جستجو
دوشنبه - ۰۴ تیر ۱۳۹۷ - ۲۱:۴۱ حزب تمدن > اخبار > بازتاب حضور گسترده ايرانيان پاي صندوق‌هاي راي در رسانه‌هاي خارجي
 
امكانات سايت

پيوندها

اخبار حزب
نقش احزاب سياسي در توسعه سياسي و اجتماعي راه ابريشم
سخنراني آقاي دكتر سيد محمد ميرمحمدي دبير كل حزب تمدن اسلامي و استاد دانشگاه علامه طباطبايي در نشست كميته دائمي (ICAPP) در تهران مورخ 14/11/1396
تكاليف و وظايف پنج دستگاه اجرايي ديگر براي تحقق اقتصاد مقاومتي مشخص شد
معاون اول رئيس‌جمهور طي ابلاغيه‌هايي جداگانه به پنج دستگاه اجرايي، تصويب نامه ستاد فرماندهي اقتصاد مقاومتي ناظر به پروژه‌هاي اولويت‌دار برنامه‌هاي ملي اقتصاد مقاومتي كه در آن وظايف و تكاليف هر يك از دستگاه‌ها براي اجراي اين پروژه‌ها مشخص شده است را ابلاغ كرد.
آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در بانك ملت
مديرعامل بانك ملت از آغاز پرداخت تسهيلات 10 ميليون توماني ازدواج و تهيه جهيزيه در تمامي شعب اين بانك در سراسر كشور خبر داد.
افطاري روحاني براي اصحاب رسانه
حسن روحاني شنبه شب و در ضيافت افطاري با اصحاب رسانه، تقويت اميد و اعتماد در جامعه و تلاش براي جلوگيري از لطمه ديدن اميد مردم را ضروري دانست و گفت: آرامش و ثبات امروز جامعه و پيشرفت‌هاي حاصله مرهون همين روحيه اميد و آرامش مردم است.

 
بازتاب حضور گسترده ايرانيان پاي صندوق‌هاي راي در رسانه‌هاي خارجي


*"سي ان ان": حضور مردم ايران در انتخابات بسيار بالا است
شبكه تلويزيوني "سي ان ان" آمريكا با پوشش خبر دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ايران توسط خبرنگار خود، از تهران گزارش داد: حضور مردم ايران در انتخابات بسيار بالا است.
«فردريك پلتن» خبرنگار شبكه تلويزيوني "سي ان ان" با حضور در يكي از حوزه‌هاي راي گيري در تهران توضيحي درباره چگونگي روند راي گيري در اين انتخابات داد و گفت: در ساعات اوليه برگزاري انتخابات رياست جمهوري ايران حضور مردم بسيار بالا بود و صف طولاني در بيرون از اين حوزه راي گيري وجود داشت.
خبرنگار "سي ان ان" مساله اقتصاد در اين دور از انتخابات ايران را براي راي دهندگان ايراني بسيار پراهميت خواند و گفت: رقابت نزديكي بين دو نامزد اصلي حسن روحاني رئيس جمهوري كنوني و ابراهيم رئيسي اصول گرا است.
* خبرنگار نيويورك ‌تايمز: طولاني‌ترين صف را در 15 سال حضورم در تهران ديدم
"توماس اردبرينك" خبرنگار نيويورك‌ تايمز در تهران هم در صفحه توييتر خود با اشاره به ادامه برگزاري انتخابات دوازدهمين دوره رياست جمهوري ايران و تجمع مردم در حسينيه ارشاد، نوشت: روز جمعه طولاني‌ترين صف را در 15 سال حضورم در تهران ديدم. خبرنگار نيويورك ‌تايمز: طولاني‌ترين صف را در 15 سال حضورم در تهران ديده ام
* بي‌بي‌سي: مردم ايران براي انتخاب رئيس‌جمهور خود راي مي‌دهند
شبكه بي‌بي‌سي هم با اشاره به فضاي انتخاباتي كنوني در كشورمان گزارش داد: مردم ايران در دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري پاي صندوق‌هاي راي رفتند. شبكه خبري بي‌بي‌سي گزارش داد مردم ايران روز جمعه براي انتخاب رئيس‌جمهور خود پاي صندوق‌هاي راي رفتند. در اين انتخاب چهار نازمزد حضور دارند كه به نظر مي‌آيد رقابت اصلي ميان حسن روحاني 68 ساله، رئيس‌جمهور ميانه‌رو ايران و ابراهيم رئيسي 56 ساله كه يك فرد اصولگرا به شمار مي‌آيد است.
*فرانس24: رهبر عالي ايران خواستار حضور هرچه بيشتر مردم در انتخابات شد
شبكه تلويزيوني فرانس24 هم با قرار دادن خبر انتخابات رياست جمهوري ايران در صدر خبرهاي ديروز خود گفت: رهبر عالي ايران خواستار حضور هرچه بيشتر مردم در انتخابات شد. يورونيوز نيز به پوشش خبر انتخابات رياست جمهوري ايران پرداخت.
*رويترز: حضور پررنگ ايراني‌ها در انتخابات
خبرگزاري رويترز هم در گزارشي اختصاصي از شروع انتخابات رياست جمهوري ايران با حضور پررنگ ايراني‌ها خبر داد.
اين رسانه انگليسي با اشاره به تشكيل صفوف طولاني مردم ايران در مقابل شعب اخذ راي براي انتخاب رئيس جمهوري آينده كشور نوشت: 56 ميليون نفر از جمعيت بيش از 80 ميليوني ايران واجد شرايط راي دادن هستند.
رويترز افزود: رهبر عالي انقلاب پس از دادن راي گفت همه بايد در اين انتخابات مهم راي دهند... در ساعات اوليه راي گيري. مردم سرنوشت كشور را تعيين مي‌كنند.
* آسوشيتدپرس: حضور گسترده مردم ايران در اولين انتخابات پس از توافق هسته‌اي
خبرگزاري آسوشيتدپرس نيز گزارش داد: مردم در اولين انتخابات رياست جمهوري پس از توافق هسته‌اي به طور گسترده پاي صندوق‌هاي راي رفتند.
به گزارش خبرگزاري آسوشيتدپرس، آيت‌الله علي خامنه‌اي رهبر معظم ايران كه بالاترين مقام در اين كشور است، در همان دقايق ابتدايي آغاز انتخابات سراسري ايران راي خود را در صندوق انداخت و از مردم خواست تاحضور حداكثري داشته باشند و هرچه سريعتر پاي صندوق‌ها بروند. وي تاكيد كرد: سرنوشت كشور در دست تمام مردم است.
به گزارش آسوشيتدپرس، صف مردم براي شركت در انتخابات بسيار طولاني بود و تحليل‌گران مي‌گويند كه اين مشاركت گسترده به روحاني براي دومين پيروزي‌اش كمك خواهد كرد.
حسن روحاني نيز كه در اين انتخابات با ابراهيم رئيسي رقابت مي‌كند، راي خود را به صندوق ريخت و گفت: هر نامزدي كه انتخاب شود بايد براي انجام مسئوليت‌هايش مورد حمايت قرار گيرد.
* الميادين: ايرانيان به طور گسترده‌ در شعبه‌هاي اخذ راي حاضر شدند
الميادين هم نوشت: ايرانيان به طور گسترده‌ در شعبه‌هاي اخذ راي حاضر شدند و مقام معظم رهبري انتخابات را بسيار مهم توصيف كردند.
الميادين در ادامه نوشت: مقام معظم رهبري براي شركت در انتخابات حضور يافت و گفت كه انتخابات رياست جمهوري بسيار مهم است و ملت ايران بايد به آن اهتمام دهند.
حسن روحاني، رئيس‌جمهور كنوني ايران نيز راي خود را به صندوق انداخت و گفت: امروز ملت ايران مسير و سرنوشت خود را مشخص خواهند كرد.
* گاردين: در صف‌هاي طولاني انتخابات ايران، روابط آينده با غرب انتخاب مي‌شود
روزنامه گاردين هم در گزارشي نوشت: انتخاب رئيس‌جمهور در ايران به يكي از مهم‌ترين رويدادها تبديل شده است، چراكه آينده تعاملات تهران را تعيين خواهد كرد.
به نوشته روزنامه گاردين، مردم ايران روز جمعه در حالي پاي صندوق‌هاي راي رفتند كه گفته مي‌شود نتايج آن مي‌تواند مسير اين كشور براي يك نسل را مشخص كند. پيروز اين رقابت‌ها نه تنها بر آينده تاثيرگذار است، بلكه مسير آينده كشور را تعيين خواهد كرد. رقباي اصلي در اين انتخابات حسن روحاني رئيس‌جمهور ايران و ابراهيم رئيسي هستند.
روحاني كه به عنوان فردي ميانه‌رو شناخته مي‌شود توانست با گروه موسوم به 1+5 به توافقي هسته‌اي دست يابد كه منجر به رفع تحريم‌هاي ايران در ازاء محدوديت برنامه هسته‌اي اين كشور شد.
گاردين نوشت: مردم ايران كه در صف‌هاي طولاني راي‌گيري را آغاز كرده‌اند، قرار است روابط آينده كشور با غرب را نيز انتخاب كنند.
* الجزيره: انتخابات به صورت روان در حال برگزار شدن است
عبدالقادر فائز مدير دفتر شبكه تلويزيوني الجزيره در تهران هم درباره انتخابات در ايران گفت: حضور راي دهندگان و روند برگزاري انتخابات روان بود. همچنين آيت‌الله علي خامنه‌اي رهبر ايران و رئيس‌جمهور حسن روحاني از ايراني‌ها خواستند به شكل گسترده در انتخابات شركت كنند تا آينده كشور را رقم بزنند.در مراكز راي گيري شاهد حضور خوب ايراني‌ها بوديم.
*رسانه‌هاي الجزايري: انتخابات رياست جمهوري ايران بخوبي برگزار شد
اصحاب رسانه و خبرنگاران الجزايري هم درنخستين ساعات برگزاري انتخابات رياست جمهوري در ايران تصريح كردند كه ايران تجربه بسيار خوبي در دموكراسي دارد و انتخابات مختلف را بدون شائبه و بسيار شفاف برگزار كرده و اين انتخابات به خوبي درجريان است.
مردم الجزاير و به ويژه اهالي فرهنگ و اصحاب رسانه اين كشور به دليل اهميت ايران در جهان اسلام و همچنين تجربه دموكراسي از ابتداي انقلاب اسلامي، توجه خاصي به انتخابات رياست جمهوري ايران نشان دادند.
فيصل مطاوي روزنامه نگار شاغل در روزنامه الوطن (به زبان فرانسوي) و همكار روزنامه الكترونيكي «كل شيء عن الجزائر» گفت: ايران با نظام انتخاباتي خاص خود يك تجربه بسيار خوب در زمينه مردم سالاري ارائه مي‌دهد.
وي افزود: در ايران دستگاه‌هاي نظارتي بسيار كارآمدي وجود دارد كه برگزاري شفاف و بدون شبهه انتخابات،چه انتخابات مجلس و چه انتخابات رياست جمهوري را تضمين مي‌كند.
*بازتاب گسترده آغاز انتخابات رياست جمهوري ايران در رسانه‌هاي تركيه
آغاز راي گيري براي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ايران در رسانه‌هاي تركيه بازتاب وسيعي داشت و اغلب رسانه‌هاي خبري تركيه اين رويداد مهم را منعكس كردند.
خبرگزاري آناتولي تركيه در خبر بخش فارسي و تركي خود از حضور مردم ايران در پاي 130 هزار صندوق راي در داخل كشورمان خبر داد و اعلام كرد كه بيش از 56 ميليون ايراني امروز مي‌توانند در انتخابات راي دهند.
اين رسانه در خبر اول خود مشاركت مقام معظم رهبري در انتخابات را در محتواي خبري خود منتشر كرده و نوشت: رهبر ايران مردم را به حضور در پاي صندوق‌هاي راي فراخواند. اين رسانه همچنين با اشاره به برگزاري انتخابات رياست جمهوري ايران در برخي كشورهاي خارجي از جمله تركيه نوشت: ايرانيان مقيم چين، ژاپن، كره جنوبي و نيوزيلند و برخي كشورهاي آسيايي به علت تفاوت افق و ساعت، زودتر از سايرين در راي گيري شركت كردند.
روزنامه يني شفق تركيه نيز نوشت: مردم ايران براي انتخاب رئيس جمهوري امروز پاي صندوق‌هاي راي رفتند.
به نوشته اين روزنامه، مردم ايران مي‌توانند در 130 هزار صندوق و بيش از 63 هزار شعبه اخذ راي، از ميان چهار نامزد اعلام شده، به يك نفر راي دهند.
اين رسانه نيز ضمن بازتاب حضور مقام معظم رهبري در انتخابات، از قول معظم له نوشت: رهبر ديني ايران مردم را به شركت گسترده در اين انتخابات دعوت كرد.
شبكه خبري و تلويزيوني تي.آر.تي.خبر تركيه نيز در گزارشي اعلام كرد كه مردم ايران ديروز براي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراهاي اسلامي شهر و روستا به پاي صندوق‌هاي راي رفتند.
بنا به اعلام اين رسانه، بيش از 56 ميليون ايراني مي‌توانند آراي خود به نامزدهاي مورد نظر را در 130 هزار صندوق پيش‌بيني شده بيندازند.
اين رسانه نيز با اشاره به حضور و مشاركت مقام معظم رهبري در اين انتخابات، سخنان معظم له را در خصوص دعوت به مشاركت و حضور مردم در پاي صندوق‌هاي راي منعكس و اعلام كرد كه مردم ايران از ميان چهار نامزد حاضر در رقابت، يك نفر را به عنوان رئيس جمهوري آينده خود انتخاب مي‌كنند.
شبكه تلويزيوني ان.تي.وي تركيه نيز در خبر خود در خصوص انتخابات ايران با اشاره به آغاز مرحله اخذ آراي دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري و پنجمين دوره انتخابات شوراي‌هاي اسلامي شهر و روستا اعلام كرد كه مردم ايران مي‌تواند تا ساعت 20 با حضور در پاي 130 هزار به كانديداي مورد نظر خود راي دهند.
اين رسانه همچنين در گزارش خبري خود با انعكاس حضور مقام معظم رهبري در انتخابات اعلام كرد كه رهبر ايران مردم را به حضور گسترده در اين انتخابات دعوت كرد. اين رسانه همچنين در سايت خود نيز تصاوير زيادي از حضور ايرانيان در شعب اخذ راي منعكس و منتشر كرد.
*تلويزيون دولتي عراق، حضور رهبر انقلاب در اولين ساعات را مهمترين حادثه انتخاباتي توصيف كرد
تلويزيون دولتي عراق لحظاتي قبل دربرنامه‌اي ويژه با عنوان "نگاهي به انتخابات ايران" روند دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري را در ايران دنبال و حضور مقام معظم رهبري در اولين ساعات راي گيري را مهمترين حادثه در انتخابات ايران ذكر كرد.
تلويزيون دولتي عراق موسوم به "العراقيه" اعلام كرد كه رهبر معظم انقلاب اسلامي در اولين ساعات شروع راي گيري، در پاي صندوق آراء حاضر شد و راي خود را به صندوق ريخت.
العراقيه افزود كه رهبر معظم انقلاب بعد از اعطاي راي خود، خواستار حضور گسترده مردم در انتخابات شد.
العراقيه در ادامه با حسن هاني زاده و صباح زنگنه دو تحليلگر ايراني پيرامون روند انتخابات و حضور گسترده مردم در اولين ساعات راي سخن گفتند.
شبكه‌هاي تلويزيوني عراق طي دو روز گذشته بصورت گسترده و در بخش‌هاي مختلف خبري رويدادهاي مربوط به دوازدهمين انتخابات رياست جمهوري در ايران را پوشش مي‌دهند.
شبكه دولتي العراقيه، طي سه روز گذشته، هر شب ميزگردهايي با حضور كارشناسان ايراني و عراقي پخش كرده است و در همه بخش‌هاي خبري خود، بطور مستقيم از تهران پخش زنده دارد.
رويدادهاي مربوط به انتخابات ايران، طي روزهاي اخير در صدر اخبار شبكه‌هاي الفرات، آفاق، بلادي، الاتجاه و ساير شبكه‌هاي وابسته به گروه‌هاي مقاومت اسلامي و نيز ساير شبكه‌هاي عراقي از طيف‌هاي مختلف اعم از سني و كردي، قرار داشته است.
* اذعان رسانه‌هاي عربي؛ نقش آفريني ملت ايران پاي صندوق‌هاي راي
حضور گسترده مردم ايران در پاي صندوق‌هاي راي و نقش آفريني آنان در سرنوشت خود در سايه دموكراسي در كانون توجه رسانه‌هاي عربي قرار گرفت. بسياري از رسانه‌ها نيز در خواست مقام معظم رهبري، مراجع تقليد و مقامات بلند پايه از مردم براي حضور در پاي صندوق‌هاي راي را مورد توجه قرار دادند.
تارنماهاي «العهد» لبنان و «ميدل ايست اون لاين» عربستان، روزنامه «القدس العربي» و «راي اليوم» چاپ لندن و شبكه خبري «المنار» لبنان با پوشش اخبار حضور گسترده مردم در انتخابات رياست جمهوري ايران، نقش آفريني مردم در سرنوشت خود را در كانون توجه قرار دادند.
به نوشته تارنماي العهد، درهاي مراكز راي گيري در ساعت 8 به وقت تهران بر روي مردم ايران گشوده شد. حضور مردم در انتخابات از همان لحظه آغاز انتخابات بسيار گسترده بود. در نخستين دقايق راي گيري حضرت آيت‌الله سيد «علي خامنه اي» رهبر انقلاب اسلامي ايران راي خود را به صندوق انداخت. او بر اين مساله تاكيد كرد كه مردمسالاري و مشاركت گسترده در انتخابات نعمت بزرگي است و مردم بايد شكرگزار اين نعمت باشند.
ايشان انتخابات كنوني را مهم و سرنوشت ساز به شمار آوردند و گفتند سرنوشت كشور به دست مردمي است كه امروز رئيس قوه مجريه را انتخاب مي‌كنند. حضرت آيت‌الله خامنه‌اي از مردم ايران خواست كه از همان نخستين ساعات انتخابات در پاي صندوق‌هاي راي حاضر شوند. ايشان گفتند كه كار نيك را بايد در همان اول وقت و بدون تاخير انجام داد.
به نوشته روزنامه القدس العربي، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب اسلامي روز چهارشنبه گذشته هم از مردم ايران خواست با حضور گسترده خود در انتخابات براي دشمن ثابت كنند كه كشور داراي اراده، امنيت و آرامش است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي با مورد خطاب قرار دادن هزاران نفر از مردمي كه در حسينيه امام خميني در تهران گرد هم آمده بودند گفتند مردم ايران داراي دشمناني است و مردم بايد بار ديگر اراده راسخ خود را با مشاركت در انتخابات نشان دهند و براي همه جهانيان مشخص سازند كه ايران از امنيت، ثبات و آرامش برخوردار است.
حضرت آيت‌الله خامنه‌اي تصريح كردند مسوولان آمريكا، اروپا و صهيونيست‌ها اين انتخابات را زير نظر دارند تا ميزان مشاركت مردم را ببينند و هر چند مشاركت گسترده‌تر باشد قضاوت آنان در اين باره متفاوت خواهد بود.
به نوشته تارنماي ميدل ايست اون لاين عربستان، با آغاز انتخابات رياست جمهوري رهبر انقلاب از مردم ايران خواست كه به طور گسترده در پاي صندوق‌هاي راي حاضر شوند. در تهران و ديگر مناطق از همان نخستين لحظه‌هاي آغاز انتخابات حضور مردم در پاي صندوق‌هاي راي گسترده بود و رسانه‌هاي ايران صف‌هاي طولاني مردم را به تصوير كشيدند. رهبر انقلاب نخستين كسي بود كه راي خود را به صندوق انداخت و از مردم خواست به طور گسترده و در زودترين زمان ممكن در پاي صندوق‌هاي راي حاضر شوند.
به نوشته روزنامه راي اليوم، حضرت آيت‌الله خامنه‌اي رهبر انقلاب و بسياري از مراجع در قم از همه مردم ايران خواست حضور فعالي در انتخابات رياست جمهوري داشته باشند. آنان انتخابات را نوعي جهاد به شمار آوردند كه امنيت ملي كشور را تقويت مي‌كند. همچنين بسياري از مقام‌هاي بلندپايه ايران از مردم خواستند كه در اين انتخابات حضور گسترده‌اي داشته باشند. از برجسته‌ترين اين افراد «محمد جواد ظريف» وزير امور خارجه جمهوري اسلامي است كه از مردم خواست با شركت در انتخابات رياست جمهوري براي ادامه ساخت ايران همكاري كنند.
ظريف گفت اين انتخابات براي همه جهان اين موضوع را ثابت مي‌كند كه بايد با احترام بيشتري با ايران مذاكره و گفت و گو كنند.
شبكه خبري المنار لبنان با پوشش خبر انتخابات رياست جمهوري و حضور رهبر انقلاب و «حسن روحاني» رئيس جمهوري در پاي صندوق‌هاي راي، انتخابات رياست جمهوري را از مظاهر مردمسالاري در ايران به شمار آورد.
* تجلي شور انتخابات رياست جمهوري ايران در شبكه‌هاي اجتماعي
دوازدهمين دوره انتخابات رياست جمهوري ايران كه به اذعان تمام رسانه‌هاي خارجي و داخلي با شور و شكوه بالايي در جريان است، در شبكه‌هاي اجتماعي همچون اينستاگرام و توئيتر نيز بازتاب گسترده‌اي داشته و عكس‌ها و فيلم‌هاي خبري بسياري در اين حوزه منتشر شد.
دراين فضاي جديد، تك تك كاربران شبكه‌هاي اجتماعي همچون توئيتر و اينستاگرام به مثابه رسانه‌اي فراگير تصاوير، اخبار و فيلم‌هاي خود از حضور در انتخابات را منتشر كردند.
دراين بين، كاربران اينستاگرام كه از ماه‌ها پيش كارزار انتخاباتي خود را راه انداخته و به عقيده كارشناسان در حال شكار راي در فضاي مجازي بودند، ديروز ميوه‌هاي عملكرد چند ماهه خود را چيدند و تصاوير حضور خود را در اين شبكه اجتماعي منتشر كردند.
از ويژگي‌هاي برجسته‌اي انتخابات امسال كه در اينستاگرام به وفور مي‌توان مشاهده كرد، مكان و ساعتي است كه كاربران اين شبكه اجتماعي براي راي دادن اعلام كرده‌اند.
اين پديده به شدت با استقبال كاربران اينستاگرام مواجه شده و بر شور و حرارت انتخاباتي چه در فضاي مجازي و چه در فضاي واقعي افزوده است.
ازطرف ديگر خبرنگاران رسانه‌هاي داخلي كه خود براي شكار لحظه‌ها در پاي صندوق‌هاي راي حاضر شده‌اند نيز تصويري از لحظه راي دادن و انگشت رنگين خود به نشانه مشاركت در اين وظيفه مدني، دراينستاگرام منتشر كرده‌اند.
ازديگر نكات قابل توجهي كه در اين شبكه اجتماعي به چشم مي‌خورد ميزان بالاي بازديد كاربران از عكس‌هاي رهبر معظم انقلاب و نامزدهاي انتخاباتي در لحظه راي دهي است. اين تصاوير به شكل فزاينده‌اي توسط كاربران پسند (لايك) و نظرات (كامنت هاي) مختلف در ادامه تصاوير و فيلم‌ها منتشر شده است.
درطرف ديگر ماجرا، كاربران توئيتر نيز به صورت گستره عقايد، تصاوير و فيلم‌هاي خود در لحظه راي دادن و مشاركت گسترده مردم را در اين شبكه اجتماعي توئيت كرده‌اند.
دراين فضا، علاوه بر انتشار فيلم‌ها و تصاوير حضور باشكوه مردم كشورمان در صف‌هاي بهم فشرده راي دهي، تصاوير و اخبار مختلفي نيز از حضور گسترده ايرانيان مقيم خارج از كشور، توئيت شده است.
كابران اين شبكه اجتماعي با بهره گيري از امكان بازنشر (ري توئيت)، اين مطالب را بار ديگر منتشر و به شكل فزاينده‌اي پسند كرده‌اند.
در حالي كه رسانه‌هاي داخلي به ويژه خبرگزاري‌ها با انتشار گزارش‌ها و عكس‌هاي اختصاصي خود تلاش كردند گوي سبقت را در اين عرصه از يكديگر بربايند، رسانه‌هاي خارجي نيز وارد ميدان شده‌اند و آدرس بسياري از تحليل‌ها و تصاوير خود از انتخابات ايران را از طريق اين شبكه اجتماعي منتشر مي‌كنند؛ روندي كه توسط كاربران خارجي و ايرانيان لحظه به لحظه دنبال مي‌شود.

 
Copyright © 2013 - TAMADDON