را بر روي اين كشور بسته‌اند و اكنون ايران تنها مرز آن به سمت جهان است.


 تحريم‌هاي سعودي براي قطر چقدر هزينه دارد؟

 
دوم: گذرگاه زميني "أبوسمره" كه راه ارتباطي قطر و عربستان سعودي است ماهانه از سوي هزاران شهروند دو كشور مورد استفاده قرار مي‌گيرد.

بر اساس آمارها در فاصله 10 ژانويه تا 5 فوريه (25 روز) تعداد 326 هزار نفر از اين مرز زميني تردد داشته‌اند.

بسياري از مردم ساكن شرق عربستان سعودي به خاطر دوري از مركز براي تهيه كالاهاي ضروري خود به قطر مي‎رفتند. با بسته شدن اين مرز اين امكان ديگر وجود ندارد.

سوم: روزانه 600 تا 800 كاميون به صورت ميانگين از گذرگاه ابوسمره عبور مي‌كردند. اين كاميون‌ها معمولا كالاهاي ضروري از جمله تره‌بار و كالاهاي كشاورزي را به قطر مي‌آوردند. با اعمال تحريم‌هاي سعودي عليه قطر ورود اين كاميون‌ها نيز متوقف خواهد شد.

چهارم: بيشترين تعداد پروازهاي ورودي قطر از مبدأ كشورهاي امارات و عربستان سعودي بوده است. بر اساس آمارها روزانه 19 پرواز از مبدأ فرودگاه بين‌المللي دبي، 6 پرواز از مبدأ فرودگاه ابوظبي، 5 پرواز از فرودگاه منامه، 3 تا 5 پرواز از مبدأ فرودگاه جده و 4 پرواز از فرودگاه رياض به مقصد فرودگاه دوحه انجام مي‌شد. با اعمال تحريم‌ها عليه قطر اين پروازها متوقف مي‌شود.

هواپيماهاي شركت هواپيمايي قطر در فرودگاه دوحه مركز اصلي اين شركت

تحريم‌هاي سعودي براي قطر چقدر هزينه دارد؟

پنجم: ارزش تبادل تجاري سالانه ميان قطر و عربستان سعودي تقريبا 7 ميليارد دلار است. امارات بزرگ‌ترين شريك تجاري قطر و عربستان سعودي دومين شريك تجاري آن در جهان هستند. با اعمال اين تحريم‌ها قطر مهمترين دو شريك تجاري خود را از دست مي‌دهد.

ششم: فرودگاه دوحه پايتخت قطر در سال 2016 ميزبان 37 ميليون و 300هزار مسافر بوده است. با اعمال تحريم‌ها امكان پرواز هواپيماهاي قطري بر فراز كشورهاي همسايه‌ ممنوع شد. بنابراين امكان انجام پروازها مانند گذشته وجود نخواهد داشت.

هفتم: قطر قرار است ميزبان جام جهاني 2022 ميلادي باشد. قطر براي به دست آوردن امتياز ميزباني از اين رويداد بزرگ جهاني بسيار هزينه كرد. اما اين تحريم‌ها امكان ميزباني را از قطر مي‌گيرد و هزينه‌هاي آن از بين خواهند رفت.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON